Haber Detayı
12 Haziran 2018 - Salı 15:33
 
Çiftçimiz ektiğini biçemeyecek durumda
Ekonomi Haberi
Çiftçimiz ektiğini biçemeyecek durumda

CHP Gaziantep 2. Sıra Milletvekili Adayı İrfan Kaplan,  çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kaplan, fikir alışverişinde bulundu. Kaplan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kapanmış olmasının, Gaziantep çiftçilerinde yarattığı tahribat hakkında bilgi aldı.

Kaplan “Ton başına 1050 lira olarak açıklanan buğday alım fiyatının, çiftçinin beklentisinin çok altında, buğday üretimi geçen senelere göre yüzde 50 artmışken, alım fiyatı yüzde 10’larda kaldı. Alım fiyat artışının bu kadar aşağı da kalması çiftçimizi mağdur etmektedir” dedi.

ÇİFTÇİMİZ TMO’NUN KAPANMASIYLA TÜCCARA TESLİM OLDU!

Çiftçilerle sohbet eden Kaplan, “Çiftçimiz buğdayını TMO’ya 1050 TL’ye satması gerekirken, 900 TL’ye tüccara satmak zorunda bırakılıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin kapatılmasının çiftçiye büyük zarar verdi” dedi.

ÇİFTÇİMİZ EKTİĞİNİ BİÇEMEYECEK DURUMA GELDİ!

Kaplan “Çiftçimiz buğday üretimi için desteklenmiyor. Mazot 6 tl’ye yaklaştı. Gübre ve ilaç fiyatları almış başını gidiyor. Çiftçi ektiğini biçemeyecek duruma geldi. Çiftçimiz emeğinin karşılığını alamıyor” diye konuştu.

VERGİ DE ÇİFTÇİYİ SIKINTIYA SOKUYOR!

“Geçen sene tam hasat döneminde, “Gümrük vergisi düzenlemesi” ile hükümet adeta buğday ithalatının önünü açmıştır. Bu durum bizim çiftçimizi sıkıntıya sokmuştur. Bu  yıl da taban fiyatı konusunda beklentilerin çok altında kalınması üreticilerimizin sıkıntısını katladı” şeklinde konuştu.

CHP İKTİDARI’NDA ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLECEK!

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kaplan “CHP İktidarında ithalata dayalı mevcut tarım sistemini kaldırıp, ihracata dayalı bir tarım sistemi getireceğiz . Çiftçinin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Böylece mazotun litresini çiftçiye 3 TL’den vereceğiz. Çiftçilerimizin tarımsal kredi borçlarının faizlerinin tamamını sileceğiz. Tohum, gübre ve tarım ilacı gibi girdilerin vergilerini düşürerek, maliyetleri aşağıya çekeceğiz. Türkiye’deki tüm tarımsal ve hayvansal üretimi kayıt altına alan, Üretici Kayıt Sistemi’ni oluşturacağız. Sisteme kayıtlı üreticilerin SGK primlerinin tamamının devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

Tarımsal destekleri çiftçinin girdi maliyetlerini hesaplayarak ve üzerine çiftçinin karını ekleyerek belirleyecek ve bir yıl önceden açıklayacağız. Destek tutarlarını en az enflasyon oranı kadar artıracağız. Buğdayı kayıt altına alacağız. Un ve unlu mamuller sektöründeki fiyat dalgalanmalarının önüne geçeceğiz.

CHP olarak çiftçimizin ektiğini; emeğinin ve alın terinin karşılığıyla biçebileceği bir ülke haline getireceğiz” diye açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı