Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 15:00
 
“Çok ciddi sorunlar var”
HDP; “Gaziantep’i daha çok konuşacağız”
Siyaset Haberi
“Çok ciddi sorunlar var”

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Atiye Okay ve il yöneticileri, gazetemize ziyarette bulundular. Ziyarette konuşan Okay, “Yerelde siyaset yapıyorsak, yerelin sorunlarını dile getireceğiz, Gaziantep’in sorunlarını daha fazla gündeme taşıyacağız” şeklinde konuştu.

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Atiye Okay, İl Yöneticileri Nuray Göktepe, Hüseyin Keskin ve Hamza Bayındır, gazetemizi ziyaret ettiler. Ziyarette kent gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan İl Eş Başkanı Okay, “Türkiye’de ve kentimizde maalesef çok ciddi sorunlar var. Herkes tedirgin, özellikle annelerin büyük tedirginlikleri var. Mahallelere yaptığımız ev ziyaretlerinde bunu görebiliyoruz. Çocukların sosyal medya üzerinde yaptıkları bilinçsiz paylaşımlar yapmaları ve uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda ailelerde tedirginlikler var. Gaziantep’in kırsal mahallelerinde ne yazık ki uyuşturucu sorunu çok yaygın. Mahallelerde yaptığımız ziyaretlerde uyuşturucu madde bağımlısı gençlerle karşılaşıyoruz. Gaziantep’in sorunlarını daha fazla gündeme taşıyacağız. Yerelde siyaset yapıyorsak, yerelin sorunlarını dile getireceğiz.” diye konuştu.

“HAVA KİRLİLİĞİ KIRSAL MAHALLELERDE HAD SAFHADA”

Hava kirliliği konusuna değinen Okay, “Gaziantep’te hava kirliliği konusunda büyük sorunlar yaşanıyor. Özellikle kırsal mahallelerde bunun had safhada olduğunu görüyoruz. Oralarda yaşayan vatandaşlar, hava kirliliği nedeniyle boğulduklarını söylüyorlar. Dağıtılan ve satılan kömürler kalitesiz olduğu için vatandaşlar kirli havayı soluyarak yaşıyorlar. Öte yandan kırsal mahallelerimizde insanların nefes alabilecekleri yeşil alan neredeyse yok” şeklinde konuştu.

“KADINLAR, BASKI VE YOKSULLUK İÇİNDE YAŞAMLARINI SÜRDÜRÜYOR”

Kadınların sorunlarını dile getiren Okay, “Kadınlarımız ne yazık ki üzüntü, baskı ve yoksulluk içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. 1990’larda yaşadıkları zülüm sonrasında köylerinden koparak kente gelmişler. Burada ne kendilerini eğitecek bir ortam ne de hava alacakları ortam var. Çaresizce binlerce kadın evlerinde bekliyorlar. Sadece Gaziantep’te değil, tüm bölgemizde kadınlarımız bu halde bekliyorlar. Kadınlarımız kesinlikle siyaset yapmıyor, tam bir tüketici profili çiziyorlar. Biz istiyoruz ki kadınlarımızda yaşamın her alanında olsun. Düşünsün, sorgulasınlar. Kadınlar toplumun yarısını oluşturuyorlar. Hele de bu iktidar döneminde kadınlarımız kıyama uğradılar. Kadınlarımız ikinci sınıf vatandaş gibi muamele görüyorlar. Kartal’da özel bir anaokulunda, geleneklerimizi öğretiyoruz adı altında küçücük çocuk, erkek çocuğun ayaklarını yıkıyor. Mecliste gündeme taşındı.  Kadınlarımızın ses çıkarması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“BİZ ŞİDDETE VE SAVAŞA KARŞIYIZ”

Barıştan yana olduklarını söyleyen Okay, “Biz şiddete ve savaşa karşıyız. Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ istiyoruz. Zaten 40 yıldır bu savaş devam ediyor. Keşke masa devrilmeseydi, zaten bunda samimi değillerdi. İki tarafında bu görüşmelerde samimi olması gerekiyordu ama Cumhurbaşkanı iki dudak arasında demokrasi yürütüyor. 7 Haziran’da bizde barajı aşınca üzerimize geldiler” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı