Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 16:36
 
“Esnaf, 584 milyonluk kredi kullandı”
Ekonomi Haberi
“Esnaf, 584 milyonluk kredi kullandı”

Gaziantep Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Birlik Başkanı Ömer Yılmaz, Gaziantep’te 21 bin esnafa yaklaşık 584 milyon lira kredi verdiklerini söyledi.

Gaziantep Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Birlik Başkanı Ömer Yılmaz, esnaflara özel kredilerler ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Gaziantep Bölgemize bağlı kooperatiflerden şu ana kadar 21 bin esnafımıza kredi verdik. Şuanda biz kooperatif olarak ayda 2-2,5 milyon lira kredi veriyoruz. Bölgemize bağlı17 kooperatifimiz ile esnaflarımızın kredi taleplerini almaya devam ediyoruz. Esnaflarımıza verilen kredilerde herhangi bir sıkıntımız bulunmuyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda plasmanlar konusunda sıkıntı olabilir. Bu durum geçicidir ve plasmanlarımız doğrultusunda kredi vermeye devam ediyoruz. Kredilerin durdurulması gibi bir durum söz konusu değil. 2 aylık dönem içerisinde sadece bizim kooperatifimiz 100 esnafa kredi verdi. Diğer kooperatiflerimizde de kredi işlemleri devam ediyor. Bu noktada Halk Bankası ile çalışıyoruz. Tüm devlet destekli kredilerimizi Halk Bankası aracılığıyla esnaflara ulaştırdık. Devlet bu yıl esnaf için 15 milyar lira bütçe ayırdı. Esnaflara verilen plasmanın 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarılmasıyla birlikte bu oranın üzerinde esnaflara kredi verildi. Bankanın desteği ile bu oranın üzerine çıktık. Biz esnafımızın her zaman yanındayız” dedi.

“YILLIK YÜZDE 5 FAİZ İLE KREDİ VERİYORUZ”

2017 yılında esnafların talepleri doğrultusunda kredi verdiklerini ifade eden Yılmaz, “ 2017 yılında esnaflarımıza 584 milyon lira kredi verdik. Yıllık yüzde 5 faiz oranı ile esnafımızın bütçesine uygun, bankalarda verilen yıllık faiz oranında daha uygun kredi veriyoruz.  Türkiye genelinde binin üzerinde kooperatifimiz esnaflara gerekli desteği veriyor.  Esnaflarımız plasmanlarının uygunluk durumuna göre 200 bin liraya kadar kredi kullanabiliyorlar. Esnaflara özel kredimizden bu zaman kadar esnaflarımız faydalandı ve faydalanmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı