Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 22:43
 
“Çok sayıda iflas bekleniyor”
“Toplumsal hareketler artabilir”
Ekonomi Haberi
“Çok sayıda iflas bekleniyor”

ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yıldırım Koç, “İnsanların harcamalarında dikkatli olması gereken, işsizliğin artacağı, toplumsal hareketlerin artacağı bir döneme giriyoruz. Özellikle yılbaşında bankaların uygulayacağı politikalar ile birlikte Şubat ayı ortalarında çok sayıda şirketin konkordato ilan etmesi ve iflası bekleniyor.”dedi.

Vatan Parti Genel Başkan Yardımcısı ve ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yıldırım Koç, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Koç, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin etkilerinin 2019 yılında daha çok hissedileceğini söyledi. Koç, “Türkiye, 31 Mart’a kadar krizin etkilerini sınırlı hissedecek, bu Gaziantep’e de sınırlı yansıyacak. Bugüne kadar yaşanan büyük etkiler, ileride yaşanacak etkilerin yanında küçük kalacak. 31 Mart’tan sonra döviz kurundaki değişiklikler ve bunun üretim sürecine yansıması çok tahripkar olacak. O nedenle insanların harcamalarında dikkatli olması gereken, işsizliğin artacağı, toplumsal hareketlerin artacağı bir döneme giriyoruz” diye konuştu.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yıldırım Koç, gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Koç, Gaziantep ve ülke ekonomisi ile ilgili izlenimlerini anlattı. Koç, “Türkiye genelinde çok sayıda işçinin işten çıkarıldığı bir kriz başladı. Bu kriz 1991, 1994 ve 2001 krizlerinden daha derin bir kriz. Kapitalizmin 500 yıllık tarihinde 2008 yılından bu yana üçüncü küresel krizi yaşıyoruz. Daha önce 1873-1896 yıllarında 23 yıllık bir kriz vardı, sonrasında 1929 Buhranı vardı. Şimdi ise dünya çapından ciddi bir kriz var. Kriz, Türkiye’nin kaynak bulmasında ciddi sorunlar yaratıyor ve kriz, kademe kademe Türkiye ekonomisine yansıyor Gaziantep’te bu krizden etkileniyor. Diğer yandan Ak Parti ülkeyi geçtiğimiz 16 yılda çok kötü yönetti. Ülke kaynakları betona yatırıldı, verimsiz alanlara yatırıldı. Burada da pek çok şirketin esasında inşaat şirketi gibi yan kuruluşları ile ayakta kaldığı söyleniyor. Birçok kuruluş, uzun vadeli stratejiler oluşturup iş yapmak yerine kısa sürede paralar kazanma yolunda oldu.”

“2019 YILINDA ÇOK SAYIDA İFLAS BEKLENİYOR”

Türkiye’yi yılbaşından sonra sıkıntılı bir sürecin beklediğini ifade eden Koç, “Özel Sektör, yurt dışına 325 milyar dolar borçlandı. Hane hakları, tüketici kredileri ve kredi kartları ile çok fazla borçlandı. Sanayi büyük ölçüde zarar gördü. Türkiye ile ABD arasında Ortadoğu’nun yeniden biçimlendirilmesi konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Amerikalılar, Türkiye’ye karşı iktisadi silahlarda kullanmaya başladı. Bu nedenle Gaziantep’te gözlemlenen sıkıntılar diğer kentlerimizde de var. Özellikle ithalata dayalı iç pazara dönük satışta bulunan şirketler, ciddi anlamda tasfiye sürecinde. İhracata dayalı iş yapan firmalar döviz kurundan dolayı birazda olsa rahatlar ancak iç pazara yönelik çalışanlar birbiri ardına gidiyorlar. Özellikle yılbaşında bankaların uygulayacağı politikalar ile birlikte Şubat ayı ortalarında çok sayıda şirketin konkordato ilan etmesi ve iflası bekleniyor. İflas erteleme kaldırıldı, önümüzdeki dönem oldukça karışık bir dönem olacak. Bugüne kadar yaşananlar işin başlangıcı.”

“İŞSİZLİĞİN ARTACAĞI BİR DÖNEME GİRİYORUZ”

Krizin etkilerinin sınırlı hissedildiğini ifade eden Koç, “Ak Parti iktidarı 31 Mart’ta bir seçim yenilgisi yaşarsa, çok büyük kitle eylemleri gelişecek. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalarda esasında bu korku ve kaygının ifadesidir. Türkiye 31 Mart’a kadar krizin etkilerini sınırlı hissedecek, bu Gaziantep’e de sınırlı yansıyacak. Bugüne kadar yaşanan büyük etkiler, ileride yaşanacak etkilerin yanında küçük kalacak. 31 Mart’tan sonra döviz kurundaki değişiklikler ve bunun üretim sürecine yansıması çok tahripkar olacak. O nedenle insanların harcamalarında dikkatli olması gereken, işsizliğin artacağı, toplumsal hareketlerin artacağı bir döneme giriyoruz.”

“CİDDİ SÜREÇ YAŞANACAK”

Koç, “20 Eylül 2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanının açıkladığı yeni ekonomi programı var. Bu program esasında Uluslararası Para Fonu’nun sitesinde yayınlanan 30 Nisan 2018 tarihli 80 sayfalık Türkiye Raporu’ndan büyük ölçüde alınmıştır. Orada Türkiye’de enflasyona yol açan cari açık ve merkezi yönetim bütçe açıklarının giderilmesine yönelik ciddi hiçbir adım yok. Geçtiğimiz gün merkez yönetim bütçe açıklarını Maliye Bakanlığı açıkladı. Açıklamaya göre geçen yılın Merkezi Bütçe Açığının iki katından daha fazla bir bütçe açığı var. 52 milyar doların üzerinde bütçe açığı var. Yılsonu itibariyle daha da artacak. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamı 11 milyon emekli, dul ve yetimin maaşını, 3 milyon memur ve sözleşmelinin maaşını ve asgari ücretlilerin 1 Ocak’ta alacakları zamlarını etkiliyor. Marta kadar bazı şeyler tutulabilirse, bu tarihten sonra çok daha ciddi bir süreç oluşacak.”

“TAŞERON İŞÇİLER CİDDİ HAK KAYIPLARINA UĞRADILAR”

Gaziantep’te sivil toplum kuruluşları ve sendikalarla bir araya geldiklerini belirten Koç, “Gaziantep’te yaptığımız temaslarda, kapanan fabrikalar, konkordato ilan eden firmalar, kapanmamasına rağmen işçi çıkartarak maliyetleri düşürmeye çalışan işletmelerden söz edildi. Üretim yapan şirketlerin ve sorunlarının iflas noktasına kadar geldiğini anlattılar. Suriyeli işçilerden yakındılar. Geçtiğimiz gün Bolu’da bir firma Nepal’den 50 kadar işçi getirildiğini duydum. Koğuş sistemi ile işçiler çalıştırılıyor ve 50 kadar daha işçinin getirileceği öğrenildi. Suriyeli işçiler, Tacikler, Afgan işçilerin yanı sıra Nepal’den işçiler çalıştırılıyor. Asgari ücret artışı konusunda IMF’nin raporunda, “Asgari Ücret artışını bir sonraki dönem ilişkin enflasyon beklentisini dikkate alınarak belirleyin’ deniliyor. Gaziantep’te taşeron işçisi iken kadroya alınan işçiler var. Taşeron işçiler çok ciddi hak kayıplarına uğradılar ve bunun farkına varmaya başladılar. Taşeron işçiler ile işveren arasında yapılan sözleşmelerde taşeron işçilere, asgari ücret ve artı olarak yüzde 20 zam oranı veriliyordu. Kadroya geçen taşeron işçiler bu haklarını kaybettiler, 6 ayda bir yüzde 4 zam alacaklar.  Enflasyonun yüzde 20’lerde olduğu koşullarda asgari ücret artı yüze 20 zamla çalışırken, asgari ücrete mahkum olacaklar. 7 milyon dolayında asgari ücretlide de kadroya geçen işçilerde de ciddi sorunlar yaşanacak.”

“İŞVEREN VE İŞÇİ SIKINTIDA”

Asgari ücret ile ilgili sözlerini sürdüren Koç, “Asgari ücret konusunda istenen miktarda ciddi olunduğunu düşünmüyorum. İstekleri konusunda mücadele ediliyor mu ona bakmamız gerekiyor. İşçilerin yalnızca siyasi gücü var, belki hükümet 31 Mart Seçimlerini dikkate alarak bir artış verebilir. Sıkıntı yaşayan insan kendi hakkını korumak için mücadele edecek. Bilindiği üzere 7 Haziran 2015 Seçimlerinde aldığı yenilginin ardından 1 Kasım 2015 seçimlerinde işçilere vaatlerde bulundular. İşçilerin taş atıp kolları yorulmadı, bu kez taş atmaktan başka çarelerinin kalmadığı bir yöne doğru gidiyoruz. Yeni Ekonomi Programında, hiçbir ciddi önlemin olmadığını görüyoruz. Asgari Ücretlilerin istediği ücreti alması halinde kriz daha da derinleşecek. Dürüst işveren zor günlerden geçecek, dürüst olmayan sanayiciler ise Suriyeli işçileri işe alacaklar. Ekonomik krizde işveren de sıkıntı da işçi de sıkıntıda.”

“2019 YILINDA CİDDİ SIKINTILAR YAŞANACAK”

İnsanların giderlerini karşılayabilmek için çalışmaları gerektiğini söyleyen Koç, “2001 krizinde insanların tüketici kredisi borcu yoktu, kredi kartı borçları bu boyutta değildi. 2002 yılında kredi kartı kullanımı 27 milyar lira iken bugün 696 milyar lira oldu. İnsanların borcu var. 73 milyon cep telefonu abonesi var. İnsanlar kredilerini, faturalarını, kiralarını ödemek için çalışmak zorundalar. İşçilerin kendi hakları için mücadele etmeleri gerekiyor. Bu mücadele yalnızca ekonomik mücadele ile sınırlı kalmamalı; ülkenin siyasi geleceğini belirleyecek tercihlere yönelsinler. Türkiye’de günü kurtarma anlayışı bitiyor, uzun vadeli planların yapılması gerekiyor. Yüzde 40 oranında bir yoksullaşmadan bahsediliyor.  2019 yılında ciddi bir bedel ödenecek gibi görünüyor” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı