Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 19:38
 
CHP’de ön seçim olacak mı?
Siyaset Haberi
CHP’de ön seçim olacak mı?

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Gaziantep’e geldi. CHP Gaziantep İl Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan  CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Cuma Günü yapılacak olan Parti Meclisi toplantısında, aday belirlemede ön seçime gidilip gidilmeyeceğine karar verileceğini söyledi. Böke, “Cuma Günü Parti Meclisimizin toplantısı olacak, parti meclisimizde aday belirlemenin yöntemine karar verecek. Demokratik bir işeyiş, halkın dinleyen bir seçimi zorunlu kılar. Ön seçimin ağırlıklı olduğu bir yöntem, benim tercihim olacaktır. Nihai karar Parti Meclisimizin olacaktır” diye konuştu.

CHP Milletvekilleri Selin Sayek Böke ve Ali Haydar Hakverdi, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Gaziantep’e geldiler. Böke ve Hakverdi’nin ilk durağı CHP Gaziantep İl Başkanlığı oldu. Gaziantep İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Gaziantep Milletvekilleri Bayram Yılmazkaya, İrfan Kaplan, çok sayıda partili katıldı. Basın toplantısında konuşan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik zor durum,12 Eylül’ün mirası, 12 Eylül’de kurulmuş olan ekonomik düzeninde mirasıdır. Ekonomi, bir kişinin iki dudağının arasına sıkışmış, artık Türkiye ekonomisi olmaktan çıkartılmış bir aile şirketinin ezilenleriyiz. Toplumun yüzde 99’u eziliyor. Bu durumu ortaya çıkartan sömürü düzenini inşa eden ilk adımlar 12 Eylül Darbesiyle ortaya çıktı. Varlık Fonu Başkanlığına Cumhurbaşkanı getirildi. Birkaç ay önce gece yarısı kararnamesi ile kurulan Varlık Fonu, Bakanlar Kuruluna yetki vererek ülke hazinesinin kaynaklarını istediği şekilde kullanma yetkisine sahip. Türkiye’nin zenginliği, doğrudan hazineye, varlık fonuna bağladılar. Bugün kurulmuş olan paralel hazinenin başına da Cumhurbaşkanı getirildi, vekilliğine de Cumhurbaşkanının damadını getirdiler. İçinde bulunduğumuz yüksek faiz, kur, enflasyon sarmalının e temel sorumlusu bu anlayıştır. Türkiye’nin yüzde 99’unu ve halkı yok sayarak, yüzde 1’e teslim eden bu anlayış ve tek kişinin dudağı arasına sıkıştıran tek adam rejimi Türkiye’de, kurların 6,5 liraya, faizlerin yüzde 40’lara, enflasyonun yüzde 20’lere, işsizliğin 6 milyonlara ulaşmasına neden olan anlayıştır. O zaman çare, düzenini kurmuş olanların karşısında yüzde 99’un el ele tutuştuğu, yeni bir siyasi örgütlenmeden geçmektedir.”

TEK ADAM REJİMİ YERİNE DEMOKRASİYİ GETİRMEMİZ GEREKİYOR

“Ekonomide yaşanan sıkıntıların iki temel sebebi var, biri Saray Rejiminin kurmuş olduğu rantçı düzenin sonucu. Rantçı düzen kamu kaynaklarını kendi seçtiği yandaşlara aktarmayı seçtiği bir düzen. Önce bu düzeni değiştirmenin mücadelesini vereceğiz. İkinci sebep ise hukuku,demokrasiyi, Cumhuriyet temellerini ortadan kaldırmış ola Tek Adam Rejiminin hukuksuzluğu. Tek Adam Rejiminin yerine demokrasiyi getirmemiz gerekiyor. Demokrasi ve halkın ekonomisini kuracak olan bu iktidar değildir, bu iktidara reçete sunmak yerine kurulacak olan Halkın İktidarının iddiasını ortaya koymak gerekiyor.”

“HALKIN İÇİNDE OLMADIĞI ÇÖZÜM, ÇÖZÜM DEĞİLDİR”

Gaziantep’e geliş nedenini açıklayan Böke, “Bugün burada parti meclis üyemiz, vekillerimiz ve İl Başkanımız ile birlikte Gaziantep’in ekonomik unsurları ile bir araya gelerek, yaşadıkları sıkıntıları, işsizliği, enflasyonu konuşacağız. Çözümlerimizi mutlaka önereceğiz, hem siyaseten hem de ekonomik. Bizim önceliğimiz, bu iktidarın yandaş sermaye ile ortaya çıkarttığı faturanın, yine bu iktidar ve yandaş sermaye tarafından üstlenilmesini sağlamak. Krizin faturasını halka, emekçilere, üretici güçlere yüklenilmesinin önünde bir engel oluşturmak. Emekçinin bu faturayı üstlenmemesi bizim için önceliktir. Halkın içinde olmadığı bir çözüm, çözüm değildir. Bunu sadece CHP temsilcilerinin yapması mümkün değil. CHP ile ortaklaşacak olan bir halkın hareketinin, ekonomisinin kurulmasının mümkün olduğunu biliyoruz.”

“TARTIŞMALAR PARTİ İÇİ DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR”

CHP içerisinde kavga olmadığını belirten Böke, “CHP’de gerçek bir demokrasi var, biz nasıl ki Türkiye’de otak bir soruna farklı görüşler sunularak orta akıl üretilebilir diyorsak, aynı düşünceyi parti içerisinde de yaşatmak zorundayız. Bir ortak mücadele veriyoruz, CHP Türkiye’de demokrasinin ve Cumhuriyetin kurucusudur. Sadece kurucu güç olarak değil bu gücün devamlı olabilmesi için de mücadele vermiş bir oluşumdur. Türkiye’de var olan karanlığın karşısına da yaşatarak demokrasi nefer olmaktır. Parti içerisinde kavga gibi sunuluyor olan tartışmalar, parti içi demokrasinin olmazsa olmazıdır.”

BİZE DÜŞEN TÜRKİYE’Yİ RENKLENDİRMEKTİR

Medyanı durumuna değinen Böke, “Medyanın yaşadığı renginin kaybetmiş, sayfaları azalmış, sesi çıkmayan görüntü, Türkiye’nin görüntüsüdür. Yıllar önce CHP’nin de itiraz etmiş olduğu SEKA’nın özelleştirilmesi yoluyla dış güçlere teslim edilmiş olan medya, sadece kağıdın pahalılaşması ile sesi kısılmış değil. Özgürlüğü de elinden alınmış olan, sarayın istediği şekilde siyaset yapıldığı bir Türkiye’nin yansımasıdır. Bize düşen Türkiye’yi renklendirmektir. Meclise bu konuyu gündeme getireceğiz ancak Türkiye’de hakkıyla işleyen bir meclis yok. “

YEREL SEÇİMLER ÖNEMLİ BİR ADIM

Yerel seçimlere ilişkin konuşan Böke, “Cuma Günü Parti Meclisimizin toplantısı olacak, parti meclisimizde aday belirlemenin yöntemine karar verecek. Demokratik bir işeyiş, halkın dinleyen bir seçimi zorunlu kılar. Ön seçimin ağırlıklı olduğu bir yöntem, benim tercihim olacaktır. Nihai karar Parti Meclisimizin olacaktır, bu Cuma parti meclisimiz toplantısını yapacaktır. Seçimden seçime sahada olan değil, aktif yurttaşlık bilinci ile halkı sürekli ortak eden siyasetle Türkiye’nin geleceği değişecek. Yerel seçimler bir ara adım olarak görülmediği, salt bir hedef olarak görüldüğü sürece hayal ettiğimiz aydınlık geleceği kurmamız mümkün değil. Yerel seçimler önemli bir adımdır. Sosyal belediyeciliğin yapılacağı, halkın ekonomisinin kurulacağı, CHP Belediyeciliğinin yaşatılacağı bir sonuç için hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

S.ÖZTÜRK

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı