Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 14:54
 
“Dönüşümü birlikte sağlamalıyız”
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Ekonomi Haberi
“Dönüşümü birlikte sağlamalıyız”

 Ziyarette, kentsel dönüşüm ve yapı denetime yönelik çalışmalar ile Müdürlüğü’n yapı sektörünü ilgilendiren konulardaki çalışmaları görüşüldü. Başkan Apa, kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için Gaziantep’te hükümetin, yerel yönetimlerin ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğini açıkladı.

İl Müdürü Hasan Alan ziyarette, İnşaat Müteahhitleri Derneği ile sektörün yararına olacak her konuda işbirliğine açık olduklarının mesajını verdi. Müdürlüğün çalışmaları hakkında bilgi veren Alan, yeni seçilen yönetime de başarı dileklerini iletti.

Başkan İbrahim Apa ise, ziyaretten dolayı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan ile birlikte beraberindeki İl Müdür Yardımcısı Enver Kurtoğlu ve Yapı Denetim Şube Müdürü Necati Zengel’e teşekkür etti.

İbrahim Apa, yaptığı konuşmada, Gaziantep’in geçmişten bu yana sağlıklı yapılaşmamasından dolayı, kentsel dönüşüme en fazla ihtiyaç duyan şehirlerin başında geldiğini belirterek, bu anlamda hükümetin kentsel dönüşüm politikalarının sektörü ve vatandaşa sağlıklı bir şekilde ulaştırılması için, birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Gaziantep’te dönüşüm sürecinin nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda çeşitli modelleri incelediklerini ve bunu yerel yönetimlerle de paylaştıklarını ifade eden Apa “Özel sektör olarak dönüşümün içerisinde yer almaya her zaman hazırız. Bunun hükümet ve yerel yönetimler ayağının mutlaka olması gerekiyor. Özellikle istimlak sürecinde, belediyelerin desteği şart. Sizlerin de kanalıyla bu işi daha sağlıklı yürütebileceğimize inanıyoruz” dedi.

 

İl Müdürü Alan ise, Gaziantep’te dönüştürülmesi gereken bölgeler bulunduğunu hatırlatarak, bu konuda müteahhitlik sektörüne çok iş düştüğünü söyledi.

 

İbrahim Apa ayrıca, yapı denetim şirketleriyle ilgili düzenlemede, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne önemli görevler düşeceğini de ifade etti. Ziyaret, İl Müdürü Alan ve GAİMDER Yönetim Kurulu üyelerinin karşılıklı sohbetiyle devam etti.

**

1’den sadece başlık alta 44

“Bir kişinin keyfine bırakılamaz”

Gaziantep halkının, Kamil Ocak Stadyumu ve çevresindeki alana, kent dokusuyla uyumlu, yeşil odaklı kamusal bir proje istediğini belirten CHP’li Akif Ekici, “Bu alanın kaderi, senede bir kez Gaziantep’e gelen kişinin keyfine bırakılamaz” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, toplam 75 bin metrekare büyüklüğündeki Kamil Ocak Stadyumu ve çevresindeki alanın nasıl değerlendirileceği konusundaki tartışmaları, verdiği bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kamil Ocak Stadyumunun yıkılması kararının ardından bu alan ve çevresinin nasıl değerlendirileceği konusunda çeşitli çalıştaylar düzenlendiğini, sivil toplum örgütlerinin Gazianteplilerin ihtiyaç ve taleplerini de kapsayan ortak bildiriler yayınladığını hatırlatan Ekici, bütün bu çalışmalar sonucunda Gazianteplilerin söz konusu alanın şehrin geleneksel kent dokusuyla uyumlu, yeşil alan odaklı kamusal bir proje olarak değerlendirilmesi ortak paydasında birleştiğini kaydetti. Ekici, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçim vaatlerinin de bu taleplerle örtüştüğünü anımsatarak “Ancak geçtiğimiz günlerde Gaziantep’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine Cuma Camii yapılacağı ifade edilmiş, Gazianteplilerin talepleri ise çatlak ses olarak yorumlanmıştır” dedi.

CHP’li Ekici bu değerlendirmelerinin ardından Başbakan Binali Yıldırım’dan şu soruları cevap vermesini istedi:

- 45 bin metrekarelik bir alana sahip olan Kamil Ocak stadyumu, güneyindeki Demokrasi Meydanı ve yıkılan Bedesten Alışveriş Merkezi ile birlikte toplamda 75 bin metrekare büyüklüğe ulaşmaktadır.  Kent merkezi ile bütünlük oluşturan bu alanın nasıl değerlendirileceği konusunda Gazianteplilerin ihtiyaç ve talepleri dikkate alınacak mıdır? Yoksa bu alanın geleceği yılda 1-2 kez Gaziantep’e gelen otoriteler tarafından mı belirlenecektir?

- Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı’nın söz konusu 75 bin metrekare alanın “Gaziantep’in tarihi dokusuyla uyumlu olacak şekilde meydan ana fikri doğrultusunda değerlendirileceğine ve bu projenin 5 bin metrekarelik Meydan Camii Alanı düzenlenmesi de içerdiğine” ilişkin vaadi yok mu sayılacaktır?

- Söz konusu alana Cuma Camii yapılması kararı nasıl alınmıştır? Bu karar alınırken kullanılan herhangi bir bilimsel, demokratik, sosyal çalışma var mıdır? Yoksa karar “ben istedim, olacak” mantığı ile mi alınmıştır?

- Gaziantep’in adeta kalbi niteliğindeki bir alanın değerlendirilmesi hususunu popülizmden arındırmayı, Gazianteplilerin seslerini duymayı, kararı ortak akılla almayı, projesini düzenlenecek ulusal veya uluslararası bir yarışmayla oluşturmayı düşünüyor musunuz?

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı