Haber Detayı
20 Nisan 2017 - Perşembe 18:57 Bu haber 661 kez okundu
 
Esnaf, sicil affından faydalanabilir
Gündem Haberi
Esnaf, sicil affından faydalanabilir

2017 Ocak ayında yürürlüğe giren sicil affı, borcu olan esnafların borcunu ödediği takdirde tekrar yıl sonu bilançosuna göre kredi almalarına imkan tanıyor. Ayrıca KOSGEB kredisinden faydalanmak isteyen esnaflar, sicil affından yararlanabilecek. Konu hakkında görüşlerini aldığımız Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, "Sicil affından faydalanıp, borcunu ödeyen herkes, KOSGEB kredisinden faydalanabilir."dedi.

"Sicili temiz olan bütün esnaflar faydalanabilir"

Bankaların sicili temiz olan esnaflara kredide kolaylık tanıdığını belirten Küsbeoğlu, " Başbakanımız 2017 Ocak ayında bankalara borcu olan ve kara listeye alınan esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza sicil affı getirdiğini müjdeledi.  Tekrar kredi almak isteyen esnaflarımız bize müracaat etti. Borcunu ödediği takdirde iş hacmine göre kredi veriyoruz.  Fakat bazı duyurular aldık esnaflarımızdan bankalar zorluk çıkardığını dile getirdiler. Bankalar sicili temiz olan ve borcunun taksitlerini zamanında ödeyen esnaflarımıza kredi veriyor. Bunun aksini yapan yani bankalarda protestosu olan esnaflarımıza kredi vermiyoruz."diye konuştu.

"Amacı dışında kullananlar var"

Bazı esnafların, KOSGEB kredisini amacı dışında kullandığını vurgulayan Küsbeoğlu, "Devletin KOSGEB kredisini esnafa vermesinin amacı,  esnafın yeni işyeri açması veya işlerini büyütmesi. Yani bu krediyi alan esnafımız krediyi iş amacı için kullanmalı. Ama bankalarda borcu olan esnafımız gelip kredi istiyor. Krediyi iş için kullanacağına gidip bankadaki borcunu ödüyor.  Bundan dolayı borcu bankalarda olan vatandaşlarımız KOSGEB kredisinden faydalanamaz” dedi.

"0 faizle kredi veriyoruz"

KOSGEB kredisinden, bütün esnafların faydalanabileceğini belirten Küsbeoğlu, "KOSGEB kredisi almak isteyen esnaflar 12 ay ödemesiz, 36 ay taksitle 0 faizle faydalanabilirler. Ayrıca kredimizi  yıl sonu iş hacmine göre veriyoruz. 20 bin 30 bin ve 50 bin üzeri bir kredi veriyoruz. Sicili temiz olan bütün esnaflarımız bu krediden faydalanabilirler” dedi.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Esnaf,, sicil, affından, faydalanabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı