Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 15:44
 
“Bu hukuksuzluğa kim dur diyecek?”
Babacanlar Kargo önünde 179 gündür devam eden TÜM-TİS sendikasına bağlı işçilerin direnişi devam ediyor. Geçtiğimiz gün sendika üyesi bir işçinin direniş noktasına giderken işveren ve adamları tarafından darp edilmesi üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında işverenin hukuksuz tutumu eleştirilirken, başta Gaziantep Valisi Ali Yerikaya olmak üzere yetkililer göreve çağırıldı.
Gündem Haberi
“Bu hukuksuzluğa kim dur diyecek?”

Babacanlar Kargo’da 26 Ağustos 2017 tarihinde TÜM-TİS sendikasına bağlı 9 işçi darp edilerek işten çıkarılmıştı. İşçilerin işten çıkarılmasının ardından başlayan işçi direnişi 179 gündür sürerken, Adem Kaplan isimli sendika üyesi geçtiğimiz gün Babacanlar Kargo işvereni ve yanında bulunan adamları tarafından darp edildi. Kaplan’ın darp edilmesi üzerine TÜM-TİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz’ın katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Babacanlar Kargo önünde yapılan basın açıklamasına TÜM-TİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Akif Sarıca, DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, TÜM-TİS Gaziantep Şube Sekreteri Mahmut Canyurt ve işçiler katıldı.

“İŞÇİLER TEHDİTLE SENDİKADAN İSTİFAYA ZORLANDI”

 Basın açıklamasında bulunan TÜM-TİS Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, “Yılmaz, “İşçilerin yasala haklarını çiğneyerek onları kapı önüne koyan Babacanlar Kargo işvereni, hukuk tanımaz tutumuna dün itibariyle yeni bir tanesini daha ekledi. Dün sabah saatlerinde direniş alanına gelen üyelerimize yönelik saldırı gerçekleştiren Babacanlar Kargo işvereni ve adamları Adem Kaplan isimli üyemizi darp etmiştir. Üyemiz Adem Kaplan, darp sonucu kaldırıldığı hastanede 5 gün iş göremez raporu almıştır. Gaziantep kamuoyunun yakından bildiği gibi; Babacanlar Kargo işçileri, geçen yıl Ağustos ayında sendikamıza üye olmaya başladılar. Ancak çalışanların sendika hakkına saygı göstermeyen işveren, işçileri tehdit ederek sendikadan istifa ettirmeye çalıştı. İşçilerin istifa etmeyi kabul etmemesi üzerine de 26 Ağustos 2017 tarihinde yakın akrabaları ve diğer adamları ile birlikte saldırarak, işçileri darp ederek sendikamız üyesi 9 işçiyi işten çıkardı.  Bunun üzerine başlayan işçi direnişi 179 gündür devam etmektedir.”

“BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI”

“İşverenin sendika karşıtı tutumu direniş süresince de devam etmiştir. Direniş devam ederken, işçileri suçlayan beyanlar içeren ihtarnameler göndererek kışkırtıcı tutum ve davranışlarını sürdürmüştür. İşyeri önünde bekleyişini sürdüren işçileri asılsız gerekçelerle şikayet etmiştir. İşveren, direnişi kırmak için kaçak işçi çalıştırmaktan da kaçınmamıştır. İşten çıkardığı sendika üyesi işçilerin yerine Suriyeli işçileri getirterek kayıt dışı bir şekilde çalıştırmıştır. Ne yazık ki gereken işlemlerin yapılması için yetkili merci ve kurumlara yaptığımız tüm başvurular sonuçsuz kalmıştır.”

“SENDİKA HAKKI ANAYASAL BİR HAKTIR”

“İşi, aşı ve geleceği için direnişini sürdüren üyelerimize yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Babacanlar Kargo işverenini hukuk dışı davranışlara son vermeye, suç işlemekten vazgeçmeye çağırıyoruz! İşçiler, güvencesiz, düşük ücretler ve ağır çalışma koşulları sebebiyle sendikaya üye olmuşlardır. Sendika hakkı anayasal bir haktır. Babacanlar Kargo işvereni, anayasal haklara saygı göstermek zorundadır. Sendikamız üyelerine sonuna kadar sahip çıkmaya devam edecek ve direnişimiz mutlaka başarı ile sonuçlanacaktır. İşvereni bu hukuksuz uygulamalardan vazgeçmeye bir an önce sendikamızla masaya oturmaya çağırıyoruz.”

“YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

“İşveren tüm bu hukuksuzlukları yaparken, bu suçları işlerken hiçbir yaptırım ve engelle karşılaşmamaktadır. Başta Gaziantep Valisi olmak üzere ilgili kurumları bu suçların işlenmesini engellemek için göreve çağırıyoruz. Çalışma Bakanlığı kaçak işçi çalıştırılması ile ilgili yaptığımız başvuruya bugüne kadar bir cevap verilmemiştir. Bakanlık derhal müfettiş görevlendirip kaçak işçiliği yerinde tespit etmeli gereken cezai müeyyideyi de uygulamalıdır. Babacanlar Kargo işverenin işçilere yönelik bu eylemi sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırıdır. Başta konfederasyonumuz olmak üzere tüm sendikaları emek ve meslek örgütlerini Babacanlar Kargo işçilerinin mücadelesine destek vermeye, sendikal hak ve özgürlüklere karşı yapılmış saldırı karşısında tutum almaya çağırıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

“DARP EDİLEN İŞÇİYE 5 GÜN İŞ GÖREMEZ RAPORU VERİLDİ”

Gazetemize olayı anlatan darp edilen işçi Adem Kaplan, “Olay sırasında sendika aracımız ile direniş noktasına gidiyorduk. İşverenin adamı olan bazı kişiler bize hakaret ve küfür ettiler, bizde; ‘neden küfür ediyorsunuz?’ diye karşılık verdik. Sonrasında küfür eden şahıs elindeki demir ile bana saldırdı. Olay sırasında işveren, işverenin oğlu ve bazı kişiler ellerinde sopalarla olay yerine geldiler. Diğer arkadaşların araya girmesiyle birlikte müdahale edemediler. Hastanede tarafıma 5 gün iş göremez raporu verildi” şeklinde konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı