Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 13:30
 
“Gar Saldırısı unutulmamalı”
Gündem Haberi
“Gar Saldırısı unutulmamalı”

HDP Gaziantep İl Başkanlığı tarafından 10 Ekim Ankara Katliamının yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, 10 Ekim Gar Saldırısının unutulmaması gerektiğini söyledi.

HDP Gaziantep İl Başkanlığı tarafından 10 Ekim Ankara Gar Saldırsının yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında bulunan HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç,“Unutmayalım, bundan tam üç yıl önce ülkenin içinde bulunduğu ağır çatışma, gerilim ve baskı ortamından çıkması, diyalog ve müzakereler ile çözüm sürecinin tekrardan başlaması, kalıcı ve anlamlı barışın en kısa zamanda sağlanabilmesi için 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da, KESK, DİSK, TMMOB, TTB kurumlarının çağrısı ve onlarca kurum ve kuruluşun katılımı ile “Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi” şiarıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitingi düzenleme kararı alınmıştı.

'CUMHURİYET TARİHİNİN EN KANLI SALDIRISI'

“Unutmayalım, 10 Ekim 2015’te Türkiye’nin her yerinden barışın bir an önce sağlanmasını isteyen Türk, Kürt, Alevi, Sünni, kadın, emekçi, genç, yaşlı on binlerce insan Ankara Tren Garı önünde toplanmaya başlamıştı. Saatler 10.04’ü gösterdiği sırada Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı gerçekleştirilmiş, Ankara’da on binlerin barış çağrısı bombalar ile karşılık bulmuş, IŞİD’in saldırısı sonucunda 103 insanımız yaşamını yitirmiş, 419 insanımız yaralanmış,30 insanımız da ömür boyu engelli kalmışlardır. “Unutmayalım,ki o gün“kokteyl saldırı” ifadesinin arkasına sığınmış, katliamı IŞİD’in yaptığını söylememek için her türlü bahaneyi uyduranlar elinden gelen her şeyi yapmıştı. Fakat hem saldırganların kimlikleri hem de saldırı ile ilgili onlarca bağlantı Ankara Katliamı’nı IŞİD’in gerçekleştirdiğini kanıtlamıştı. Katliamın arka perdesi ilk günden itibaren “kokteyl saldırı” şeklinde muğlaklaştırılırken ve etkin bir soruşturma yürütülmezken, katliamı lanetlemek için grev ve diğer eylem/etkinlikleri yapan yüzlerce emekçi hakkında soruşturmalar açılıp cezalar verilmişti.

“Unutmayalım, Cumhuriyet tarihinin en ağır saldırısı olan Gar saldırısı, Nisan 2015’den itibaren Türkiye’de gerilim ve çatışma siyasetinin adım adım yükseltilmesinin bir sonucudur.

'DEMOKRASİ GÜÇLERİNE YÖNELİK 5. BOMBALI SALDIRI

“Unutmayalım, Ankara Katliamı beş ay içerisinde demokrasi güçlerine yönelik gerçekleşen beşinci bombalı saldırı olmuştu. 18 Mayıs 2015 günü HDP’nin Adana Mitingi’nin akabinde, Mersin Mitingi’nin öncesinde Adana ve Mersin il binalarında iki ayrı bombalı saldırı meydana gelmiş; ardından 5 Haziran 2015 günü Diyarbakır HDP mitingine 5 kişinin yaşamını yitirdiği bir bombalı saldırı yapılmıştı. Yine benzer bir katliam 20 Temmuz günü 33 canımızın yaşamını yitirdiği Suruç’ta gerçekleşmişti.

“Unutmayalım, dönemin Başbakanı Davutoğlu, olayın faillerine ilişkin yaptığı ilk açıklamada “canlı bomba eylemi gerçekleştirebilecek kişilere ilişkin ellerinde liste bulunduğunu, ancak eylem gerçekleşmedikçe müdahale edemediklerini” ifade etmişti. Yine dönemin İçişleri Bakanı Selami Altınok, alanda hiçbir güvenlik zaafiyeti bulunmadığını açıklamıştı.Ancak o günlerdeki bütün medya,parti ve mülkiye müfettişlerinin açıklamaları güvenlik zaafiyetinin olduğu yönündedir.

'MUTLAKA HESAP SORACAĞIZ, YARGILANMALARINI SAĞLAYACAĞIZ'

“Barışçıl politikaların hayata geçirilmesi, Türkiye ve Ortadoğu halklarının bugünü ve geleceği açısından acil bir ihtiyaçtır. Barışın sağlanması; başta Ankara Katliamı’nda “Savaşa inat, Barış hemen şimdi” şiarıyla bir araya gelen ve sonsuzluğa uğurladığımız Ali Deniz Uzatmaz olmak üzere barış şehitlerimize ve bu mücadelede yaşamını yitiren tüm canlarımıza karşı birincil sorumluluğumuz ve görevimizdir, Demokrasi güçleri olarak katliamın sorumlularından mutlaka hesap soracağız, yargılanmalarını sağlayacağız.”        

HABER MERKEZİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı