Haber Detayı
13 Mayıs 2018 - Pazar 20:27
 
Fıstık menülerden çıkıyor
Esnaf, fıstık fiyatlarına yetişemiyor
Ekonomi Haberi
Fıstık menülerden çıkıyor

2017 yılı başında kilogramı 60 lira olan iç antepfıstığının fiyatı son artışla 210 liraya çıktı. Stokçuların fiyat artışlarına dayanamadıklarını belirten esnaflar, fıstığı menülerinden çıkarmaya hazırlanıyor. Bu fiyatlarla fıstık alınması durumunda ürünlerine zam yapmak zorunda kalacaklarını belirten esnaflar, stokçuları protesto için de antepfıstığı kullanmamaya hazırlanıyor.

210 lira olan iç antepfıstığının fiyatları, esnafı da isyan ettirdi. Bu hafta bir araya gelecek olan tatlı ve dondurmacılar, antepfıstığını ürünlerinden çıkarmak dahil bir çok eylem planını ortaya koymayı düşünüyor. Görüşlerini aldığımız sektör temsilcileri, “ Dondurma sezonu başlıyor. Bu fiyatlarla alınan fıstıkla, fıstıklı dondurmanın kilogram fiyatı 70 TL’nin altında olamaz. Baklavacılar sene başında yeni zam yapmışlardı. Ancak bu artış, onlarda da zammı kaçınılmaz kılıyor.

İnanın bu artışlar, esnafı ciddi anlamda vuruyor. Daha önce alınan bir-iki kiloluk paketler, yarım kilogramlara düştü. Fiyatlardan dolayı müşterinin yüzüne bakamaz hale düştük. Çünkü fiyatlar gerçekten alım gücünün üzerine çıktı.” şeklinde konuştular.

 Baklavaya hasret kaldık

Baklavanın başkenti Gaziantep'te vatandaş baklavaya hasret kaldı. Fahiş fiyat artışlarının nedeninin stokçular ve karaborsacılar olduğunun altını çizen Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım ise devletten yardım bekleyerek, "Haksız rekabet, kayıt dışı ve karaborsacılığa yönelik faaliyetler içerisinde olanların tespit edilip yaptırım uygulanması konusunda devletimizden yardım bekliyoruz. Bunları detaylı olarak Çarşamba günü saat 17:00'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya aktaracağız" dedi.

RAMAZAN AYINDA YİNE FİYATLAR YÜKSEK OLACAK

Yıldırım bu ramazan ayında da baklava fiyatlarının yüksek olacağını söyledi. Sebebinin baklavada kullanılan fıstıklardaki uçuk fiyat artışları olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Kaliteli bir fıstıklı baklavanın kilosu 70-100 lira arasında değişiyor. Çünkü 2017 yılı başında 60 lira olan fıstık şimdilerde KDV dahil 210 lira oldu. Normalde olması gereken fiyat ise 70-75 lira arasıdır" diye konuştu.

YÜZDE 300 KÂR

Fıstık fiyatlarındaki bu fahiş fiyat artışını yapanların karaborsacılar olduğuna vurgu yapan Yıldırım şu ifadelere yer verdi; "Artışı üreticiler değil karaborsacılar yapıyor. Üreticiden 60 liraya toplanan fıstık piyasaya azar azar çıkarılıyor ve kademeli olarak fiyat yükseltiliyor. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte fıstıklar 210 liradan satılıyor. Burada ne fıstığı dalından toplayan ne de fıstığı dükkanında satan küçük esnaf para kazanabiliyor. Aradaki yüzde 300'lük kârı ceplerine indiren stokçular."

SORUNLAR BAKAN FAKIBABA'YA AKTARILACAK

Baklava ve fıstık fiyatlarının normal seyrine inmesi ve vatandaşın baklavaya hasret kalmaması için çalışacaklarını kaydeden Yıldırım, "Sektördeki yaşanan kontrolsüz fiyat artışlarının önüne geçilmesi; ithalat gümrük vergilerinin düşürülmesi ve ithalatın önünün açılması; haksız rekabet, kayıt dışı ve karaborsacılığa yönelik faaliyetler içerisinde olanların tespit edilip yaptırım uygulanması konusunda devletimizden yardım bekliyoruz. Bu konuları detaylı olarak Çarşamba günü saat 17:00'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya aktaracağız" dedi.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı