Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 18:32
 
Bu sefer, bitecek mi?
Olimpik Havuz’da ihale süreci devam ediyor…
Gündem Haberi
Bu sefer, bitecek mi?

Röportaj: A.DUMAN

Gaziantep’in kangren haline gelen sorunlarından olan Olimpik Havuz ile ilgili olarak Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir açıklamalarda bulundu. Demir, “geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Olimpik Havuz devir alındı. Olimpik Havuz, ikmal inşaatı olarak 5 Ekim tarihinde ihaleye çıkarıldı. İhale yapıldı, ihale sürecimiz şu anda devam ediyor. Kamu İhale Kurulunda incelemeler yapılıyor. İncelemenin ardından inşaatımızın yapımına hızlı bir şekilde devam edilecek” diye konuştu.

Gaziantep’te Olimpik Müsabakaların yapılması için yapımına başlanan ancak İl Özel İdare’nin kapatılması ve Olimpik Havuz İhalesi’ni alan firmaların çeşitli nedenlerle inşaatı tamamlayamaması nedeniyle çözümsüz bir sorun haline gelen Olimpik Havuz ile ilgili olarak Gençlik ve Spor Gaziantep İl Müdürü Ökkeş Demir, açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilen ve 5 Ekim’de ihalesi yapılan Olimpik Havuz ile ilgili ihale sürecinin devam ettiğini belirten Demir, Kamu İhale Kurulunda ihaleyle ilgili incelemelerin devam ettiğini söyledi.

“ŞEHRİMİZİN OLİMPİK HAVUZA İHTİYACI VAR”

Olimpik Havuz’un Gençlik ve Spor Bakanlığına devredildiğini ifade eden Demir, “Olimpik Havuz, bilindiği üzere daha önce Özel İdare tarafından ihale iş ve işlemleri yürütülüyordu. Özel İdarenin kapanmasının ardından geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Olimpik Havuz devir alındı. Olimpik Havuz, ikmal inşaatı olarak ihaleye çıkarıldı 5 Ekim tarihinde. İhale yapıldı, ihale sürecimiz şuanda devam ediyor. Kamu İhale Kurulunda incelemeler yapılıyor. İncelemenin ardından inşaatımızın yapımına hızlı bir şekilde devam edilecek. Gaziantep’e ve bölgeye bir tesis kazandırmış olacağız. Uluslar arası yarışmaların yapılabileceği bir tesis olacak. Şehrimizin böyle bir yapıya ihtiyacı var. Tabi bu tesisin tekrar güncellenmesinde Sayın Valimizin, milletvekillerimizin ve Adalet Bakanımızın büyük katkıları var. Olimpik Havuz bitiminde uluslar arası ve ulusal müsabakaların yapılacağı bir alan olacağı için bizimde göz bebeğimiz olacak. İhale sürecinin tamamlanmasıyla 1 yıl gibi bir süre içerisinde burayı tamamlamak istiyoruz. Daha önce de burayı tamamlayabiliriz” diye konuştu.

“İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DAHİL OLDUĞU ALAN YIKILACAK”

Kamil Ocak Stadyumu ve Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu’nun yıkılacağını ifade eden Demir, “Kamil Ocak Stadyumu, Kapalı Spor Salonu ve İl Müdürlüğünün de dahil olduğu alanı yapılacak olan meydana katılması için verdik. Kamil Ocak Stadyumu yerine oraya TOKİ tarafından Kalyon Arena yapıldı. Burada bir trampa yapılarak, biz burayı TOKİ’ye devredeceğiz. Karşılığında da TOKİ bize 35 bin kişilik stadyum yapmış oldu. İş ve işlemler devam ediyor, henüz yıkım çalışmaları yapılmadı.”

“GAZİANTEP’İN SPORDA BÜYÜYEN DÖNEMİNİ YAŞIYORUZ”

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün faaliyetlerine ilişkin konuşan Demir, “Engelliler Olimpiyatlarında en fazla madalyayı Gaziantepli sporcular kazandı. Yüzme, atletizm, tekvando,  karate, hokey ve halter gibi birçok branşta Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Balkan Şampiyonluklarımız var, Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarımız var. Bu dönem hakikaten Gaziantep’in sporda büyüyen dönemi. Bizim için bu çok önemli bir gelişme. Türkiye çapında Gaziantep hokey’de çok iyi durumda. Birinci lig ve Süper Ligde oyuncularımız var. İnşallah yakın bir zamanda Gaziantep’e hokey sahamızı kazandırıyoruz.  Hokey denince akla Gaziantep geliyor. Bizde bunu taçlandırmak için Gaziantep’e bir tesis kazandırıyoruz. İki ay içerisinde şehrimize tesisimizi kazandıracağız.”

“HER AYA BİR BRANŞ”

“İl Müdürlüğü olarak en iyi olduğumuz 12 branşı belirledik ve her ay farklı bir branş entegrasyonu yapıyoruz. Örneğin bir ayı Tekvando ayı ilan ediyoruz. O ayda tamamen bu sporumuz ile ilgili algı oluşturmak için çalışmalar yapacağız. Şampiyonlarımızı öğrencilerle buluşturacağız. Sosyal medya üzerinden algı oluşturacağız. ‘Her Aya Bir Branş’ entegrasyonuyla Gaziantep’te spor algısı oluşturacağız. Spor algısıyla amacımız insanları spora alıştırmak ve sporu sevdirmek. Avrupa’da lisanslı sporcu sayısının oranı yüzde 25’tir. Gaziantep’te 110 bin lisanslı sporcumuz var, bunun yüzde8-10’u gibi bir oranı aktif sporcu. Aktif sporcu sayısını yüzde 15’e çıkartmak. İnşallah bu çalışmalarımız sonucunda da aktif sporcu sayımızı ne kadar artırırsak sporda da o kadar gelişeceğiz.”

GAZİANTEP’TE SPOR ALGISI OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

“Gaziantep ile ilgili 6 tesis projemiz var. Sadece tesis yapmak önemli değil, önemli olan tesislerimizi sporcularla doldurup; kentimizde spor algısı oluşturmak istiyoruz. Spor tek başına bir şey değildir, sporun yanına sanatı ve kültürü koyduğunuzda bir anlam ifade ediyor.  Biz ülke olarak nasıl bir gelecek tasvir ediyorsak, ona göre gençliğimizi yetiştirmek zorundayız. Eğitimin yanına kültür, kültürüne yanına sporu koymalıyız. Gençlik  ve Spor Bakanlığı olarak çocuklarımızı daha iri ve daha diri olarak yetiştireceğiz. Hayal eden ve hayalini gerçekleştirme adına fedakarlık edebilen bir gençlik yetişmesini istiyoruz. Bunun içinde her şeyi yapıyoruz.”

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı