Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 14:34
 
“Gaziantep bölgesi çölleşecek”
ZMO’da kuraklığa dikkat çekildi:
Ekonomi Haberi
“Gaziantep bölgesi çölleşecek”

Tarım Bayramı’nın 172.yıl dönümü nedeniyle Ziraat Mühendisleri ile bir araya gelen Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin,  “Üretmenin birinci şartı, sulamadır. Sulu tarım olmadan üretmek mümkün değildir. Bilim insanları, Gaziantep’i içerisine alan bölgenin 50 yıl içerisinde çölleşeceğini belirtiyorlar” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin ve Oda üyeleri Tarım Bayramı’nın 172.yıl dönümü dolayısıyla kahvaltıda bir araya geldiler. Toplantıda konuşan Seçkin, “Tarımsal Eğitim ve Öğretimin, diğer tabir ile Tarım Bayramı’nın 172. yılını kutluyoruz. Tarımsal eğitimin ilki 1846 yılında başladı. 1933 yılında is Ankara’da açılan Ziraat Enstitüsü ile Ziraat Mühendisliği kavramı söylendi. Türkiye, sosyoekonomik bağlamda çok kırılgan bir yapıya sahip. Bu yapı içerisinde biz Ziraat Mühendislerinin görevi;  üretmek, aç insan doyurmak. Son verilere göre dünyada 1 milyar yoksul insan, 300 milyon civarında aç insan yaşıyor. Biz gün geçtikçe tarım alanlarını her ne sebeple olursa olsun azaltıyoruz. İnsanın yaşaması için, sanayi için, değişik yatırımlar için alanlarımız azalıyor.”

“ÜRETMENİN BİRİNCİ ŞARTI SULAMADIR”

“Ormanları arttırma imkanımız yok fakat yük Ziraat Mühendislerinde. Biz daha fazla üreteceğiz. Üretmek için terimizi son damlasına kadar toprağa akıtacağız. Üretmek için elbette bazı desteklere ihtiyacımız var. Üretmenin birinci şartı, sulamadır. Sulu tarım olmadan üretmek mümkün değildir. Yıllardan beri bölgemizde sulu tarıma geçiş için, tüm tarım paydaşları her platformda kamuoyu oluşturduk.  Bilim insanları, Gaziantep’i içerisine alan bölgenin 50 yıl içerisinde çölleşeceğini belirtiyorlar. Oda olarak hep sulama üzerinde durduk, çünkü önümüzü görebiliyorduk. Barak bölgesinde 13 yılda 5 defa büyük kuraklık yaşandı. Çiftçilerin borçları bakanlar kurulu kararı ile erteleniyor fakat kuraklık devam ettiği için çiftçiler borçlarını ödeyemiyor. Sulu tarım olmadan Gaziantep’in tarımı artık iyiye gitmez. Çünkü Gaziantep’in tarımının yüzde 68’i dikili tarım. Barak bölgesinde bu oran yüzde 86’ya çıkıyor. Dikili tarımda antepfıstığı ve zeytinle kaplı bahçelerimizin mutlak suretle suya ihtiyacı var. Son 1 yıl içerisinde Gaziantep'te 2 bin 778 tane yeraltı kuyusu kazılmış. Çiftçilerimiz de artık sulu tarımın önemini biliyor” diye konuştu.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı