Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 16:04
 
Büyükşehir’e devredilecek
Sabun Hanı’nda uzlaşma sağlanıyor…
Gündem Haberi
Büyükşehir’e devredilecek

Gaziantep’in eski mahallelerinden olan Tışlaki Mahallesi’nde yer alan Sabun Hanı’nın kötü görüntüsü ve handa meydana gelen çökmeler, mahalle sakinlerini tedirgin ediyor.

Han ile ilgili olarak harekete geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hanın sahipleri ile görüşerek, buranın tarihe kazandırılması noktasında ilk adımı attı. Şahin’in adımının ardından hanın sahipleri ile Belediye arasındaki görüşmelerin son aşamaya geldiğini ifade eden Tışlaki Mahallesi Muhtarı Nuri Dinler,  Sabun Hanı’nın bedelsiz olarak Belediyeye devredileceğini söyledi.

Sabun Hanı, Tışlaki Mahallesi’nin önemli tarihi yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Yıllardır atıl vaziyette bulunan Hanının, restore edilerek tarihe kazandırılması için mülk sahipleri ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sabun Hanı için önemli bir adım attı. Mülk sahipleri ile görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Mahalle Muhtarı Nuri Dinler, “Sabun Hanı konusunda Büyükşehir ile Mülk sahipleri arasındaki görüşmelerde sona gelindi. Han, mülk sahipleri tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılacak. Yıllardır kaderine terk edilmiş vaziyette bulunan hanın restore edilecek olması bizim için olumlu bir gelişme. Böyle bir tarihi yapının kaderine terk edilmesi ve hanın kötü bir halde bulunması bizim kentimize yakışmıyordu” dedi.

“5 YIL ÖNCE HANDA ÇÖKME MEYDANA GELDİ”

Sabun Hanı’nda dönem dönem çökmeler meydana geldiğini söyleyen Dinler, “Sabun Hanı yıllardır atıl halde bırakıldığı için hanın durumu oldukça kötü halde. Handa meydana gelen çökmelerden  dolayı, Kayaaltı Sokağımız vardı 5 yıl önce meydana gelen çökme nedeniyle bu sokağımız Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldı. Yaklaşık 4 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, mahallemize gelerek durum ile ilgili bilgi aldı. Konuyu mülk sahipleri ile görüşerek, buranın restorasyonu için görüşme yaptı. Görüşmelerin olumlu geçmesi sonrasında han konusunda mülk sahipleri, bedelsiz olarak hanı Büyükşehir’e devredecekler. Büyükşehir de buranın restorasyonunu yaparak, hanı tarihe kazandırmış olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Y.ANKAY

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı