Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 20:48
 
Esnafın tadı yok
Ekonomi Haberi
Esnafın tadı yok

Bakırcılar Çarşısı’nda faaliyet gösteren Kutnu Ustası Kasım Kaygın, esnafların kazancının her geçen yıl daha da azaldığını ifade etti. Kaygın, “Geçmiş yıllara oranla ürünler daha yüksek fiyatlara satıyoruz ancak kazancımız aynı oranda artmış değil. Söz gelimi 5 liradan satış yapılan üründe yüzde 40 oranında kar sağlarken, bugün 20 liradan alıp 22 liradan satış yaptığımız üründe bu oranda kar edemiyoruz. İşlerin tadı yok” diye konuştu.

Döviz kurunda meydana gelen dalgalanma sona ererken kent genelinde faaliyet gösteren esnaflar, eskiye oranla işlerin azaldığını ifade ettiler. Bakırcılar Çarşısı’nda faaliyet gösteren Kutnu Ustası Kasım Kaygın, “Gaziantep’te okulların açılmasının ardından turizm sezonu devam ederdi. Ancak son dönemlerde bu durum ortadan kalktı. Hafta sonları haricinde çarşıda çok fazla hareketlilik olmuyor. Bunun yanı sıra geçmiş yıllara oranla ürünler daha yüksek fiyatlara satıyoruz ancak kazancımız aynı oranda artmış değil. Söz gelimi 5 liradan satış yapılan üründe yüzde 40 oranında kar sağlarken, bugün 20 liradan alıp 22 liradan satış yaptığımız üründe bu oranda kar edemiyoruz.  Geçmiş yıllarda fiyata göre daha fazla oranda satış yapıyorduk. Bu durum ile birlikte işlerin tadı yok.”

İLKBAHAR VE SONBAHAR’DA İŞLER HAREKETLENİYOR

İlkbahar ve Sonbahar aylarında Gaziantep’e gelen turist oranlarının arttığını ifade eden Kaygın, “Yaz aylarında kentte hava sıcaklıkları yüksek olduğu için turlar azalıyor. Almanya’dan Gaziantep’e tatil için gelen vatandaşların oluşturduğu bir yoğunluk olur. Kış aylarında ise hava soğuklukları nedeniyle Aralık ayının 15’inden itibaren turlar sona erer.  İlkbahar ve Sonbahar aylarında kente gelen turist sayısı artıyor. Gaziantep’e bu dönemlerde gelen turistler büyük bir hareketlilik kazandırır.”

“İPLİK YURTDIŞINDAN GELİYOR”

İthal  edilen hammadde nedeniyle yöresel ürünlere de zam geldiğini söyleyen Kaygın, “Şu anda en hareketli olduğumuz dönemde olmasına rağmen işler kötü. Bir önceki yıla oranla satışlarımız daha da azaldı. Bundan dövizde meydana gelen artışlar etkili oldu. Kutnu Kumaşı yöresel bir ürün olmasına rağmen dolardaki artışlardan etkilendi. Bu artışların yaşanmasında ne yazık ki yöresel ürünümüzde kullanılan ithal ürünlerin varlığı etkili oldu. Kutnu kumaşında kullanılan iplik yurtdışından getiriliyor. Boyada ithal edildiği için döviz kurundaki yükseliş ürün fiyatlarını etkiledi. Yerli üretim olan ürünler de dolar üzerinden satılıyor. A’dan Z’ye tüm ürünlere zam geldiği için üretilen ürünler zamlı olarak satışa sunuluyor. Vatandaşlarda bütçesine uygun olmayan ürünleri zorunlu olmadıkça almıyor” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı