Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 16:26
 
Çözüm üreteceğiz
İyi Parti’de kongreler Nisan ayında yapılacak
Siyaset Haberi
Çözüm üreteceğiz

Röportaj: Semra ÖZTÜRK

Gaziantep’te yapılanma çalışmalarını sürdüren İyi Parti’de merkez ilçeler ve il kongresi Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Vatandaşın İyi Parti’ye ciddi bir ilgi gösterdiğini belirten İyi Parti İl Başkanı İzzettin Şahin, “Biz de çalışmalarımıza hız verdik. Biz şehrimizin sorunlarını ön planda tutarak, çözüm önerilerimizi de birlikte sunacağız.” dedi.

İyi Parti’nin teşkilatlanma çalışmaları ile ilgili görüştüğümüz İyi Parti  İl Başkanı İzzettin Şahin, 6 ilçe ve İl kongresinin 1 Nisan’da yapılacak olan Büyük Kurultay sonrasına kaldığını söyledi. Şahin, kongreleri geniş katılımlı ve şenlik havasında yapmak için Büyük Kurultay sonrasına bıraktıklarını belirtti.

  • Kongre süreci nasıl gidiyor?

6 ilçe ve il kongremizi yapmadık. Kongrelerimizi geniş katılımlı ve şenlik havasında yapmak için 1 Nisan’da yapılacak olan Büyük Kurultay sonrasına bıraktık. Ancak üye kaydı konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Üye kaydı yapıyoruz, ancak kayıtlarımıza geçmesi oldukça uzun sürüyor. Yargıtay önceki parti üyeliklerini düşürmediğinden yapılan kayıtlar sisteme eklenemiyor. Partimize üye olmak isteyen kişiler önceki partilerinden istifa dilekçesi vermesine rağmen, üyelikleri düşmüyor. Üyelikler düşmediği içinde İyi Parti kayıtları görünmüyor. Hiçbir partiye kaydı olmayanların kayıtlarına bakıyoruz, iktidar partisinde kayıtları çıkıyor. Ancak yine de üye yazılımı konusunda ciddi mesafe kat ettik.

  • İl organların yapılanması tamamlandı mı?

Bizim partimizde Kadın Kolları yok. Kadınlarımız bizlerle birlikte siyaset yapacak. Partimizin tüzüğü gereği kadın, erkek omuz omuza siyaset yapıyoruz. Gençlik kollarımızda il Gençlik Kolları yapılanmasını tamamladı. İl Gençlik Kolları Başkanı diğer ilçelerde bu yapılanmanın hızlanmasını sağlayacak. Şu anda ilçe teşkilatlarımızda yapılanmamız tamam. Hepsi son sürat çalışmalarını sürdürüyor.

  • İyi parti çalışmalarını hangi başlıklar altında yürütecek?

Biz siyasi çalışmalarımızı 5 başlık çerçevesinde yapıyoruz.  Hukukun üstünlüğü, parlamenter sistemden, Cumhurbaşkanlığı sistemine dönüşmesine karşıyız. Bunun gerekçelerini  anlatıyoruz. Dış politikada sonuç alınabilir bir Dış politika yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede politika üretiyoruz. Üretime Dayalı bir ekonomi modeli olması gerektiğini düşünüyoruz. Verimli tarım arazilerimizin kullanılması, üretim yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ötekileştirmeyen, parti devletinden kurtulup, liyakatli, ülke yararına uygun politikalar üretiyoruz. Bu beş başlık çerçevesinde siyasi çalışmalarımızı yürüteceğiz.

  • Şehrin sıkıntıları ile ilgili neler yapacaksınız.

Biz, Gaziantep’te yaşıyoruz. Yerelde siyaset yapıyoruz. Şehrimizin sorunlarını tabi ki, çözüm önerileriyle birlikte gündeme taşıyacağız. Dış Politikayı, Genel sorunları Genel Merkezimiz dile getiriyor. Biz şehrimizin sorunlarını ön planda tutarak, çözüm önerilerimizi de birlikte sunacağız. Trafik, Hava Kirliliği, Suriyeliler, Kamil Ocak Stadı’nın yeri sorunu bizim gündemimizi oluşturacak. Bundan sonra çok daha fazla şehir gündemi ile ilgili söz alacağız. Sıkıntıları ortaya koyarken, çözüm önerilerimizi de getireceğiz.

Örneğin bir Kamil Ocak Stadyumu yeri tartışması var. Bu stadyum trafik sıkıntısı nedeniyle yıkılacaktı. Şimdi orada yoğunluğu arttıracak, farklı arayışlara gidiliyor. Orası ne olacaksa olsun, şehir olarak tartışıldıktan sonra ortak kararla harekete geçilmesi gerektiğine inanıyoruz.

  • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tarım alanları imara açılıyor. Tarımsal bazı desteklerden normal vatandaşın yararlanması mümkün değil. Şartlar çok ağır, küçükbaş hayvan verilecek. Verilen sayıyı bölünce ülke genelinde değerlendirdiğinizde 1600 aile yararlanabilecek. Küçükbaş hayvanın verilme şartlarını normal bir çitçinin karşılaması mümkün değil. Bu destekten ancak besicilik yapan, sermayesi olan kişiler yapabilir.  Biz bütün yanlışları gündeme getirip vatandaşın sözcüsü olacağız.

(S.ÖZTÜRK)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı