Haber Detayı
10 Haziran 2015 - Çarşamba 21:30
 
Esnaf, Ramazan hazırlığında
Gündem Haberi
Esnaf, Ramazan hazırlığında

Ramazan ayına sayılı günler kalırken, esnaf da mübarek ayın hazırlıklarını sürdürüyor. Özellikle Ramazan ayında canlanan Elmacı Pazarı’nda hummalı bir çalışma var. Bu Ramazan’da vatandaşlar, iftar sofralarının vazgeçilmez yiyeceği olan hurmayı, 6,50 lira ile 40 lira arasında alabilecekler.

 

Ramazan ayı yaklaşırken, Elmacı Pazarı’nda da esnaf hummalı bir çalışma içerisinde. Ramazan öncesi eksiklerini gidermeye çalışan esnaf, bir taraftan da tezgahlarını mübarek aya hazırlıyor. Ramazan için hazırlıklarını tamamladığını belirten çarşı esnafının tek korkusu ise, önceki yıllardaki canlılığı yakalayamamak. Son dönemlerde satışların sürekli düştüğünü belirten esnaflar, aldıkları ürünleri satamamaktan endişe ediyor.

Hurmalar her keseye göre

Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi hurmalar da, tezgahlarda yerini almış durumda. Bu yıl da her keseye uygun hurma çeşitleri tezgahlarda olacak. Çarşıda en yüksek fiyatla satılan hurma Kudüs Hurması. Bu hurma çeşidinin kilogramı 40 TL’den satılıyor.

Bu hurma çeşidine paralel olarak, Medine Hurması’nın kilogramı 25-30 TL’den, İran Hurması ise 6,5 – 7 TL’den satılıyor.

Simitçiler ise Ramazan ayının ortasına hazırlıklarını yapıyor. Ramazan’ın 15. Gününden sonra bayramlık hazırlıklarının başlayacağını belirten simitçi esnafı, bayrama yönelik köy kahkesi, kurabiye ve pasta siparişlerini ay ortası ile birlikte almaya başlayacaklarını belirttiler.

(M.Türkmen)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı