Haber Detayı
05 Ağustos 2015 - Çarşamba 16:08
 
Denizde ve havuzdaki hastalıklara dikkat.!!!
Sağlık Haberi
Denizde ve havuzdaki hastalıklara dikkat.!!!

Bu dönemdeki en önemli tehlikeler; aşırı sıcaklar, güneş yanıkları, deniz ve havuz enfeksiyonları ile ishalleridir. Gaziantep Sev Amerikan Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Dr. Ramazan Geyik, yazın sağlıklı bir şekilde deniz ve havuz sefası yapılabilmesi adına hastaları bekleyen hastalıklar hakkında bilgiler verdi.  

Dr.Geyik,  öncelikle   10.00- 16.00 arası güneşe çıkılmasının  sakıncalı olduğunu  Bu saatler arasında dışarıda bulunulması gerekiyorsa, şapka ve beyaz uzun kollu kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Serinlemek açısından bazen şapkalar ıslatılarak kullanılabilir. Ancak bu uygulamayı sürekli tekrarlamak doğru değildir. Islak bir şapka ya da kıyafet ile deniz kenarında rüzgara maruz kalmak, “fibromiyalji” denilen kas ve iskelete sistemi hastalıklarına neden olabilir. Güneş ışığını ve sıcaklığını kendine çekmesi için açık renkli şemsiyeler kullanılmalı, hava sirkülasyonunu sağlayan hasır şemsiyeler tercih edilmelidir.   Uzun süre suda kalmak cilt tabakasını zedeleyebilir Cilt, sistemin önemli bir parçasıdır. Sürekli suda kalındığında örtü tabakasında zedelenmeler olabilir. Uzun süre suda kalınması ciltte kurumaya neden olacağı için enfeksiyonlara da açık hale gelecektir. Bunun için;  denizde ya da havuzda 1 saatten fazla kalmak önerilmemektedir. Güneş ışınlarından korunmanın en önemli yolu ise, yüksek koruyucu faktörlü kremler kullanmaktır.Bunun için tatile çıkmadan önce bir Dermatologdan destek istenmelidir.

Dr.RamazanGeyik   özellikle serinlemek için havuzları kullanacak kimselerin havuzlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı dikkat etmeleri gerektiğini; havuzlardan hepatit A, orta kulak iltahabı, göz enfeksiyonları, üriner sistem enfeksiyonları,gastroenterit ve vajinal mantar enfeksiyonlarının bulaşabileceğini belirtti. Bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolunu hijyene dikkat edilmesi gerektiğini  Öncelikle havuzun denetimine mutlaka dikkat edilmesini  Havuza girerken kulak tıkacı ve gözlüğü takılmsını yararlı olacağını belirtti. Ayrıca  Havuz başlarında mantar gibi enfeksiyonlar karşı terliksiz asla dolaşılmamalıdır. Havuzdan çıkınca klorlu suyun cildi kurutmasını önlemek ve bakteriyolojik kirlilik de ciltten atmak için mutlaka duş alınmalıdır. Islak mayo ile kalmak da vajinal mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlayabileceği için havuza girdikten sonra mayonun değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.  (Haber merkezi)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı