Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 17:11 Bu haber 852 kez okundu
 
"Fotoğraf çekmek emek gerektirir"
Gündem Haberi

Gaziantep Büyük Pasaj' da fotoğraf makinesi ve kamera satışı yapan Salih Solak, fotoğraf meraklısı olanların ziyaret etmesi  gereken bir koleksiyona sahip. En az 30-40 yıllık klasik makinelerin bulunduğunu belirten Solak, "Yeni nesil dijital makinelerin yanı sıra, eski model otomatik, motorlu, filmli makinelerin de satışını ve tamirini yapıyoruz. Fotoğrafçılık geçmişten beri vazgeçilmez bir tutkudur. Ancak teknolojinin gelişmesi, fotoğraf çekme işini bir hayli basitleştirdi. Hal böyle olunca, çekilen fotoğrafların estetiği kayboldu." dedi.

"Fotoğrafta emek olmalı"

Fotoğraf çekmek için bir emeğin olması gerektiğini vurgulayan Solak, "Yeni nesil  dijital makineler, fotoğraf çekme işini basitleştirdi. Önceden diyaframı, ışığı iyi ayarlamak ona göre çekim yapmak gerekiyordu. 36'lı filmler vardı. Işık ters gelse film boşa giderdi. Şimdi ise durum çok değişti. Çektiğiniz resmi görebiliyorsunuz. Beğenmediğiniz takdirde tekrar aynı pozu çekebiliyorsunuz. Yer sıkıntısı yok. Hafıza kartları bir sürü fotoğrafı depo ediyor. Bu halde fotoğraf çekmenin hazzını alamazsınız. Fotoğraf çekmek emek işidir. Önceden çekilen eski fotoğraflar bir sanat eseridir. Şimdi dijital makinelerle çekilen resimler estetikten ve sanattan çok uzak." diye konuştu.

"Antika makineleri uygun fiyata satıyoruz"

Klasik fotoğraf makinelerinin meraklısının çok olduğunu belirten Solak, "Klasik makineleri fotoğraf meraklıları ve koleksiyoncular alıyor. Bu makinelerle çekilen fotoğraflar bir sanat eseridir. Fotoğraf çekmenin hazzını duyarsınız. Gençlere tavsiyem, boş işlerle uğraşmasınlar. Fotoğrafçılıkla uğraşınlar. Eski makinelerle  fotoğraf çekmenin lezzeti bir başkadır. Şimdi herkesin cebinde cep telefonu var. Cep telefonlarının hepsinin kamerası var. Cep telefonu ile çekilen fotoğrafı, fotoğraftan saymıyorum. Estetikten uzak, basit bir şey cep telefonu ile çekilen fotoğraflar." dedi. 

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı