Haber Detayı
17 Temmuz 2017 - Pazartesi 15:44 Bu haber 704 kez okundu
 
Duvarlarda nefret söylemi
Gündem Haberi
Duvarlarda nefret söylemi

Gaziantep Üniversitesi yakınlarında bir sokakta duvarların üstüne yazılan Suriyeli mültecilere yönelik nefret söylemi dikkat çekiyor. ‘’Defol Arap’’ ve ‘’ Yaşasın Türkçü Türkiye’’ gibi ırkçı yazıların yazılması, vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.

      Gaziantep Üniversitesi yakınlarında duvarların üzerinde yazılan Arap düşmanlığı söylemlerini, sokaktan geçen vatandaşlar görünce hayretler içerisinde kalıyor. Yazılan yazıların olduğu duvarların bulunduğu sokakta yaşayan Suriyeliler, iç savaştan dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kaldıkları yetmiyormuş gibi, kendilerine karşı olan nefret söylemini tahammül edemiyor. İç savaşın devam ettiği Suriye’nin vatandaşına yönelik yapılan bu ırkçı söylemi, vatandaşa; insanlık adına ‘’ o kadar da olamaz’’ dedirtiyor.

       Yazıların yazıldığı zamanın geç bir vakitte olduğunu ve bir grup genç tarafından yazıldığını aktaran Ahmet adında bir vatandaş; yaptıkları bu hareketin doğru olmadığını, bu durum ile Arap düşmanlığının körüklendiğini belirtti.

       Nefret söyleminin olduğu sokakta yaşayan mültecilerin, bu durumdan rahatsız duyduklarını ve her şeyden önce ‘insan’ olduklarını vurgulayarak, bu ırkçı yöneliminin kardeşlik ve Müslümanlık adına yanlış bir adım olduğuna değindiler. Suriye’de iç savaştan dolayı çok acı çektiklerini ve ülkelerini terk etmelerinin kolay olmadığını, mecburiyetten Türkiye’ye sığındıklarını söyleyen mülteciler, kendilerine karşı yazılan yazılar nedeniyle üzüntü yaşadıklarını dile getirdiler. Şuan, içinde bulundukları durumun ‘oldukça acı verici bir durum’ olduğunu söyleyen mülteciler ’’her şeyden önce kardeşiz, Müslümanız. Bu yazılanlar kötü bir görüntü sergiliyor. Türkiye zor zamanımızda kapılarını açtı ve bizi misafir etti. Bu yazıları yazanlar Türk vatandaşı olamaz. Bunlar husumet çıkartmak isteyen zümrelerdir.’’ şeklinde konuştular.

      Sokakta oturan aile sakinleri ile esnaflar ise; bu duruma tepki gösterdi. Sokak esnafı; ‘’Bu yazıları yazanlar İslam ve kardeşlik terbiyesinden mahrum kalmış kişilerdir. Böyle bir girişimde bulunulması terbiyesizliktir, vicdansızlıktır.’’ Şeklinde görüş belirtti.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Duvarlarda, nefret, söylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı