Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 16:36
 
“Gazetecilik daha da önem kazandı”
Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞANLIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, artan teknolojiyle birlikte yaşanan bilgi kirliğinin ancak gazetecilerin yaptığı doğru haberlerle aşılabileceğini söyledi.
Gündem Haberi
“Gazetecilik daha da önem kazandı”

Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞANLIDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Erdoğan, günümüzde artan bilgi kirliliğinin ancak, gazetecilerin yaptığı doğru ve tarafsız haberlerle önlenebileceğini belirterek, gazetecilerin koşullarının iyileştirilmesi ve önlerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Toplumların doğru bilgiye ulaşmasını sağlama misyonunu yüzyıllardır sürdüren gazetecilik, sanayi ve teknolojide yaşanan gelişmelerle günümüzün en dinamik yapıya sahip mesleklerinden biri haline geldi. İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde, artan teknolojik olanaklarla paralel olarak yaygınlaşan bilgi kirliliği de ancak gazetecilerin yazdıkları doğru ve tarafsız haberlerle önlenebilir" dedi.

“KUTSAL GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR”

Tarafsız ve evrensel ilkeler çerçevesinde habercilik görevini yerine getirerek kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan gazetecilerin kutsal bir görev yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, "Ülkemizde, özelde de kentimizde zaman mefhumu gözetmeksizin bilgilendirme görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan gazeteciler büyük zorluklar içinde mesleklerini icra etmektedirler. Bir yandan habere konu olan kesimlerden gelen baskı veya zorluklarla mücadele eden basın mensupları bir yandan da ekonomik şartlarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır" diye konuştu.

“ACİLİYET KAZANDI”

Gazetecilerin zor şartlar altında ve düşük ücretlerle çalışmak zorunda kaldığı gibi gelişen, basın organlarının da sürekli artan giderleri nedeniyle yayıncılık faaliyetlerini büyük zorluklarla yapar hale geldiğine dikkat çeken Erdoğan, "Bu noktada kamu ve özel kurumların gazetecilerin faaliyetlerini daha iyi koşullarda yapabilmeleri için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi aciliyet kazanmıştır. Özellikle yerelde görev yapan gazetecilerin ve yerel ölçekte yayın yapan basın kurumlara yönelik pozitif bir ayrımcılık yapılarak çalışma koşulları iyileştirilmeli, önlerindeki engellerin kaldırılması için gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalıdır.  Gazetecilerin kamu adına yaptıkları görevlerini daha iyi şartlarda yapabilmeleri dileğiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, yaşamlarında başarılar dilerim" dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı