Haber Detayı
07 Mart 2017 - Salı 16:04 Bu haber 4950 kez okundu
 
"Doğal sabunları tercih edin"
Video Haber Haberi

Röportaj: A.Pepele

Gaziantep ve Nizip'te imal edilen, tamamen doğal olan sabunlar son zamanlarda herkesin ilgisini üzerine çekiyor. Tamamen zeytinyağından üretilen sabunlar, turistlerin de gözbebeği. Anatolia Sabun firmasının müdürü Sadık Özer, sabunlar hakkında Ekspres Gazetesi'ne özel açıklamalar da bulundu. Yaklaşık 100 çeşit sabun sattığını belirten Özer, "Sabunların hepsi tamamen doğal. El yapımı olanlarda var, fabrikasyon olanlar da. Vatandaşlara tavsiyem doğal olanları tercih etsinler, bu sabunları kullansınlar."dedi.

"Faydaları saymakla bitmez."

Sabunların faydasının saymakla bitmediğini vurgulayan Özer, "Defne ve bıttım sabunu saç için çok faydalı. Kepeklenmeye ve saç dökülmesine karşı çok etkili. Ardıç katranı sabunu ise egzama, kaşıntı ve sedefe iyi geliyor. Keçi sütünden sabun imal ediyoruz. Keçi sütü sabunu yüz lekeleri için çok etkili. Ayrıca inci tozu sabunumuzun yüz sıkılaştırıcı özelliği var. Gül sabunu bayanlar tarafından makyaj temizlemede kullanılıyor. Yani bu sabunların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Dükkana giren, sabun almadan çıkmıyor. Bir kere alan da gelip tekrar alıyor. Her şeyin doğal olanı makbuldür. İnsanlar sağlıklı yaşamak istiyorsa, doğal sabunları tercih etsinler." diye konuştu.

"Kurudukça pH değeri artıyor"

Sabunları kule şeklinde dizip havalandırdıklarını dile getiren Sadık Özer, "Sabun kurudukça ve havalandıkça daha çok nemlendirir ve pH değeri artar. Hem estetik bir görüntü veriyoruz, hem de sabunları havalandırıp kurutuyoruz. Dışarıdan bakıldığında kule şeklinde dizilen sabunlar hemen dikkat çekiyor. İnsanlar merak ediyor ve sabun hakkında bilgi alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisi var. Önceden sabunların ağır kokusundan dolayı kimse sabun kullanmıyordu. Şimdi ise belli bir standart yakalandı ve halkında dikkatini çekti. Gelip buradan sabun alan çok müşterim var. Bir kere alan memnun kalıyor ve tekrar geliyor. Gerçekten saydığımız faydaları görüyorlar ve bizzat deniyorlar. Faydasını görmeseler almazlar. Sabunu aldıktan pişman olanı görmedim."şeklinde konuştu.

"Büyük marketlerde bulamazsınız"

Doğal sabunları kullanmak isteyenlerin gelip kendilerinden alması gerektiğini belirten Özer, "Büyük marketlerde bu sabunları bulamazlar. Piyasada da bulmaları çok zor. Bu dükkanda 5-6 tane sabun var, o sabunları buradan başka bir yerden bulamazlar. Ben kendim özel yaptırıyorum. Yüzde 100 zeytinyağından oluşuyor ve içinde başka bir katkı maddesi yok. Vatandaşlara sesleniyorum, neyden  yapıldığını belli olmayan ucuz sabunları almasınlar. Doğal olanı tercih etsinler. Hem ceplerini, hem de sağlıklarını düşünsünler."dedi.

"Kabak lifi ve kesesi çok faydalı"

Sabun dışında doğal kese ve lif satışı da yapan Sadık Özer, "Keçi kılından imal edilen kese ve lifler vücuttaki statik elektriği alıyor. Tamamen doğal ve el işi. Herhangi bir makine kullanılmıyor. Eski usule göre el tezgahlarında dokunuyor. Ayrıca kabak lifinden üretilen lif ise varislere ve selülite çok iyi geliyor. Vücuttaki bütün kılcal damarları çalıştırıyor. Sıcak suya değdiğinde yumuşuyor ve vücudu tahriş etmiyor."diye konuştu.  

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı