Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 18:12
 
“Gaziantep, bir açık hava müzesi”
Yaşam Haberi
“Gaziantep, bir açık hava müzesi”

42. Turizm Haftası, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen tören ile kutlandı. Törende konuşan Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, “İlimiz kültür ve turizm alanında adeta bir açık hava müzesi konumunda” dedi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen törene Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Teymur ve protokol üyeleri katıldı. Tören Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk’ün çelenk sunumu ile başladı. Törende konuşma yapan Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Bülent Öztürk, “Turizm ülkelerin kalkınmasın da önem arz eden sektörlerin başında gelmektedir. Özellikle ülkemiz kültürel ve turizm değerleri açısından önemli ve zengin bir potansiyele sahip olup, bu potansiyeli yeterince değerlendirmediğimiz takdirde halkımızın refah düzeyi artış olacak ve dünya barışına önemli katkılar sağlanacaktır. Bu hafta boyunca amacımız turizm olgusunu toplumun her kesimine yaymak, gerek öğrencilerimiz arasında gerekse halkımız da turizm bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlayacak. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi ve tarihin derinliklerinden gelen köklü bir maziye sahip olan Gaziantep, tarihin her döneminde ticaret, kültür ve turizm alanında çok önemli bir merkez olmuştur. Gaziantep günümüzde ferdi girişimciliğin öncüsü olmuş, çalışkan üretken ve müteşebbis ruha sahip insanlarıyla Bakanlığımız ve yerel yönetimlerin imkanlarını bir araya getirerek tarihi ve kültürel dokusunu açığa çıkarmış, sanayisini kurmuş ve geliştirilmiş, üretmiş olduğu ürüne pazar bularak ilimizi bölgenin, sanayi, ticaret ve turizm merkezi konumuna getirmiştir.”

“GAZİANTEP AÇIK HAVA MÜZESİ KONUMUNDA”

“İlimiz kültür ve turizm alanında adeta bir açık hava müzesi konumunda olup, tarihi ve doğal çevre zenginliği ile oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin turizm sektörü tarafından iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Söz konusu alanda eğitilmiş insan gücüne önem verilmeli, çünkü işletmelerin geçmişten bugüne kadar olan gelişme çizgisine bakıldığında, günümüzde en önemli sermayenin insan olduğunu görmekteyiz. Bu durum turizmde verilen hizmet kalitesinin de artmasını sağlayacaktır. Yukarı da belirtmiş olduğumuz turizm potansiyelinin ulusal ve uluslararası profesyonel alıcılara tur operatörlerine ve basın kuruluşlarına tanıtılması da turizm sektörünün pozitif gelişmesi yönünde önemli rol oynayacaktır.”

“TURİZMİN EKONOMİYE KATKISI BÜYÜK”

“Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından olan turizm sektörünün, dünya turizm pazarındaki payı da her geçen gün artmaktadır. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan turizmde yaşanan bu büyüme; döviz girdisinin ve hizmet çeşitliliğinin artmasına, istihdam sağlayarak ekonominin canlanmasına katkıda bulunarak gerek ilimizde gerekse ülkemizde insanların hayat standartlarını yükseltmiş olacaktır. Dolayısıyla ülke barışın ve dünya barışına önemli katkı sağlayacaktır. 15-22 Nisan Turizm Haftasını turizm sektör temsilcilikleri, basın ve medya kuruluşları, Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Belediyelerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü ve diğer kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte coşkuyla kutlamaktayız.”

“ANADOLU DENİNCE AKLA ÇALIŞKAN VE ÜRETKEN İNSANLAR GELİR”

“İnsanlığın barışa en çok ihtiyacı olduğu yaşadığımız şu zaman dilimi içerisinde, Turizm Haftası hepimiz için, Gaziantep için, bölgemiz için Türkiye için, komşularımız için barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederim. Anadolu bizim için gerçekten çok önemlidir. Anadolu deyince dört mevsim gelir aklımıza; yarısı sarı beyaz, yarısı yeşil mavi. Anadolu deyince ‘Halikarnas Balıkçısı’ gelir aklımıza; Yarısı Ege, yarısı Akdeniz. Anadolu deyince Mimar’lar, gelir aklımıza; Yarısı Selimiye, yarısı Ayasofya. Anadolu deyince ‘aşk’ gelir aklımıza; Yarısı Yunus Emre, yarısı Mevlana. Anadolu deyince çalışkan ve üretken insanlar gelir, aklımıza; Yarısı Gaziantep, yarısı Türkiye.”

Konuşmaların ardından Demokrasi Meydanındaki tören sona erdi.

E.YILDIRIM

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı