Haber Detayı
19 Ocak 2018 - Cuma 15:35
 
“Fırsat eşitliği sağlamalıyız”
Şahin’den eğitim değerlendirmesi
Eğitim Haberi
“Fırsat eşitliği sağlamalıyız”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehit Yusuf Erin Ortaokulu’nda öğretmenlerle bir araya geldi. Eğitimde fırsat eşitliğinin önemine değinen Şahin, “Bölgedeki ailelerin durumu hem de çocukların durumu göz önüne alındığında, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak gerekiyor. Özellikle bu bölge için fırsat eşitliği için çok önemli” şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 2017-2018 Eğitim-Öğretim ilk karne gününde Şehit Yusuf Erin Ortaokulu’nda öğretmenlerle bir araya geldi. Öğretmenler Odasında Okul Müdürü Metin Parlak ve öğretmenlerle sohbet eden Şahin, “Bugün çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için heyecanlı bir gün. Sizleri ziyaret ederek, sizleri dinleyelim istedik. Allah kolaylık versin, sabır isteyen bir meslek aynı zamanda kutsal bir meslek. Hedefleri, iddiaları olan ve insanı sevmeden yapılmayacak bir meslek. Gelecek hedefleri açısından da sizlerin o kadar önemli bir göreviniz var ki, “ülkemizi, dünyayı nasıl gelecek bekliyor?” sorusunun cevabı sizde yatıyor. Sadece bizim için değil; tüm dünya için bu meslek çok önemli.”

“GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ İLÇE”

“Öyle bir bölgedeyiz ki burada hocalarımızın çok daha zor ve önemli. Ailelerin bilincinin yükseltilmesi, çocuklarımızı geleceğe hazırlarken, onları bekleyen tehlikelerden korumak çok daha zor hale dönüşüyor. Güvenli okul, güvenli ilçe noktasında Valimiz başta olmak üzere; çalışmalar sürdürülüyor. Tabi bir aile bilinci, çocuklarımızın her konuda duyarlılığı ve hocalarımızın rehberliğinin çok daha önemli olduğu bir noktadayız. Biz de o nedenle 50 mahallede, özellikle göç alan bölgelerde; ekonomik olarak zorlanan yerlerde bir araştırma merkezi kurarak taramalar yaptık. Bu taramalarda mahallelerin durumu, eğitimi, ihtiyaçları, iş durumu nedir ve bunları önlemek için neler yapılmalı?  Konularında çalışmalar yaptık. Kız çocuklarının okula kazandırılması için ‘Gelin Etmeyin, Okula Gönderin’ projeyle çalışma yürüttük.”

“GASMEK’TE CİDDİ BİR EĞİTİM SİSTEMİ OLUŞTURDUK”

“Bugün başlattığımız çalışma ile uyuşturucu konusunun yalnızca güvenlik tedbirleriyle olmayıp; proje kapsamında verilecek eğitimlerle, rehberlikle aileleri bilinçlendirmek ve koruyucu tedbirler almak üzerine çalışmalar yaptık. O yüzden hem bölgedeki ailelerin durumu hem de çocukların durumu göz önüne alındığında, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak gerekiyor. GASMEK’te hem çocuklar hem de aileler için ciddi bir eğitim sistemi oluşturduk. Sadece okulda eğitim değil, hayat boyu eğitim, bilinçlendirmek, zaman içerisinde yapamadıkları şeyleri yapabilmeleri için önemli. Özellikle bu bölge için fırsat eşitliği için çok önemli. Gaziantep gibi hedefleri olan bir şehir için eğitim çok önemli. İstediğiniz için hedeflere ulaşabilmeniz için öncelikle bu alanlara insan yetiştirmeniz gerekiyor. Sonuçta her şeyin başı dönüp dolaşıp eğitime dayanıyor. Okula ve fırsat eşitliğine dayanıyor.”

“GENÇ BİR KADROMUZ VAR”

Şehit Yusuf Erin Ortaokulu Müdürü Metin Parlak, “Genel itibariyle genç bir kadroya sahibiz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarıma sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Genç bir ekip olduğu için bu bölgede, akademinin yanında eğitime önem veriyoruz. Sizinde bahsettiğiniz uyuşturucu, çağımızın belası durumunda. Bu konuda arkadaşlarımız, güçlü bir şekilde çalışıyorlar. Bu bölgedeki dezavantajlı olan ailelere ulaşmaya çalışıyorlar. Elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bin 770 civarında öğrencimiz var. 78 personelimiz ile beraber eğitim ve öğretime katkıda bulunmaya çalışıyoruz. 33 dersliğimiz var. İkili eğitim uyguluyoruz” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı