Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 15:20
 
Esnaflara ‘e-ticaret’ anlatıldı
Ekonomi Haberi
Esnaflara ‘e-ticaret’ anlatıldı

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü, GESOB, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep PTT Başmüdürlüğü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı İş Birliği ile hazırlanan ‘Dijital Pazarlama Yöntemleriyle İşletmelerin E-Ticarette Markalaşması’ Eğitim Programı gerçekleştirildi.

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü, GESOB, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep PTT Başmüdürlüğü ve İpekyolu Kalkınma Ajansı İş Birliği ile hazırlanan ‘Dijital Pazarlama Yöntemleriyle İşletmelerin E-Ticarette Markalaşması’ Eğitim Programı gerçekleştirildi. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Eğitimin açılışına Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gaziantep Ticaret İl Müdürü Bilal Yazıcı, Gaziantep PTT Başmüdürü Zekai Özkan, GTB Genel Sekreteri Özgür Bayram ve esnaflar katıldı.

“TİCARET KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLAYACAK”

Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, “Bilindiği üzere 21.yüzyılın başından itibaren her alanda dijitalleşme, elektronik dünyaya adım atma çok önem kazandı. Her alanda olduğu gibi bu alanda da üç süreç işliyor. Öncelikle konuyla ilgili saha araştırması yapılması, sermaye ve mühendisliğin birleştirilmesi yoluyla hayata geçirilmesi ve sonrasında bu teknolojinin kullanılması. Biz bu program ile birlikte işin üçüncü kısmında duruyoruz. Bu aşamada da tasarı işlevinin sürdüğünü söylemek gerek. Dünyada her alanda görünür, algılanır olmak büyük önem taşıyor. Elektronik ortamda bize bu fırsatları tanıma yoluyla bize sağlanıyor. Gaziantep, tüm Ortadoğu’ya hitap eden önemli bir ticaret ve sanayi merkezi. İpekyolu üzerinden yapılan ticaretin de merkezlerinden biri olması nedeniyle büyük bir ticari kültüre ve birikime sahip. Gaziantep’in böyle bir gelişmeden uzak kalması düşünülemez. Tacirlerimiz, sattığı ve ürettiği ürünleri, dijital ortamda görünür kılmak, onlara büyük bir alan sağlıyor. Bu eğitimin Gaziantep’in Ticaret Kültürüne katkı sağlayacağına inanıyorum.”

“İŞLETMELER İLE E-TİCARETİ TANIŞTIRIYORUZ”

Projenin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Ticaret İl Müdürü Bilal Yazıcı, “E-Ticarette Markalaşma Eğitimleri geçtiğimiz gün başladı. İki gün sürecek eğitimimiz ve eğitimdeki amacımız; işletmelerimizin yüz yüze yaptıkları satışları, e-ticaret ortamında da yapabilmeleri ve 7 gün 24 saat satış yapabilmeleri için bir platformun varlığından haberdar etmektir. Bu projeyi Kalkınma Ajansımıza sunduk, işbirliği yapan tüm kuruluşlarımıza teşekkür ederiz. Eğitimlerimizin esnaf ve tacirlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

“İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

Gaziantep PTT Başmüdürü Zekai Özkan, “Dijital Pazarlama Yöntemiyle İşletmelerin E-Ticarette Markalaşması konusundaki eğitim planlamasında katkısı olan kurumlara teşekkür ediyorum. Artık ticarette yöntem değişti, globalleşen dünyada yeni yöntem e-ticaret. E-Ticaretinde yapıldığı platformda E- PTT AVM olarak, esnaflarımıza, odalarımıza, ‘hangi konuda yardımcı olabiliriz?’ noktasında işbirliği içerisinde olacağız. Bu toplantının hemen akabinde E-PTT AVM’nin tanıtımını yapacaktık, fakat yaşadığımız bu olaylar nedeniyle planlamamızı ileri bir tarihe erteledik. Yakın bir zamanda taraflarla bir araya gelerek e-ticareti ve E-PTT AVM’yi konuşacağız.”

“E-TİCARETTE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YERİMİZİ ALMALIYIZ”

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, “Kalkınma Ajansı olarak, Bölge Kalkınma Planımızda dört gelişme ekseni üzerinde, bölgemizin kalkınmasına katkı sağlayacak etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Burada gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile bugün çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gaziantep, ticaret kültürü, geleneği olan, bunu içselleştiren, tecrübeye dönüştüren, şehirlerin başında geliyor. Bu deneyimi kazancına yansıttı ve yansıtmaya devam ediyor. Ticaret Tarihine baktığımızda, ticarete yön veren, eksenini değiştiren üç önemli olay karşımıza çıkıyor. Birincisi paranın icadı, ikincisi kredi kartlarının ticari hayatta kullanılmaya başlanması ve son olarak ise E-Ticaret ve dijital paralar. Esnaflarımızın da çağın şartlarına uyum sağlayarak, ticarete dahil olmamız gerekiyor. E-Ticarete uyum sağlayamayan işletmeler maalesef, rekabet etmede dezavantajlar yaşayacaklar. Eğer ayakta kalmak ve rakiplerimize karşı üstünlük sağlamak istiyorsak; muhakkak E-Ticarette güçlü şekilde yerimizi almamız gerekiyor. E-Ticaret, dünyada çok popüler; Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Esnaflarında buna uyum sağlaması gerekiyor, aksi takdirde ayakta kalmanız zorlaşıyor. Buradan aldığınız eğitimler sonrasında önemli ticari kazançlara imza atacağınız düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından esnaflara ‘Dijital Pazarlama Yöntemleriyle İşletmelerin E-Ticarette Markalaşması’ konulu eğitim verildi.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı