Haber Detayı
21 Nisan 2017 - Cuma 18:02 Bu haber 670 kez okundu
 
Çocuk evlilikleri hala yüksek
Gündem Haberi
Çocuk evlilikleri hala yüksek

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü yapılan açıklamada, ülkede 2015 yılına göre 2016 yılında resmi kız çocuk evliliklerinin azaldığı belirtilirken, Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi.

Evlenme istatistiklerine göre; 16-17 yaş grubunda olan kı z çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2015 yılında 5,2 iken 2016 yılında bu oran 4,6'ya düştü. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en yüksek olduğu il, 15,7 ile Ağrı oldu. Bu ili, 14,9 ile Muş ve 14,3 ile Kilis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla; 1,1 ile Tunceli, 1,3 ile Trabzon ve 1,5 ile Karabük oldu.

Bölgede çocuk evlilikleri

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge illeri de değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi.

Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 11,0 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Gaziantep tüm iller içinde 9. sırada yer aldı.

Adıyaman’da kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 5,6 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Adıyaman tüm iller içinde 32. sırada yer aldı.

Kilis’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı 14,3 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Kilis tüm iller içinde 3. sırada yer aldı.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı