Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 18:36
 
Fabrikaydı, bağımlıların meskeni oldu
Gündem Haberi
Fabrikaydı, bağımlıların meskeni oldu

Tepebaşı Mahallesi Adil Özberk Caddesi üzerinde yer alan eski iplik fabrikasında sorunlar bitmiyor. Yıkım tehlikesi ile karşı karşıya olan fabrika bu kez madde bağımlılarının hedefi oldu. Eski İplik Fabrikasının yanında yer alan elektrik direğinden fabrikaya tırmanan şahıslar, fabrikaya girerek uyuşturucu madde kullanıyorlar. Madde bağımlılarının meskeni haline gelen ve yıkım tehlikesi yaşanan iplik fabrikasının bu hali mahalle sakinlerini korkutuyor.

15 yılı aşkın süredir atıl vaziyette bulunan eski iplik fabrikasında sorunlar bitmiyor. Geçmiş yıllarda Suriyeli Mültecilere ev sahipliği yapan fabrika bu kez madde bağımlılarının meskeni oldu. Fabrikanın yanında yer alan elektrik direğine tırmanan madde bağımlısı gençler, fabrikaya girerek burada uyuşturucu madde kullanıyor. Eski iplik fabrikasının metruk hali nedeniyle mahalle sakinleri tedirgin olurken, fabrikanın madde bağımlıları tarafından mesken tutulması karşısında tepki gösterdiler. Gazetemize açıklamada bulunan mahalle sakinleri ve Tepebaşı Mahallesi Muhtarı Ramazan Kök, fabrikanın mahallede yarattığı sorunların ortadan kaldırılması için çalışma yapılması isteğinde bulundular.

“BAŞVURMADIĞIM YER KALMADI”

Eski iplik fabrikasının mahalle sakinleri arasında tedirginliğe neden olduğunu ifade eden Tepebaşı Mahallesi Muhtarı Ramazan Kök, “Eski İplik Fabrikası konusunda başvurmadığım yer kalmadı. Belediyeler, zabıta ekipleri gibi kurumlara durumu bildirdim ve yetkililer burayı yerinde incelediler fakat herhangi bir gelişme olmadı. Fabrika her geçen gün çürüyor, yağmurlu mevsimlerde bu çürüme daha da hızlanıyor ve zaman zaman duvarlardaki taşlar dökülüyor. Fabrikanın yan sokakta kalan kısmında taşlar aşağıya doğru sarkıyor.  Son zamanlarda ise fabrikanın ıssız olması nedeniyle fabrikanın yanındaki direkten tırmanan şahıslar fabrikanın içerisine giriyorlar. Burada uyuşturucu madde kullanıyorlar. Zaten yıkım tehlikesi nedeniyle mahalle sakinleri tedirgin oluyorken bir de madde bağımlısı gençlerin buraya gelmesiyle birlikte tedirginlikleri bir kat daha arttı. Belediyemizden burayla ilgili bir çözüm bekliyoruz. Kurtuluş Camisinin hemen yanında bulunan ve tarihi alanlara ulaşımda kullanılan Adil Özberk Caddesinde böylesi bir yapının bulunması doğur değil. Yıkım tehlikesi olan fabrikayla ilgili bir an önce çalışma yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.  

“YIKIM TEHLİKESİ ALTINDA YAŞIYORUZ”

Geçmişte Suriyeli Mültecilerin eski fabrikada kaldığını belirten mahalle sakinleri, “ O dönemde Büyükşehir Belediyesi tarafından buradaki mülteciler tahliye edilmiş, giriş noktalarına duvar örülmüştü. Aradan geçen dönemde bu kez madde bağımlıları tarafından fabrika mesken haline getirildi. Fabrikanın bakımsız haldeki duvarlarından sarkan taşlar mahalle sakinlerinin can güvenliğini tehlikeye atıyor. Yetkililerden burayla ilgili bir çalışma başlatmalarını istiyoruz. Kurtuluş Camii ve çevresinde başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında fabrikanın da kötü görüntüsünden kurtarılması gündeme geldi. Ancak öğrendiğimiz kadarı ile Büyükşehir Belediyesi ve mülk sahipleri arasında bir anlaşmazlık olmuş ve anlaşmazlık mahkemeye taşınmış durumda. Bu mahkemenin sonuçlanarak, buranın restore edilmesini bekliyoruz. Böylece mahallemizde yaşanan bu sıkıntı sona erecek” şeklinde konuştular.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı