Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 22:11
 
Endişeli bekleyiş…
Dövizde yükselişler sürüyor…
Ekonomi Haberi
Endişeli bekleyiş…

Önceki gece döviz fiyatlarında meydana gelen ani yükselişler, piyasalarda tedirginliğe neden oldu. Cuma günü gün boyunca dövize odaklanan piyasalar, dövizin gerilememesi sonrası, endişeli bir bekleyişe geçti.

Geçtiğimiz hafta sonu 5 lira düzeyine yükselen dolar fiyatları 5 gün içerisinde 6 liranın üzerine çıkarken, euro ise 7 liraya yükseldi. Türk Lirası, Döviz karşısında günden güne değer kaybederken, Gaziantep’te bulunan esnaf, akademik meslek kuruluşu temsilcileri ve oda başkanları; yaşanan artışlar karşısında hükümetin atacağı adımları bekliyor.

Dolarda fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün gece geç saatlerde 6 lirayı gören ve gün içerisinde de 6 lira civarlarında olan dolar fiyatları vatandaşları olumsuz etkiliyor. Euro ve Dolarda meydana gelen artışlar, iğneden ipliğe tüm kalemlerde zamları beraberinde getirirken pek çok sektörde artışlar kriz boyutuna ulaştı. Önemli sektörlerden olan inşaat, ilaç, mühendislik gibi hizmetlere de yansıyan fiyatlar, Organize Sanayi Bölgesi’ne de yansıdı. Yurtdışına ihracat yapan firmalarda etki daha az olurken, iç piyasaya çalışan firmalarda üretimler durma noktasın geldi. Firmalardan hammaddeyi dolar ile alan ve yurt içi piyasaya Türk Lirası bazında satış yapan firmalar zara ederken, iç piyasada ürünlerin fiyatlarında meydana gelen yükselişin satışları etkileyeceğini düşünüyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaşanan ekonomik sorunlar, işleri yavaşlamasına neden olurken, bankalarda artan kredi faiz oranları da iş adamlarını kara kara düşündürüyor. Dövizin kent ekonomisine yansımalarına ilişkin olarak TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu eski Sekreteri Burkay Güçyetmez, Makine Mühendisler Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu,  GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu ve Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci açıklamalarda bulundu.

“KORKUYLA BEKLİYORUZ”

 TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu eski Sekreteri Burkay Güçyetmez, “Dolar fiyatları geçtiğimiz gece 6,25’i gördü. Yükseliş ile birlikte inşaat sektöründe yer alan önemli kalemlerde yükseliş meydana geliyor. İnşaat sektörü kentin ve ekonominin lokomotifi, bu konuda KDV indirimi, konut faizlerini ve kredi faizlerini düşürülmesi yönünde devletin çalışma yapması gerekiyor. Güncel fiyatları artık takip dahi edemiyoruz. Demir fiyatları git gide artıyor, demir fiyatları söyleniyor ama demir inşaat kaleminin betonarme kısmı. Bir de ince inşaatla ilgili durumlar var. Kaba inşaat, inşaatın yüzde 30-40’lık kısmı. İnce inşaatta ise içindeki tesisat malzemelerine kadar bir bütünlük kapsıyor. Yalnızca demir değil, tüm kalemler etkileniyor. İnşaat sektörü ile birlikte tüm sektörler etkileniyor. Doların etkisi her şeye yansıyor, firmalar iş yapamayınca işçi çıkartıyor, mimar ve mühendislere kadar her şey etkileniyor. Korkuyla, endişeyle bekliyoruz. Umarım bir an önce girişimlerde bulunurlar.”  

MAKİNA MÜHENDİSLERİ, ARTIŞLARDAN ETKİLENDİ

Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, “Makine Mühendisleri, metal sektörüyle yakın ilişki içerisinde olan bir iş kolu.  Dünyada emtia fiyatlarından en çok göze alınan, en çok önem verilen emtia fiyatları, demir ve çelik fiyatlarıdır.  Dünya genelinde evrensel para birimleri olarak nitelendirilebilecek dola ve euro’ya göre değişmektedir. Gerek dünya genelinde gerekse, ülkemizden kaynaklı bazı nedenlerden olayı, dolar fiyatlarının TL karşısında değer kazanmasından kaynaklı olarak, demir fiyatları ciddi anlamda arttı. Üyelerimizin bir kısmı makine imalatları yapan işletmelerde çalışıyorlar. Odamıza yapılan geri dönüşler şu yönde oluyor; makine sektörü Gaziantep için önemli bir sektör, katma değeri yüksek bir sektör ancak son dönemlerde gelen aşırı zamlardan dolayı satışta ve ihracatta zorlandıklarını ifade ettiler. Bu da demir fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklanıyor. İmalatçılarımızın dünya ile yarışabilmeleri için demir fiyatlarının da uygun olması gerekiyor. Demir-çelik sektöründe bulunan üyelerimiz ciddi sıkıntı yaşamakta. İnşaatlarda kullanılan mekanik tesisatlar var. Asansörler, yangın tesisatları yapılıyor. İnşaat sektöründeki durgunluğun üzerine bir de demir fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üyelerimiz almış oldukları işleri ya zararla teslim ediyorlar ya da yarım bırakmak durumda kalıyorlar. Bu konuda hükümetimizin sübvanse edici kararlar alınması gerekiyor.”

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, gazetemize daha önce yaptığı açıklamalarda, “Bizim ümidimiz ve temennimiz dolardaki bu yükselişin durdurulması. Bu yükselişe bir müdahale edilir diye düşünüyoruz. Zamana yayılması gerektiği ifade edildi, bu konuda ümidimiz var ancak ABD ve diğer ülkelerle olan sürtüşmeler ister istemez, çalışma programları ve projeleri etkiliyor. İnşallah Kurban Bayramı öncesi vatandaşların sıkıntısı giderilir. Kur farklarının olmamasını temenni ediyoruz. Gaziantep esnafı da artışlarda etkileniyor. İran’a da Yunanistan’a da zarar veriyor bu yükseliş. Hükümetin bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği konusunda ilerleyen günlerde bir açıklama bekliyoruz. Esnafta da herkeste olduğu gibi bir tedirginlik var.  Dolardaki dalgalanma hepimize yansıyor. Temenni ediyoruz ki en kısa sürede bu dalganın durdurulması konusunda çalışma yapılır. Öte yandan bayram sonrasında esnafımıza can suyu olacağını düşündüğümüz düzenleme olacak. Düşük faizli veya faizsiz bir kredimiz var, bayramdan sonra müjde bekliyoruz” ifadelerine yer vermişti.

İLAÇ SEKTÖRÜ ETKİLENDİ

Türk Lirasının döviz karşısında yaşadığı değer kaybının ilaç sektörünü olumsuz etkilediğini ifade eden Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci daha önce gazetemize yaptığı açıklamada,  “Ülkenin ekonomisi ilgili ciddi sıkıntıların ve kaygıların olduğunu herkes görüyor. Yalnızca bizim gibi sıradan vatandaşların dışında hükümette, ekonomiyi yönetenlerde, söylüyorlar. Döviz özellikle son iki ay içerisinde, aldı başını gitti. Bundan sağlık ve ilaç sektörü de etkilendi. Türkiye’de satılan ilaçların yüzde 54’lük bölümü ithal edilerek geliyor. Türkiye’de üretilen ilaçların içerisinde ithal madde oranı da belli bir seviyenin üzerinde. Hem ithal edilen hem de ürettiğiniz ilaçta kullanılan maddeleri yurtdışından getirmeniz nedeniyle dövizdeki her atış sizin ilaç üretiminiz ile ilgili durumu sıkıntıya sokacaktır” diye konuşmuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı