Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 18:53
 
“Emekli edeceğiz” deyip kandırıyorlar…
SGK İl Müdürü dolandırıcılara karşı uyardı:
Gündem Haberi
 “Emekli edeceğiz” deyip kandırıyorlar…

Gaziantep SGK İl Müdürlüğü’nde Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, “Emekli vatandaşları promosyon vereceğiz diye kandıranlar olduğu gibi Sosyal Güvenlik ile ilgilide kandırıyorlar. Bir kişi emekliliği hak etmiyorsa, dikkatli olmalılar. Sahtekarlar, ‘seni emekli edeceğiz’ diyerek vatandaşları kandırıyorlar” dedi.

Gaziantep SGK İl Müdürlüğü’nde Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan SGK Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, “Sosyal Güvenlik 2008 yılında yapılan düzenleme ile çok daha önemli bir hale geldi. Yarın için gerekli olan bir sistem, bugün insanlar çalışıyorlar ama yarın için gerekli olan bir güvence.  2017 yılında Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği kapsamında Gaziantep için yüzde 5 olarak belirlenmişti, biz bunu 11 olarak tamamladık. İstihdam Seferberliği kapsamında 33 bin 297 vatandaşımız iş sahibi oldu. İstihdam Seferberliği Kapsamında 687 Sayılı KHK ile istihdam 31.12.2017 tarihinde sona erdi ancak, 7103 sayılı kanunla ilave istihdam denilen bir teşvik geldi. Kanunu çıktı, Bakanlar Kurulu Kararı bekleniyor, SGK olarak bir hazırız. Karar çıktığı zaman bu teşvik uygulamasına da başlayacağız. 687’den farkı işveren tüm konularda devlet desteği alacaklar. Sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanacak.”

“GSS ÖDEMELERİNDE SÜRE UZATILDI”

GSS borçlarına ilişkin sözlerini sürdüren Uzun, “Genel Sağlık Sigortası burcu olanların taksitlerinin ya da peşin ödeme süresinin yeni torba kanunda Meclisten geçti. Bu süre 31 Aralık 2018 tarihine kadar tekrar uzatıldı. Burada yapılan başka bir düzenleme gençlerimizle alakalı okuyan gençlerimiz eğer babadan ya da anneden ölüm aylığı alıyorsa bir işe girdikleri zaman onların maaşı kesiliyordu. Yeni çıkan kanunda artık öğrenci 25 yaşını doldurana kadar sigortalı çalışsa da yine o aylığı almaya devam edecek. Gençlerimiz liseyi bitirene kadar 20 yaşına kadar, üniversiteyi bitirmişse 25 yaşına kadar anne baba sigortalı değilse primlerini devlet ödüyor.”

EMEKLİLERE BAYRAM ÖNCESİ BİN LİRA ÖDENECEK

24 Haziran seçimleri öncesinde emekli vatandaşlara her bayramda bin lira ikramiye ödenmesi konusu Torba Yasa ile meclisten geçmişti. İkramiye ödemelerine ilişkin konuşan Uzun, “Emeklilerimize iki bayramda biner lira ödenmesine karar verildi. Bunun kanunu da Meclisten geçti. Haziranın ilk haftası bu ikramiyeler ödenecek. Burada birkaç aylık alıyorsa sadece bir tanesinden faydalanacak. Gaziantep'te şuanda 445 bin 807 sigortalı var. Şuan da aktif iş yeri sayımız 33 bin 856 işyeri bize bildirge veriyor. Genel sağlık sigortası kapsamında 326 bin 360 vatandaşımız var.”

DOLANDIRICILAR EMEKLİLİK VAADİYLE DOLANDIRIYOR

Dolandırıcıların emeklilik vaadiyle vatandaşları dolandırdıklarını söyleyen Uzun, “Emekli vatandaşları promosyon vereceğiz diye kandıranlar olduğu gibi Sosyal Güvenlik ile ilgilide kandırıyorlar. Bir kişi emekliliği hak etmiyorsa, dikkatli olmalılar. Sahtekarlar, ‘seni emekli edeceğiz’ diyerek vatandaşları kandırıyorlar. Vatandaşta gerekli koşullara sahip olmadığı için emekli olmayacağını biliyor. Bu yollarla vatandaşlar kandırılıyor ve parası gidiyor. Vatandaşların sahtekarlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Vatandaşlarımıza kapımız açık, merak ettikleri konuları kurumdan sorsunlar. Emekliliği hak eden kimselerinde kimseye başvurmasına gerek yok, 15 günden daha kısa süre içerisinde emekli aylıklarını bağlıyoruz. Devletin tüm kurumlarının kapısı açık, vatandaşlarımızın artık bu tür tuzaklara düşmemesi gerekiyor.”

BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

Yapılandırma Kanununun çıktığını söyleyen Uzun, “Bize borcu olan sigortalılarımız, Bağ-Kur’lularımızın borçlarını yapılandıracağız. Büyük bir kolaylık geliyor. Bağ-Kurlularımızın askıda olan borçlarını da yapılandırabilecekler. Faizlerin tamamı siliniyor, peşin ödenmesi halinde faizler siliniyor. Öğrenim Kredisi içinde aynı durum geçerli” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı