Haber Detayı
03 Aralık 2017 - Pazar 15:45
 
CHP, kongresini yaptı
Siyaset Haberi
CHP, kongresini yaptı

CHP Gaziantep 36. Olağan İl Başkanlığı Kongresi gerçekleştirildi. Kongrede 603 delegeden 378’inin oyunu alana İl Başkanı Hayri Sucu, yeniden başkan seçildi.

CHP Gaziantep 36. Olağan İl Başkanlığı Kongresi’ne CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici, Mehmet Gökdağ, Devlet Eski Bakanı Mustafa Yılmaz, Şahinbey Eski Belediye Başkanı Yaşar Ağyüz, İl Başkanı Hayri Sucu, İl Başkan Adayı Ali Şimşek ve çok sayıda partili katıldı. Kongrede seçimin çarşaf liste mi yoksa blok liste ile mi yapılacağı konusunda tartışma çıktı. İl Başkan Adayı ali Şimşek, Çarşaf Liste ile seçime gidilmesi önerisinde bulunurken, İl Başkanı Hayri Sucu ise, blok listeyle seçime gidilmesi konusunda görüş bildirdi. Görüş bildiriminin ardından Divan tarafından seçim yönetimi oylamaya sunuldu. Delegelerin oylarıyla Blok Listeyle seçime gidilmesine karar verildi.

“PARTİNİN HER ZAMAN NEFERİ OLDUM”

Adaylık konuşmasını gerçekleştiren CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, “Değerli Cumhuriyet Halk Partililer, olmazsa olmazlarım hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Dolandırıyor, turlandırıyorlar ‘Hayri Sucu yapamaz’ diyorlar. 22 aydan beri siz mi yapıyordunuz? En az bin tane eylem, etkinlik yaptık. Burada çıkıp konuşan Umut Yılmaz ve Ali Şimşek kaç defa gelmiş bu etkinliklere? Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferiyim. İl Başkanı olduktan sonra yapmadığım eylem de kalmadı, söylem de kalmadı. Basında çok fazla yer alamıyoruz, belediye meclis üyelerimiz bütün olumsuz şeylere ret oyu verdiler. Şahinbey’de 45’e 8, Büyükşehir’de 55’e 4.5, 5 değil. Biz elimizden geleni yaptık, bu parti benim namusum, şerefim.  Maddi Manevi yaptık. Umut Başkanıma çok kızdım, ‘Sen 15 yıldan beri kaç defa eyleme geldiysen, kaç tane etkinliğe geldiysen bunu bana söyle ondan sonra bunları konuşalım.’ Örgüt burada, örgütün terazisi de burada. Hiçbir şekilde ne hırsızlık yaptık ne ihale aldık ne de kimseden para aldık. Burada ön seçimi savunanlar çok değil 22 ay önce bu demokrasi delikanlılığı yapanlar benim elimden payımı aldılar. Bunlar neyin demokrasisini söylüyor bana? Yok, böyle bir şey. Herkes bu örgütün terazisine çıkacak, ben hiç atamayla bir yere gelmedim. Ben ön seçimle geldim, sizin oylarınızla gelirim ancak. Herkes haddini bilecek, ben siyasette hiç ayak oyunu yapmadım, ailem de yapmadı. Ben ailemle gurur duyuyorum, biz bu partinin her zaman neferi olduk. Her zaman herkesten çok onur terimizi harcadık bu partiye. Kazansam da kaybetsem de bu partinin neferiyim. Biz bir olmalıyız, iri olmalıyız, diri olmalıyız. ”

“DEĞİŞİM ŞART”

İl Başkan Adayı Ali Şimşek ise; “Saygınlık çerçevesinde inandığımız doğruları savunacağız. Ülke genelinde yaşanan olayların kentimize de olumsuz yansımaları oldu. Gaziantep bugün ekonomik ve sosyal anlamda Türkiye’deki yanlış politikaların ve siyaset anlayışının olumsuz etkilerini en yakından hisseden, yaşayan bir kent. Bu kentte başarısız sonuçlar alıyoruz. Ya şu ana kadar alışılagelmiş siyaset yöntemine devam edeceğiz ya da yeni ve farklı bir arayışı, yüzünü halka dönen, yüzünü örgüte dönen daima örgütle yürümeyi hedefleyen bir iradeye döneceğiz. Yeni bir hikaye yazmak zorundayız bu karar sizin. Verdiğiniz her karar benim başımın tacı olmuştur. 6 defa il başkanı değiştiren bir örgüt başarılı olabilir mi? Sık sık değişimin nedenini çözmek zorundayız.”

“KOMİSYON ÖNERİSİ RET EDİLDİ”

Kongrede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 2019 yılında Türkiye’nin kader seçimi yapılacağını ifade ederek, “Kongrelerimizi bitireceğiz, önümüze bakacağız ve tümüyle en mütevazi belde örgütümüzden en üst yönetim kadrosuna varıncaya kadar artık bu üç seçime yoğunlaşacağız. 16 yıllık AKP iktidarı Türkiye'yi itibarsızlaştırdı, dünyadan kopardı, yalnızlaştırdı ve her geçen gün daha da sıkıntılı bir sürecin içine adeta sürüklüyor. Bir Rıza Sarraf davası var. Bu dava ile ilgili 17-25 Aralık patladığında parlamentoya arkadaşlarımız bir önerge verdiler. Dediler ki 'Bir komisyon kuralım, parlamentodaki komisyon bu yolsuzlukları araştırsın, her şey gün ışığına çıksın ve gereği yapılsın.' 264 anlı şanlı AKP milletvekili tarafından bizim verdiğimiz o komisyon önergesi reddedildi. Türkiye'nin bugün skandal ülkesi olmasının, Türkiye'nin bu kadar itibarsızlaşmasının baş sorumlusu AKP milletvekilleridir. Tarih onları mutlaka o karanlık sayfada yazacak. Şimdi Amerika'da görülen bir dava, her geçen gün, yüzyılın rüşvet olaylarına tanıklık edecek açıklamalarla sarsılıyor. Bunun hesabını kim verecek, bunun bedelini kim ödeyecek?” diye sordu.

Konuşmaların ardından yapılan seçimde 603 delege geçerli oy kullandı. Hayri Sucu, 603 delegenin 378’inin geçerli oyunu alarak yeniden İl Başkanı Seçilirken, Ali Şimşek 225 delegenin oyunu aldı.

SUCU’NUN YÖNETİM LİSTESİ ŞÖYLE:

1-FİRUZ BAŞPINAR, 2-AYTEN BAYDAR,3-ŞERİFE BENLİ, 4- PEMBE BOYRAZ, 5- MEHMET BOZGEYİK, 6-DEVRİM ÇETİN,7- SÜLEYMAN DEMİR,8- SUNA DEMİR, 9-HALAF DEVECİ, 10- MEHMET NUSRET GÜR, 11-MUSA İNCİ, 12- ÖZLEM KAHRAMAN,13- ALİ KILIÇ, 14- CEMAL KOCA, 15-LEVENT KULEAŞAN, 16-ORKUN NABİOĞLU, 17-CUMA ÖZDEMİR, 18- ALİ SERİN,19- MEHMET HACI TAŞDELEN,20- HÜSEYİN TORUN , 21- SÜLEYMAN TÜRKMEN,22- BERKAY UÇAR, 23- OYA YAZGAN,24- METİN YILDIRIM.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı