Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 19:23
 
“Çingene Kızının faydası olacak”
Gaziantep Otelciler Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Çingene Kızın eksik parçalarının yuvasına dönmesinin önemli bir gelişme olduğunu belirterek, “Bu kavuşmanın neticesinde gelecek sene şehrimize turistik gezi amacıyla gelecek kişilerin artmasında büyük rol oynayacağını düşünüyoruz.”dedi.
Ekonomi Haberi
“Çingene Kızının faydası olacak”

Gaziantep Otelciler Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Gaziantep’in turizm sektöründe yaşanan sorunları gazetemizde anlattı. Turizmin Gaziantep için önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projeler başta olmak üzere hazırlanan tüm projelerin kent ekonomisine katkı sağladığını söyledi.

Gaziantep Otelciler Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, Gaziantep Turizmi ve otelcilerin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, “Gaziantep’te turizm sektörü, Kültür ve Turizm bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar neticesinde geçen sene güzel geçti. Bakanlık çerçevesinde yapılan çalışmalar turizm sektörünün canlanmasına büyük katkı sağladı. Çingene kızının eksik parçalarının da tamamlanmasıyla beraber gelecek sene gelecek olan ziyaretçi sayısın da artış olacağına inanıyoruz. Ancak bu kadar sektörü yükseltmeye yönelik yapılan çalışmaların yanı sıra dövizdeki yükseliş her sektöre olduğu gibi turizm sektörüne de zarar verdi. Döviz yükselmeden önce uygun fiyata aldığımız ürünler dövizle beraber zamlandı. Ancak şuan da döviz kuru düşüşe geçtiği halde zamlanan fiyatlar da hiçbir değişiklik yapılmadı. Bu konuyla ilgili kurumlar gerekli çalışmalar yapmaktalar, fakat bunların henüz bir faydasını göremedik.

“Döviz sektörü etkiledi”

Geçtiğimiz yıllarda çok kötü bir sezon geçiren turizmin, bu sene yeniden canlandığını söyleyen Yılmaz, “Bizim Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak turizm pastasındaki payımız çok düşük. Son yıllarda bölgedeki ve komşu ülkelerdeki olaylar nedeniyle turizm açısından geçtiğimiz yıl çok kötü bir dönem geçirdik. Ancak yapılan başarılı çalışmalar sonucu bölgeye yeniden huzur gelince bu yıl turizm tekrar canlanmaya başladı. Turizm bu sezon yeniden canlandı. Gaziantep açısından bakıldığında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başlattığı ‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’ kampanyasının önemli faydalarını gördük. Ve bu tür çalışmaların devam edeceğinin duyumunu aldık. Ancak bu çalışmaların yanı sıra dövizde ki yükseliş sektöre zarar verdi. Döviz yükselmeden önce uygun fiyata aldığımız ürünler dövizle beraber zamlandı. Ancak şuan da döviz kuru düşüşe geçtiği halde zamlanan fiyatlar da hiçbir değişiklik yapılmadı. Bu konuyla ilgili kurumlar gerekli çalışmalar yapmaktalar, fakat bunların henüz bir faydasını göremedik.”

“Turizm Lokomotif Sektör”

Ekonominin lokomotif sektörlerinden olan turizmin, aynı zamanda önemli bir istihdam kaynağı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Gaziantep sanayisi sadece şehrimiz için değil ülkemiz için de gurur kaynağı. Ancak kentin dinamiğini artıracak, sıcak para girişini sağlayacak, piyasayı canlandıracak olan da turizmdir. Turizm, ekonominin en önemli lokomotif sektörlerinden biridir. Çünkü turizm tüm sektörleri etkilemektedir. Şehrimize gelerek konaklayan, taksiye binen, lokanta-restorana giden, evine dönerken de yanında hediyelik eşyalar götüren turistlerin yol açtığı ekonomik canlılıktan kentte yaşayan herkes dolaylı veya dolaysız olarak nasibini almaktadır. Önemli bir istihdam kaynağı olan turizm, aynı zamanda değişimdir, etkileşimdir, diyalogdur ve tanıtımdır. Bundan dolayı turizm sektörüne daha fazla önem verilmelidir.”

“Çingene Kızının faydası olacak”

1960’lı yıllardan bu yana ABD’de bulunan mozaiğin kayıp parçaları 58 yıl sonra yuvasına döndü. 58 yıllık hasretin bittiğini söyleyen Yılmaz,” Çok mutluyuz, çok gururluyuz, 58 yıllık hasret bitti, çingene kızının 12 eksik parçası ailesine kavuştu. Bu kavuşmanın neticesinde gelecek sene şehrimize turistik gezi amacıyla gelecek kişilerin artmasında büyük rol oynayacağını düşünüyoruz.”

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı