Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 19:51
 
CHP’den borçlanmaya ret
Siyaset Haberi
CHP’den borçlanmaya ret

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Gündemin 6.maddesinde yer alan ve 68 milyon TL borçlanma yetkisi öngören maddeye ilişkin söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, “Mali açıdan Büyükşehir Belediyesinin ve GASKİ’nin borçları büyüdü. 68 milyon lira yetki verilirken biz sizden bu yetkiyi komisyonlarda bir inceleyelim. Burada kenti 68 milyon TL borçlandırıyorsunuz,  bu maddenin en azından komisyonda görüşülerek gündeme gelmesini tavsiye ediyorum. Şuanda Stratejik Planınız çökmüş durumda. CHP Grubu olarak bu maddeye ret vereceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Meclis üyeleri Mehmet Sucu, Sait Kılıç ve Alparslan Gökçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilmesini tebrik ettiler. Yeni görevine ilişkin olarak konuşan Şahin, “1945 yılında kurulan bir birlik. Siyasi Partilerin tek çatı altında toplandığı, önemli bir bütçesi, lobisi olan hem de uluslar arası bilinirliği olan önemli bir birlik. Daha önce İstanbul, Ankara ağırlıklı birlik başkanlarımız ile devam ediyordu. İlk kez Konya Belediye Başkanı birlik başkanı oldu. Milletvekili aday adaylığı için istifa edince Cumhurbaşkanımız bizim burada devam etmemiz hususunda karar alındı. Bu Gaziantep’e verilen önemi, güveni anlatıyor. Meclisimiz arkamızda durduğu, bize verdikleri destek için teşekkür ederim. Güçlü bir şekilde yanımızda durduğunuz için Hükümetimiz, burada yapılanları yerinde görme fırsatı oldu. 73 yıl sonra Gaziantep’e başkanlık verildi. Benim üzerimde de böyle bir sorumluluk var. Çok çalışarak, bu görevin altından kalkacağız.  İmar Kanununa ilişkin görüşmeler yapacağız,  önemli bir bütçesi var. Bu bütçeyi sizden gelen öneriler doğrultusunda kullanacağız” diye konuştu.

MECLİS ÜYELERİNİN ÖZLÜK HAKLARI GÜNDEME GELDİ

Şahin’in sözleri üzerine söz alan meclis üyesi Sucu, “15 yıllık belediye meclis üyesiyim. Geçmişte yapılan Belediyeler Birliği toplantılarında meclis üyelerinin özlük haklarını dile getirdik.  Ancak dikkate alınmadı. Meclis üyelerinin özlük ve sosyal hakları ile ilgili bir gelişme olmadı.  50 bin nüfuslu, 100 bin nüfuslu illerde silah taşıma ruhsatı alıyor. Biz ise alamıyoruz. Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Konfederasyon kuruldu ancak onlarda başarılı olmadı. Sizden rica ediyoruz, bu noktada çalışma yapmanızı rica ediyoruz.”

“ÇALIŞMA YAPACAĞIZ”

Şahin ise; “Sizin söylediğiniz sorunlarla ilgili neler yapılacağı çalışıldı. 24 Haziran’dan sonra tüm partilerin genel başkanları ile bu söylediğiniz tüm konularla ilgili çalışma yapacağız. Aynı şey Belediye Başkanlarının da sorunları var. bu anlamda Türkiye Belediyeler Birliği olarak çalışma yapacağız” diye konuştu.

“AŞIRI BORÇLANMA VAR”

Gündemin 6.maddesinde yer alan su, kanalizasyon ve ulaşım olmak üzere yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve 5 yıllık stratejik planda ön görülen hedef ve projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla 2018 mali yılı içerisinde kamu ve özel bankalarda 68 milyon TL tutarında kredi kullanılması teklifi gündeme geldi. Gündem maddesine ilişkin söz alan meclis üyesi Sucu, “Faaliyet Raporu oylanırken siz yoktunuz. Burada 68 milyon liralık bir yetki isteniyor. Stratejik plana destek verdik maalesef, faaliyet raporunda sapmalar meydana geldi. Mali açıdan Büyükşehir Belediyesinin ve GASKİ’nin borçları büyüdü. 68 milyon lira yetki verilirken biz sizden bu yetkiyi komisyonlarda bir inceleyelim. Burada kenti 68 milyon TL borçlandırıyorsunuz,  bu maddenin en azından komisyonda görüşülerek gündeme gelmesini tavsiye ediyorum. Bizim çekincemiz, mali raporda borçlanma ile ilgili bir disiplin göremedim. Burada aşırı bir borçlanma var. Komisyonda bunu görüşelim, meclisimize uygun şekilde getirelim. Bunun üç katı büyüklükte olan JICA Kredisi’nde size destek verdik. Yine aynı desteği veririz. Şuanda Stratejik Planınız çökmüş durumda. CHP Grubu olarak bu maddeye ret vereceğiz.”

“500 MİLYON LİRA ÖZ KAYNAK ÜRETTİK”

Sucu’ya yanıt veren Şahin, “Geçen yıl denk bütçe yaptık. Ankara’dan gelen bütçe ile yaklaşık 500 milyon lira para var. Yaptığımız çalışmalarla 500 milyon lira öz kaynak ürettik. 200 milyonunu da hibe bulduk. Yüzde 85 oranında denk bütçe sağladık. Kocaeli2nin üçte biri bütçemiz olmasına rağmen denk bütçe yaptık. Bu yılın üç ayında 360 milyon giderimiz, 350 milyon gelirimiz var. Düzbağ’da 25 Aralık’ta suyumuzu akıtıyoruz. Düzbağ’da yalnızca kamulaştırma yapıyoruz. Oraların kamulaştırması Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait, bu kamulaştırmayı yapabilmemiz için İller Bankası’ndan bu parayı almamız gerekiyor. Kamulaştırmayı tamamlayıp suyu akıtacağız. Bu projenin Büyükşehir Belediyesi’ne getirisi 100 milyon TL. elektrik parası ödemeyeceğiz, 3 yılda amorti edeceğiz. Yaptığımız işleri kolay birşekilde kamuoyuna anlatacak şeffaflığa sahibiz. Denk bütçe sorunumuz yok, Büyükşehir Yasası ile kaynak Ankara’dan gelen kaynak aktığında bu endişemiz ortadan kalkacak.”

Konuşmanın ardından ilgili madde oy çokluğu ile kabul edildi.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı