Haber Detayı
26 Ağustos 2017 - Cumartesi 08:53 Bu haber 2265 kez okundu
 
ˮDemokrasiyi savunmak haktır ve görevdirˮ
Siyaset Haberi
ˮDemokrasiyi savunmak haktır ve görevdirˮ

Demokrasiyi savunmak haktır ve görevdir

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, anayasa değişikliğinin “Yasama, yürütme ve yargının tamamen Cumhurbaşkanıʹnın denetimine geçmesi” anlamına geldiğini savunarak, bu konudaki görüşmelerin ˮpolis tarafından kuşatılanˮ TBMMʹde başladığını ileri sürdü ve ˮDemokrasiyi savunmak haktır ve görevdirˮ dedi.

Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, TBMM’de görüşülen anayasa değişikliği teklifinin Cumhuriyet tarihinin en kritik görüşmesi olduğuna dikkat çekti.

“15 Temmuz 2016ʹda darbeciler tarafından bombalanan TBMM, yetkilerinin Cumhurbaşkanıʹna devrini öngören Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında 9 Ocak 2017ʹde yeniden kuşatıldı” diyen Beko, açıklamasında parlamenter demokrasiyi ve cumhuriyeti TBMM önünde savunmak isteyenlerin Dikmen Kapısı’nda basın açıklamasının polis tarafından engellendiğini söyledi. 

Beko, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Aralarında DİSKʹlilerin de olduğu emek ve demokrasi güçlerinin TBMMʹyi savunması zor kullanılarak engellenmiş, şiddetten milletvekilleri de nasibini aldı.

– Türkiye ekonomik bir krizin eşiğindeyken;

– TL hızla değer kaybederken;

– işsizlik ve enflasyon tırmanırken;

– işçiler açlık sınırının altında ücretle çalışmaya zorlanırken;

– işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmadığı için sadece 2016 yılında 1970 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmişken;

– terör ve şiddet engellenemezken;

– akademisyenlerden gazetecilere, siyasetçilerden laiklik isteyenlere kadar hapishaneler muhaliflerle dolu iken;

ülkemizin ihtiyacı TBMMʹnin fiilen yok edilmesi değil aksine güçlendirilmesi ve ülkenin sorunlarına çözüm aramasıdır.

– 12 Eylül darbecilerinin getirdiği ʹgüçlü Cumhurbaşkanlığıʹ yetkilerini bile yetersiz bularak ülkeyi tek adam rejimine taşımak isteyenlere;

– parlamenter demokrasiyi fiilen ortadan kaldırma girişimine;

– hukuksuz bir ʹfiili durumuʹ yasal hale getirme çabalarına karşı bizler demokrasiyi ve hukuku savunmaya devam edeceğiz.”

Beko, DİSK olarak kuruluşlarından bu yana laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti için mücadele ettiklerini ve bunu sürdüreceklerini ifade etti.

 

 

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı