Haber Detayı
05 Nisan 2017 - Çarşamba 19:09 Bu haber 5868 kez okundu
 
“Derdinizi kim dinleyecek?
Video Haber Haberi
“Derdinizi kim dinleyecek?

Gaziantep'te STK temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeni sistemde bakan milletvekili olmayacak. Milletvekili derdinize çözüm olamayacak. Derdinizi kim dinleyecek? Sarayla, millet arasına duvar örülüyor" dedi

STK temsilcileri, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin birçok sorunu da beraberinde getireceğini iddia etti. Artık mecliste vatandaşın sorununa çözüm bulunamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Gaziantep'in bir derdi olduğunda açar telefonu şu sorunumuz var der. Milletvekili de kalkar, Bakan’a söyler. Bakan da anayasaya göre kürsüye çıkıp o soruya cevap vermek zorundadır. Ama şimdi önünüze konulan yeni anayasada böyle bir uygulama olmayacak. Bu siyaset kurumu bırakın vatandaşa hesap vermeyi, kendi milletvekiline hesap vermeyecek. Böyle bir uygulama dünyanın hiç bir yerinde yok. Eğer hepimiz vergi ödüyorsak siyaset kurumu bunun hesabını vermelidir. Hepimizin oturup düşünmesi gerekiyor. Hangi dünya görüşünü savunursak savunalım hepimizin vazgeçmeyeceği bir şey varsa o da demokrasidir" dedi.

Gaziantep sermayesiyle büyüyen bir kenttir”

Kılıçdaroğlu, "Gaziantep yabancı sermaye olmadan büyüyen, yatırımlarını yapan, istihdam üreten  bir kenttir. Gaziantep iş dünyasının başarısını biliyorum. Uluslararası arenada Gaziantep markaları fuarlara damga vuruyorsa, bu işadamlarının başarısıdır. Bu başarının altında hukukun üstünlüğü, can ve mal güvenliği yatıyor. Bir kişi egemenliğinde bir kararname ile bütün mal varlığınıza el koyabilir. Bu doğru diyorsanız kullanacağınız oy bellidir. Gaziantepli gider sandıkta istediği adamı seçer. Demokrasi kentidir" dedi.

“Yeni sistemde can ve mal güvenliği yok”

İş dünyasına seslenen Kılıçdaroğlu, yeni hükümet sistemi ve anayasa değişikliği ile bakanlar kurulunun da ortadan kalkacağını savunarak, bütün yetkilerin bir kişiye verileceğini iddia etti.

 Anayasa değişirse, kimsenin can ve mal güvenliğinin kalmayacağını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Yeni modelde başbakanlık ve bakanlar kurulu yok, güvenoyu isteme de yok. Niye yasayı değiştiriyoruz? Niye bütün yetkileri tek bir adama veriyoruz? Teklik Allah'a mahsustur. 80 milyonun kaderini bir kişiye bağlarsak, o bir kişi hata yaparsa faturasını 80 milyon ödeyecek. Bu anayasa değişirse hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmayacak. Teklik Allah’a mahsustur. Biz cumhurbaşkanı seçmek istersek adaylar belli olur. İstediğinizi seçersiniz. Bu parti meselesi değil. Memleket meselesi, hepimizi ilgilendiriyor. Eğer bunu istemiyorsanız sandığa gideceksiniz ve 'hayır, ben bunu istemiyorum' diyeceksiniz" şeklinde konuştu.

 

 “Kerkük’te gereğini yap”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında Kerkük'teki bayrak gerginliğine de değindi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili, "Şimdi konuşuyor, Kerkük'teki o bayrak inecek yoksa kötü olur. Niye sadece konuşuyorsun? Neden gereğini yapmıyorsun. Sabah öğle akşam konuşuyorsun hiç bir şey yapmıyorsun. Cumhurbaşkanlığı makamı herkesin ortak paydasıdır. İster meclis seçsin ister vatandaş seçsin. Biz ortak paydamızı korumak istiyoruz" diye konuştu.

“50 kere Suriye meselesine karışma dedik”

Kılıçdaroğlu'nun salona hitaben, "Suriyeli vatandaşların burada olmasından memnun musunuz" sorusuna salondakiler 'hayır' cevabını verdi.

 Kılıçdaroğlu, "Elli defa dedim şu Suriye'nin iç işlerine karışmayın. Bir bidon su ile gidin ateşin sönmesine yardım edin. Bunlar bir bidon benzinle gittiler. Sonucu  3 buçuk milyon Suriyeli  burada. Şimdi de 'evet çıkarsa, vatandaşlık vereceğiz' diyorlar. 'Onlar vergi vermesin, hastanelerde kuyruk beklemeden muayene olsun, üniversitelere sınavsız girsin' istemiyorsanız gidip hayır oyunuzu kullanın.” dedi.

Söz veriyorum oyunuza sahip çıkacağım”

Kılıçdaroğlu; “Sandığa gidin. Oyunuzu kullanın, bir oy neyi değiştirir demeyin. Bir oy her şeyi değiştirir. Ülkenin itibarını arttırır. Hayır, çıkması ne demek biliyor musunuz? Hayır çıkması,  devletin bütün imkanlarını kullanmasına rağmen Türk halkının direnerek baskılara boyun eğmeden kazanması demektir. Ve biz iki yıldır yaptığımız hazırlıkla sandıkların korunmasını sağlayacağız.. Oy kullanmaya giderken komşunuzu, amcanızı, dayınızı alarak gidin. Herkes korkmadan gidip oyunu kullansın " diye konuştu.

 (S.Öztürk)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Derdinizi, kim, dinleyecek?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı