Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 15:37 Bu haber 2098 kez okundu
 
Gaziantep’in lezzetlerine hayran kaldı
Kültür-Sanat Haberi
Gaziantep’in lezzetlerine hayran kaldı

Ünlü İspanyol Şef Paco Morales, gastronomi kenti Gaziantep’te baklava imalathanesini gezdi, yufka açtı ve şerbet döktü. 
İspanya'nın Cordoba şehrinde 'Michelin' yıldızlı iki restoranın şefi olan Paco Morales’in yöresel lezzetleri keşfetmek amacıyla yaptığı gezilerin son durağı gastronomi kenti Gaziantep oldu. Ünlü Şef Paco Morales’in Gaziantep’te ilgilendiği lezzetlerden biri de Gaziantep’in dünyaca ünlü tatlısı baklava oldu. Gaziantep’in önde gelen baklavacılarından Ayıntab Baklava’nın imalathanesinde incelemelerde bulunan ünlü Şef Paco Morales baklava yapımının inceliklerini öğrendi.
Gastronomi alanında UNESCO’nun 'Yaratıcı Şehirler Ağı'nda yer alan Gaziantep’in lezzetlerinden çok etkilendiğini belirten İspanyol Şef Paco Morales, Gaziantep’in lezzetlerini ülkesinde uygulayacağını söyledi. Gaziantep’te her lezzetin ayrı bir ruhla, gönülle yapıldığını belirten İspanyol Şef, baklava ve yemeklerle ilgili olarak, “Gaziantep’te baklava ve bazı yemeklerin yapımını gördüm. O kadar güzel hazırlanıyor ki yapılan tüm yemeklerden zevk aldım" dedi.

Tüm aşamaları gördü
Gaziantep’teki baklava imalathanelerini gezen Şef Paco Morales, Ayıntab Baklava’daki üretim aşamalarını yerinde gördü. Son derece hijyenik bir ortamda yapılan imalatın tüm aşamalarını yakından gören Şef Morales, yufka açtı ve fırından çıkan baklavaların şerbetini döktü. Büyük bir zevk ve heyecanla baklava imalatının tüm aşamalarına katılan Şef Morales, ülkesine dönerken de yanında Ayıntab Baklava’dan aldığı baklavaları götürmeyi unutmadı.

Butik baklava imalatı
Dünyaca ünlü İspanyol Şef Paco Morales’in ziyaretinin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirten Ayıntab Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, “Gaziantep’te butik baklava imalatı yapıyoruz. Baklavanın tüm aşamalarını makine kullanmadan el emeği, göz nuru ile gerçekleştiriyoruz. İmalathanemizi ziyaret eden ünlü Şef Paco Morales, hijyene verdiğimiz önem ve el emeği ile yaptığımız butik baklava imalatından çok etkilendi ve bizim için övgü dolu cümleler kullandı. Ülkesine dönerken de bizim baklavalardan almayı tercih etti. Ayıntab Baklava olarak son derece gurur duyduk ve mutlu olduk” diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Gaziantep’in, lezzetlerine, hayran, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı