Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 19:43
 
“Gaziantep’te hala çocuk gelinler var”
Anne-Bebek ölümlerinde Çocuk Gelin gerçeği:
Gündem Haberi
“Gaziantep’te hala çocuk gelinler var”

Son yıllarda artış gösteren Anne ve Bebek ölümlerine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası eski Başkanı Hamza Ağca, “Gaziantep’te anne ve bebek ölümleri Türkiye ortalamasının üzerinde. Halen Gaziantep’te çocuk gelinler var. Yetişkin yaşa ulaşılmadan annenin gebe kalması ve doğum yapması büyük bir risk. Henüz bu sorunu çözemedik” diye konuştu.

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası eski Başkanı Hamza Ağca, son yıllarda artış gösteren Anne ve Bebek ölümlerine ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Ağca, “Gaziantep’te bebek ölümleri, Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyordu. Kesin olarak Gaziantep bebek ölümleri arttı. Türkiye’de bebek ölüm oranı 10 ise; Gaziantep’te bu oran 17 olarak değerlendirilebilir. Bu oranda bir değişi yok, ne yazık ki kentimizde anne ve bebek ölüm oranı Türkiye ortalamasının üzerinde var. Gaziantep’te anne ve bebek ölüm olmasını birçok nedeni var. Halen Gaziantep’te çocuk gelinler var. Yetişkin yaşa ulaşılmadan annenin gebe kalması ve doğum yapması büyük bir risk. Henüz bu sorunu çözemedik. Sağlık hizmetlerine yeteri kadar insanların ulaşamıyor olması, ailesel ve geleneksel nedenlerle sağlık hizmetlerinden faydalanılamaması. Gebelik döneminde destekleyici tedaviden yararlanılamaması, annenin yeterli beslenememesi etkilidir.”

“SURİYELİ ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ ORTALAMANIN ÜZERİNDE”

Gaziantep’te 500 binin üzerinde Suriyeli Mülteci olduğunu hatırlatan Ağca, “Suriyeli Mülteci annelerin sağlık hizmetlerine ulaşımı, yerli vatandaşlarımıza göre daha zor olabiliyor. Suriyeli anne ve bebek ölümleri Gaziantep ortalamasının da üzerinde. Gaziantep’in anne ve bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının üzerinde olmasının nedenlerinden biriside bu durumdan kaynaklanıyor. Suriyeli kadınlar, çok gebe kalıyorlar ve çok doğuruyorlar.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI, AİLE PLANLAMASINDAN UZAKLAŞTIRILIYOR”

Bebek ve anne ölümlerinin önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenleri anlatan Ağca, “Anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmesi için aile planlaması yapılması gerekiyor. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bu sistem uygulanıyor. Ancak son yıllarda devlet yetkililerinin farklı bir uygulamaya geçerek, Sağlık Bakanlığını aile planlamasından uzaklaştırmaya çalıştıklarını görüyoruz. Anne ve bebek ölümlerinin bir nedeni de devlet yetkililerinin yanlış politikaları” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı