Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 18:02
 
Emeklinin gözü bayram ikramiyesinde
Gündem Haberi
Emeklinin gözü bayram ikramiyesinde

Geçtiğimiz aylarda uygulamaya konulan emeklilere her bayram öncesi bin lira bayram ikramiyesi verilmesi uygulaması emeklilerin az da olsa yarasına merhem oluyor. Açlık ve Yoksulluk sınırının altında aldıkları maaşlar ile hayatlarını sürdüren milyonlarca emekli, 16-17 Ağustos tarihleri arasında ödenecek olan bayram ikramiyesini bekliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt, “Bağkur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, emekli sandığı emeklilerine 17 Ağustos'ta bayram ikramiyesi ödeyeceğiz” açıklamıştı. Bakan Zümrüt’ün açıklamalarının ardından emekliler, bin liralık bayram ikramiyesi için gün sayıyor. Milyonlarca emeklinin az da olsa yarasına merhem olan ikramiyeyi bekleyen emeklilerin her geçen gün artan hayat pahalılığı karşısında düştüğü durum daha da kötüleşiyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de bin liranın altında maaş alan binlerce emekli vatandaş, emekli maaşlarına yapılan Ocak 2018’de yüzde 5,69, Temmuz ayında ise yüzde 9,17 oranında zam yapılmıştı. Yüzde 15’lere ulaşan enflasyon nedeniyle yapılan zammın ardından emekli vatandaşlar, artan hayat pahalılığı karşısında aldıkları maaşın giderek ufalandığını ifade ettiler.

MİLYONLARCA EMEKLİ İŞ ARIYOR YA DA ÇALIŞIYOR

Gazetemize açıklamada bulunan Türkiye Emekliler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Kadir Sümer, emeklilerin sorunlarının halen çözümlenemediğini ve artan hayat pahalılığı karşısında emekli maaşlarının giderek eridiğini ifade etti. Sümer, “Önümüzdeki hafta ödenecek olan bin lira emekli ikramiyesi az da olsa emeklinin faydasına bir uygulama. Bu para ile emekli vatandaş kurbanlığını alarak, ibadetini yerine getirecek. Bayram için emeklinin yarasına merhem olan uygulamanın faydası var. 12 milyon emeklinin yaşadığı ülkemizde ne yazık ki emeklilerin sorunları bitmiyor. Yıllarca çalışan insanlar, emekli oldukları zaman rahat bir yaşam sürdüremiyorlar. Binlerce emekli artan hayat pahalılığı ve maaşlarının yetersiz olmasından dolayı iş arıyor ya da çalışıyor. Dinlenmeyi hak eden insanların çalışmak durumunda kalması ve geçinememesi üzücü bir durum. Emekli vatandaşların ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilerek, daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürmeleri sağlanmalı aksi halde milyonlarca emekli artan hayat pahalılığının içerisinde yaşamak zorunda kalacak” diye konuştu.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı