Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 18:30
 
“Esnafı zora sokuyor”
Minibüsçülerin kongresinde “Serbest Kart” konuşuldu
Gündem Haberi
“Esnafı zora sokuyor”

Gaziantep Minibüsçüler Odasında seçimler yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak yeniden başkan seçilirken, minibüsçü esnaflarının sorunların kongreye damga vurdu. Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak ve GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Serbest Kart uygulamasının esnafı zora soktuğunu söylediler.

Gaziantep Minibüsçüler Odası Olağan Kongresi Arslan Plaza’da yapılan seçimle gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen seçimde Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, yeniden başkan seçildi. Kongrede konuşan Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, “Dolmuşçular odası kelimesini artık son olarak bu seçimlerde kullanmak istiyoruz. Bundan sonraki süreçte hiçbir odaya esnafa zarar vermeden otobüsçüler odası olarak devam etmek istiyoruz. Esnafımızın onayı olmadan hiçbir şey yapmadık. Ruhsatlar esnafımızın en önemli sevinç kaynağıdır. Ruhsatlarımız evlatlarımız için bırakacağımız en önemli değerlerimiz” dedi.

“SERBEST KART KONUSU MAHKEMEYE TAŞINDI”

Serbest Kart konusuna değinen Çolak, “Serbest kartın suiistimal edilmesine oda olarak bizler de çok karşıyız. Kırk oda bu konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkemenin sonuçların istiyoruz. Aylık 750 lira gibi bir para ödenmeye karar verildi. Gaziantep’te aylık bir milyon 200 bin kişi bedava taşınıyor. Yeni duyumlar aldık Kahramanmaraş araç biniş başı 0.80 kuruş zam vereceğini indirimli kartlara da 0.50 kuruş zam vereceğini açıkladı. Biz biniş başı 0.50 kuruş zam istedik ve talebimizin ardındayız.”

“SERVİSÇİLER YÜZDE 8, BİZ YÜZDE 18 KDV ÖDÜYORUZ”

“Zaman konusunda hepimizin sorunu var bunu biliyoruz. Bizim sefer sayılarını arttırmamız gerekiyor. Belediye otobüslerinde ve otobüslerde farkımızı ortaya koymamız gerekiyor. Vatandaşa ne olursa olsun iyi davranmamız gerekiyor. Odamızın şu anda 451 bin lira bütçesi var. Kafasında soru işareti olan istediği gibi bütçeyi sorgulayabilir. Bizim KDV sıkıtımız vardı. Otobüs yüzde 18 KDV ödüyor. Bu çok yanlış bir uygulama. İki bakanlığa bu konuda dosya verdik. Bakanlarımıza da servisçilerin yüzde 8 ödediğini bizlerin yüzde 18 ödediğini söyledik. Servisçiler bir sabah çalışıyor bir de akşam. Bizler sabah sekizden gece 11’e kadar direksiyon sallıyoruz. Serbest kartlı vatandaşı servisçiler değil bizler taşıyoruz.”

“ODAYA GELİR GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

“Bizim derneğimizin 487 metrekare arsamız var. Belediye ile görüştüğümüzde GATEM’in yanında 800 ila bin metrekare arasında arsa verelim mevcut arsanız yol için kullanılacak dediler. Biz de bunu bir ticari alan olarak kullanmak için bir alan istedik. Verilecek olan arsa üzerinde bir düğün salonu gibi işletme kurup odaya getiri sağlamasını amaçlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

“SERBEST KART UYGULAMASININ YANLIŞLIĞINI DİLE GETİRDİK”

 Kongrede konuşan Ömer Küsbeoğlu ise; “Ruhsat alma konusunda şoför esnafımızın mahkemelik olduğunu biliyoruz. Esnafımızın yeni uygulama ile birlikte üç ayda bir odaya uğraması yasal bir zorunluluk olmuştur. Esnafımız cezalı duruma düşmesin. Dolmuş sahipleri olarak esnafımız çile çeken bir esnaf kesimi. Serbest kart uygulamasının yanlışlığını her seferde bakanlarımıza anlattık. Birlik olarak biz bu meselenin ardındayız. Serbest kart uygulamasında esnafımızın zarar görmeyeceği bir hale getireceğiz. Esnaflarımızdan beklentim duraklarda bekleyen yaşlılarımızı bekletmeyin. Onları duraktan almadan geçmeyin. Bunu yasal olarak değil vicdanen yapın. Onların bir duasını alın. Mali Bakanlığı için önümüzdeki aya yeniden toplantıya katılacağız. Dolmuşçu arkadaşlarımızın bu sorununu da aktaracağız. Toplu taşımada Türkiye birincisiyiz. Gaziantep hep ilklerin şehri olmuştur” dedi.

“MÜCADELE EDİYORUZ”

Meslekte sıkıntılar yaşandığını söyleyen Küsbeoğlu, “Son iki yıldır mesleğinizde sıkıntılar yaşanıyor. Otobüsçüler odası da var dolmuşçular odası da var. Birlik sistemimizde nace kodunda dolmuşçuları, otobüsçü olarak kabul ediyor. Sizinde otobüs konumuna yükseltmek için mücadele ediyoruz. Ankara’da çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.  

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı