Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 16:46
 
Darp edilen işçiler eylem yaptı
Gündem Haberi
Darp edilen işçiler eylem yaptı

Bir nakliyat firmasında çalışan TÜM-TİS İşçileri Sendikasına bağlı işçilerin darp edilerek, 9 işçinin işten çıkarılması nedeniyle TÜM-TİS İşçileri Sendikası ve diğer sendika temsilcileri bir araya gelerek, basın açıklamasında bulundular.

Gaziantep’te bir nakliyat firmasında çalışan TÜM-TİS İşçileri Sendikası üyesi işçilerin, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle darp edilerek işten atıldıkları iddiasıyla nakliye firması önünde toplanan işçiler ve sendika temsilcileri, basın açıklamasında bulundular. TÜM-TİS İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kenan Öztürk, “ Gaziantep’te bulunan nakliyat firmasında çalışan işçiler anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye oldular.  Ancak çalışanların yasal ve anayasal hakkına saygı göstermeyen işveren, işçileri tehdit ederek, baskı ve zor kullanma yoluyla sendikadan istifa ettirmeye çalışmıştır.  İşçilerin istifa etmeyi kabul etmemesi üzerine 26 Ağustos günü, yakın akrabaları ve diğer adamları ile sendika üyesi işçilere saldırarak, darp etmiş ve 9 işçiyi işten çıkarmıştır.  İşveren ve adamlarının saldırısı sonrası üyelerimiz yaralanmış, hastanede yapılan tedavi sonrasında 3 ila 7 gün iş göremez raporu verilmiştir. Bayram sonrası işyerine gelen işçilere işbaşı yaptırmayan işveren, kapı önünde bekleyişini sürdüren sendika üyesi işçilere yönelik saldırgan tutumunu sürdürmüştür.  Sendika üyesi işçileri darp ederek kapıya koyan işveren bir taraftan da asılsız gerçekler öne sürerek kolluk kuvvetleri ile çalışanları karşı karşıya getirmeye çalışmıştır. Tüm bu saldırılara rağmen 5 Eylül’den bu yana başlatmış olduğumuz direniş devam etmektedir” dedi.

“HUKUKSUZLUĞA SON VERİLSİN”

Sendikanın sorunu çözmeye yönelik girişimlerinin engellendiğini söyleyen Öztürk, “Tüm çabalarımıza karşın işveren, kışkırtıcı ve uzlaşmaz tutumunda ısrar etmektedir. Saldırıp darp ettiği ve sendikal nedenlerle işten çıkardığı işçilerin işyeri önündeki bekleyişinden de rahatsız olan işveren sendika düşmanı tutumunu sürdürmektedir. Firma sahibi işveren, direnişimizi kırmak için kaçak işçi çalıştırmaktan da geri durmuyor. İşten çıkardığı işçilerin yerine Suriyeli göçmen işçileri getirerek günde 13-14 saat, sigortasız ve güvencesiz çalıştırıyor. Firma işçileri güvencesiz, düşük ücretlerle 13-14 saati bulan ağır çalışma koşulları nedeniyle sendikamıza üye olmuşlardır.  İşveren, işçilerin sendika haklarına saygı göstermek zorundadır. Burada uzun mesailer, düşük ücretlerle ve kaçak işçi çalıştırmaya kadar varan kuralsızlık kabul edilemez. Sendika hakkı anayasal bir haktır. İşveren, işçilerin anayasal haklarına saygı göstermek, hukuk dışı davranışları terk etmek, suç işlemekten vazgeçmek zorundadır. Üyelerimize yönelik saldırısı ve işçileri işten çıkarması sendikal hak ve özgürlüklere karşı yapılmış açık bir saldırıdır. İşverenin sağlık raporlarıyla da belgelenen suç niteliğindeki bu saldırısını kınıyoruz. İşvereni bu hukuksuzluğa son vermeye çağırıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

(Y.ANKAY)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı