Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 17:34 Bu haber 1114 kez okundu
 
Büyükşehir, karara saygı göstermeli
Gündem Haberi
Büyükşehir, karara saygı göstermeli

Gaziantep Büyükşehir Belediye Eylül ayı 1.Birleşim toplantısında da gündeme alınan Metro Alışveriş Merkezi’nin ardında bulunan Yüzüncü Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın sportif tesisleri ve rekreasyon alanları için ayrılan yeşil alana ilişkin Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Mahkeme kararının ardından İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla karara ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Metro alışveriş Merkezi’nin ardında düzenlenen basın açıklamasına Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, Avukat Nesrin Tuncel, Şehitkamil Belediyesi Meclis üyeleri Nusret Gür ve Zeynel Güçyetmez’in yanı sıra vatandaşlar katıldı. Basın açıklamasında bulunan Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, “Gaziantep kamuoyu tarafından da yakından takip edildiği gibi, Türkiye’nin ikinci büyük kent parkı olan 100.Yıl Atatürk Kültür Parkı sportif tesisler ve rekreasyon alanları için ayrılan ve Metro AVM çevresinde yer alan yeşil alan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yüksek yoğunluklu konut alanı yapılaşmasına açılmak isteniyor. Gaziantep’in rüzgar koridoru üzerinde bulunan, kentin akciğeri denilebilecek nitelikte ve afet durumunda toplanma ve müdahale merkezi olarak kullanılacak bu alan Kadı Değirmeni Kentsel Dönüşüm Gelişim Proje Alanı ismiyle iki etapta konut yapılaşmasına açılmıştır.  Kentin kalbinde yer alan bu önemli yeşil alanın imar değişikliğiyle yapılaşmaya açılmasıyla açılması semt sakinleri ve Gaziantep Halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Şehitkamil Belediye Meclis üyesi Zeynel Güçyetmez ve Avukat Nesrin Tuncel, konuyu Gaziantep halkı adına yargıya taşımıştır. Sonraki tarihlerde yapılan imar değişikliklerine de Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi itirazları yerinde görerek Nisan ayında imar plan değişikliğine yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Ne yazık ki Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu karara rağmen taşınmaz satışlarını sürdürmüş, inşaat ruhsatları düzenlemiş ve inşaat faaliyetlerinin devam ettirilmesine izin vermiştir” dedi.

“GAZİANTEP HALKI İSTEMİYOR”

Mahkeme kararının Büyükşehir Belediyesi tarafından dikkate alınması gerektiğini savunan Girişken, “Takip edilen süreçte plan tadilatının uygunsuzluğunu vurgulayan bilirkişi raporuna ve üst merci durumunda olan Bölge İdare Mahkemesi’nin çok önemli gerekçelerle verdiği yürürlüğü durdurma kararına rağmen Gaziantep 2.Daire Mahkemesi her üç davayı da reddetmiştir. Üç davacı da bu kararları istinafa taşımış, bunun sonucunda Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi alt mahkeme durumunda bulunan 2.İdare Mahkemesi’nin Zeynel Güçyetmez ve Nesrin Tuncel’in dava dosyalarına verdiği ret kararının yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Mimarlar Odası’nın Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı istinaf başvurusu ise hala değerlendirme aşamasındadır. 10 Ağustos 2017 tarihli yürütmeyi durdurma kararı ve bu kararın gerekçeleri Mimarlar Odası’nın bu alanda açtığı altı davayı ve yine İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’nin açmış olduğu davaları destekleyecek nitelikte olduğundan ayrıca önemlidir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne düşen, iki kez alınan yürütmeyi durdurma kararına bu kez saygı göstermesi ve bölgedeki imar tadilatlarına, inşaat ruhsatlarına ve inşaat faaliyetlerine müsaade etmemesidir.  Semtte yaşayan vatandaşlar ve Gaziantep Halkı, 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın herhangi bir parçasının yapılaşmaya açılmasını istemiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARARA UYMADI”

Kararın uygulanması için Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduklarını ifade eden Avukat Nesrin Tuncel, “Üzerinde bulunduğumuz alan Gaziantep’i bir baştan bir başa kat eden 350 bin hektarlık 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’dır. Bu parkın Ana Kent Belediyesi tarafından 200 bin hektarlık kısmının imar revizyonu ile yüksek yoğunluklu ticari ve özel konut alanına çevrilmesinin iptali Gaziantep İdare Yargısı’nda dava açtık. İdari yargıda açtığımız dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi 2.Dairesi tarafından verilmişti. Buna rağmen arsa satışları devam etti, arsalar üzerinde de inşaatlar yükselmeye devam ediyor. Bilirkişi raporunda, Çevre Düzenleme İl Planı’na, şehircilik ilkelerine aykırı olduğu ve imar planı revizyonunun iptali gerektiği şeklinde karar çıktı. Buna dayalı olarak Bölge İdare Mahkemesi 2.Dairesi Kurulu, ağustos ayı içerisinde ikinci kez yürütmeyi durdurma kararı verdi. Birinci yürütmeyi durdurma kararının uygulanması için biz Ana Kent Belediyesine müracaat ettik ancak yürütmeyi durdurma kararı, hukuk katledilerek, tanınmayarak uygulanmamıştır. İkinci yürütmeyi durdurma kararı için Cuma günü tekrar müracaat ettik. Hukuk herkese lazım, kul hakkı diyerek dolaşan kişiler, Gaziantep halkının hakkına tecavüz ediyorlar. Hiçbir makam, mevkii baki değildir. Bugün belediye başkanı olabilirsiniz, çevrenizdeki isimler sizi yanlış yönlendiriyor olabilir. Ey Büyükşehir Belediye Başkanı, yarın bu makam ve mevkiiniz sona erdiğinde halka bakacak yüzünüz olacak mı? Gelecek nesillere iyi bir şeyler bırakmak istiyorsanız, bu yürütmeyi durdurma kararını uygulamak zorundasınız. Burada yükselen binalar, gelecek nesillerin geleceğini çalmakta, onların nefes alma hakkını zedelemekte” diye konuştu.

“YARGI KARARI YERİNE GETİRİLMELİ”

Şehitkamil Belediye Meclis üyesi Zeynel Güçyetmez ise, “Elbette ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise ‘biz bu kararı uygulamıyoruz’ diye bir şeyin olmaması gerek. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ilimizin hava kirliliğinde üçüncü sırada olduğunu ve bunun nedenini yeşil alan yetersizliğine bağlamaktadır. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi eylem planında mevcut yeşil alanı kişi başına 3 metrekare yapma önerisinde bulunulmuştur. Şimdi bu tezatı tüm halkımızın gözleri önüne sermek istiyoruz. Kişi başı3 metrekare yeşil alan artıracağız denilirken, diğer taraftan 200 bin metrekarelik mevcut yeşil alan içerisinde yer alan yeşil alanı yapılaşmaya açmak kent suçudur. Yeşil alanın kaldırılması kamu yararına aykırılık ile birlikte çevrede yaşayan insanlara da haksızlıktır. Büyükşehir Belediye Başkanının ikinci defa yargının dur dediği işlemle ilgili olarak, en azından yargı kararının yerine getirilmesi gerekiyor. Burada inşaat faaliyetinde bulunan kişilerinde ileride sıkıntıya düşmemeleri açısından yargıya saygılı olmalarını bekliyorum” diye konuştu.

A.PEPELE

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı