iv>
Haber Detayı
11 Haziran 2017 - Pazar 15:19 Bu haber 946 kez okundu
 
Diş implantından korkmayın
Gündem Haberi
Diş implantından korkmayın

Önceden oldukça meşakkatli bir süreç gerektiren diş implantları, artık basit operasyonlarla rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. İzmir Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Lisans ve Yüksek Lisans alanında öğrenim gören Diş Hekimi Ahmet Oskay ile, implantların avantaj ve dezavantajlarını konuştuk.

Ahmet Bey, öncelikle ‘Diş implantı’ nedir, ne işe yarar?

   Ağızdaki eksik dişleri tamamlamak için çekilen dişlerin yerine cerrahi bir işlemle dişi köklerin yerini alan vida sistemine ‘’diş implantı’’ veya  ‘’dental implant’’ adını veriyoruz. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

İmplant hangi maddelerden oluşur?

   Günümüzde diş implantları, dünyada kemik dostu olarak bilinen titanyumdan üretilmektedir. Titanyum kemik ve hücresel düzeyde özel bir bağ oluşturarak biyolojik dokulara kolayca uyum sağlar. Kemik için implantlar yapıldıktan sonra, üst yapı olarak porselen veya zirkon sabit dişler; aklirik total ile iskelet hareketle protez yapılabilir.

Diş implantını vücut kabul eder mi?

   İmplantlar titanyumdan üretilmişlerdir. Vücudun normalde yabancı maddelere karşı geliştirdiği iltihabı veya alerjik reaksiyonlar titanyum için gerçekleşmez. Dolayısıyla vücudumuz titanyumdan üretilen implantı reddetmez.  Fakat diş implantı operasyonunun 100 başarılı olacağını söylemekte doğru olmaz. Cerrahi işlem sonrası bir enfeksyon veya ağız bakımının iyi olmaması implantın kaybına yol açabilir. Bu yüzden implantın başarısını 98-99 olarak nitelendiriyoruz.

 

Diş implantı operasyonu zor ve ağır bir işlem midir?

   Bu operasyon yeterli kemik miktarı ve yoğunluğu olan vakalarda oldukça kısa süren bir işlemdir. İşlem esnasında ameliyat yapılacak bölge lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Tedavi esnasında hasta herhangi bir ağrı hmez. İşlem bittikten sonrada hastaya gerekli antibiyotik, ağrı kesici ve ağız gargarası öneririz.

 

Diş implantı yaptırmak isteyip ancak işlem ameliyat gerektirdiği için korkanlar için ne önerileriniz var?

    İmplant operasyonu sedasyon veya genel anestezi altında da yapılabilir. Özellikle bu işlemden korkan ve endişe duyan hastalara bu iki yoldan biri tercih edilir.  Sedasyonda; damar yolu vasıtasıyla hastaya rahatlatıcı ve sakinleştirici ilaçlar verilir.  Sedasyon  hibertansyon olan hastalara da tercih edilebilen bir yöntemdir. İşlem esnasında hastanın bilinci açıktır ve hastayla kooperasyon kurulabilir. Genel anestezide ise; hastaya anestezik maddeler verilerek narkoz hali sağlanır. İşlem bitince, hasta uyandırılarak dinlenmesi için ayrı bir odaya alınır.

Diş implantı herkese yapılabilir mi?

     Yeterli kemik miktarı olan ve kemik yoğunluğu iyi olan herkese implant yapılabilir. Tabi ki hastanın genel sağlık durumunda da bu işlem e engel bir hastalığı olmaması önemlidir. Kemik yapımını engelleyen bazı kemik hastalıklarında implant yapılması uygun değildir. Bunun yanı sıra diyabet hastalığı da dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir.  Ama eğer diyabet kontrol altındaysa, bu tip hastalara diş implantı yapılmasında sakınca yoktur. Aynı zamanda rutin kortizon kullananlarda kemik yapısında bozulmalar veya enfeksyona yatkınlık olduğu için dikkatli davranılmalı, ihtiyaç duyulursa hastanın doktoryla konsültasyon yapılması gerekmektedir.

 

Ağızda hiç diş yok. Ağızda en fazla kaç implat yapılabilir?

   Eğer sabit bir protez yapılmasını isteniliyorsa üst çeneye en az 6 adet alt çeneye ise en az 6 adet implant yapılması gerekir. Eğer hastamız hareketli bir protez kullanıyor ise ve bu protezlerın konuşurken veya yemek yerken oynamaktan şikayetçi ise her bir çeneye 2 veya 4 diş implatı yapılır. Kullanılan protez yine çıkartılıp takılabilir fakat implantlardan destek aldığı için ağızda oynama yapamayacaktır.

   İmplant sayısı eksik olan diş sayısı ile ilişkilidir. Eğer sadece bir diş eksik ise 1 implant yeterlidir.  Ama eğer 3 dişiniz eksik ise, her dişinizin yerine bir tane implant yapılabileceği gibi, iki implant yapılıp 3 dişli bir köprü bu iki implantın üzerine takılabilir.

Diş implantı uygulamasının aşamaları nelerdir?

   Diş implantlarının uygulanması için iki yöntem vardır. Birincisi yöntemde diş çekilir çekilmez aynı seansta implant uygulanır. Bu yönteme ‘’immediyat uygulama’’ diyoruz. İkinci yöntemde ise diş çekildikten sonra yara yerinin iyileşmesi beklenir ve 1-2 ay sonra imlant uygulaması gerçekleştirilir. Her iki yöntemin birbirine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Birinci yöntemde bekleme süresi kısa iken ikinci yöntemin başarısı daha yüksek olduğunu vurgulamak istiyorum. İmplantın kemikle kaynaşmasına osseointegrasyon denilir. Başarılı bir osseointegrasyoniçin implant yapıldıktan sonra 3-6 ay beklemek gerekmektedir.

   Yeni üretilen implantlarda bekleme süresi 8 haftaya kadar azalmıştır. Operasyondan bir hasta sonra hasta dikişlerinin alınması ve kontrol için tekrardan çağrılır.

İmplant uygulamasının avantajları nelerdir?

   Diş eksikliği kişinin konuşmasını ve gülmesinin engelleyen bir durumdur. İmplant uygulaması ile hasta kendisini sosyal çevresinden uzaklaşmasını sağlayan durumdan kurtulmuş olur. İmplant uygulamasının diğer alternatif tedavisi olan köprü ve ya kron adını verdiğimiz kaplama dişleridir. Diş eksikliğinin olduğu bölgede boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilip küçültülmesi ile o bölgeye köprü yapılabilir. Bu işlem küçültülen sağlam dişlerin ömrünün kısaltmaktadır.

 Implant uygulaması sadece diş eksikliğinin olduğu bölgeye yapıldığı için yandaki komşu dişlere herhangi bir zarar vermez.

   Eğer implant takım çıkarılabilen bir proteze destek olarak yerleştiriliyor ise protezin ağızda oynaması engellenmiş olur. Ayrıca çekimi yapıldıktan sonra o bölgeye fizyolojik bir kemik erimesi başlar. Ama eğer diş boşluğunun olduğu bölgeye implant uygulanırsa kemik erimesi önemli ölçüde engellenmiş olur.

İmplan’t sonrası ağız bakımı nasıl olmalıdır?

   İmplantlar özel bir bakım gerektirmemektedir. Doğal dişlere yaptığınız bakımın aynısını implantlara yapmanız yeterlidir. Bunun için günde en az iki sefer diş fırçalamak en az bir kere de diş ipi kullanarak diş aralarını temizlemek ve ağız duşlarını kullanmak yeterli olacaktır. Bunların yanı sıra yine diş aralarını temizlemek için kullanılan ara yüz fırçaları ile köprü altlarını temizlemek için özel üretilen diş iplerinden faydalanılabilir. Bakımı yapılmayan implantlar etrafında oluşan diş taşları diş eti iltihabına neden olarak kemik erimelerine yol açabilir. Bu durumda eğer geç kalınmadan müdahale edilirse hem ağızda kötü koku oluşturan diş eti iltihabı önlenir hem de implant’a bir zarar gelmeden durum kontrol altına alınmış olur.

 

İmplant’ın ömrü ne kadardır?

   İmplantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü birçok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve imlantların iyi bakımı bunların ikisidir. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Ömürlerini etkileyen birçok etkeni ve bireylerin risklerini diş hekiminiz size açıklayacaktır.

(Y.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Diş, implantından, korkmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı