Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 16:12
 
“Gazi olan tek şehir var”
Gündem Haberi
“Gazi olan tek şehir var”

Gaziantep'e 'Gazi' unvanının verilişinin 97. yıldönümü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Her şehrin bir namı var ama Dünya’da Gazi olan bir tek şehir var, o da Gaziantep” diye konuştu.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında düzenlenen törene Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Garnizon Komutanı Ali Ekiyor, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Her şehrin bir adı var. Her şehrin bir namı var ama Dünya’da Gazi olan bir tek şehir var, o da Gaziantep. Bu gazilik öyle kolay alınmadı. Hak edilerek alındı, milletimizin bağımsızlık aşkıyla, Gazi Mustafa Kemal’in ifadeleriyle’ Ya istiklal ya ölüm’ diyerek şehadet ve gazilik aşığı bir memleketin evlatlarına verilmiş, hak edilmiş bir unvandır. Bizler bu unvana sahip olmaktan dolayı büyük bir iftihar duyuyoruz. Ya gazi olmak ya şehit olmak bizim milletimizin en büyük özelliklerindendir. Gazi oluruz, şehit oluruz ama asla esir olmayız. Bu yeryüzünde hangi millet vardır ki esaret altına girmemiştir, kimseyi esir almamıştır? İşte bu millet Türk Milletidir. Kıyamete kadar da böyle kalacaktır. Bugüne kadar da böyle gelmiştir. Hiçbir kavim, hiçbir millet, hiçbir güç bu aziz millete esaret tasmasını takamamıştır, bunu başaramamıştır. Kıyamete kadar da bu böyle olacaktır.

“İSTİKLAL İÇİN MÜCADELE EDEN GAZİ ŞEHİR”

Gaziantep’in her daim mücadeleci bir kent olduğunun altını çizen Gül, “Dünyada bütün milletler ya esir olmuştur, ya emperyalist duygularla bir takım milletleri, ülkeleri esaret altına almışlardır. Ama bizim Osmanlı’dan beri bütün tarihimizde ne emperyal duygular olmuştur, ne de esaret altına girmişizdir. 97 yıllık şerefli unvanı taşıyan bu şehir, bu aziz millet, çok büyük bedeller ödeyerek bugünlere ulaştı. Kuva-ı Milliye ruhuyla, milli mücadelede gerçekten İstiklal için mücadele eden bir Gazi Şehir’dir. Şahin Bey’i ile Şehit Kamil’i ile Karayılan’ı ile bağımsızlık akını bütün dünyaya göstermiştir. Topumuz, tüfeğimiz belki donanım ve sayı olarak zayıftık ama iman dolu yürekle, bağımsızlık aşkıyla bu millet milli mücadelede destan yazdı. Tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi. Bu meydanda Gaziantep, bağımsızlık için, darbe girişiminde bulunanlara karşı yine ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek bir kez daha bu ruhu ortaya koymuştur.

“TÜRKİYE 15 TEMMUZDA BİR KEZ DAHA GAZİ OLMUŞTUR”

Türkiye üzerinde oyun oynamaya çalışan kimseler olduğuna değinen Gül, “ Türkiye 15 Temmuz’da bir kez daha Gazi olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihinde ikinci kez Gazi Meclis olarak anıldı. Biz Gaz oluruz, şehit oluruz ama asla bu ülkeyi böldürtmeyiz. Asla bu ülkeyi terör oyunlarına senaryolarına peşkeş çektirmeyiz. Türkiye üzerine senaryolar yazılan, oyunlar oynanan bir Türkiye değil. Bunu hala Mehmetçiğimiz bugün işte teröre karşı yapmış olduğu operasyonla göstermektedir. Bizim kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Ama bu toprağı şehitlerimiz emanet etti bir karış toprağını verme hadsizliğine kimse gitmesin, bir karış toprağı vermeye niyetimiz yok. İster gazilik ister şehitlik bunu karşılığında ne olursa olsun. Bugün yine şehitlerimiz var. Eğer bu topraklar kıyamete kadar bağımsız yaşayacaksa bu şehitlerimizin gazilerimizin sayesindedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı