Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 22:23
 
Bu borç nasıl ödenecek?
Büyükşehir’in borcu 2 milyar lira…
Siyaset Haberi
Bu borç nasıl ödenecek?

Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı 2.Birleşim toplantısı Büyükşehir Başkanvekili Osman Toprak Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 2017 yılı Faaliyet Raporu’na ilişkin eleştirilerde bulunan Mehmet Sucu,  “Büyükşehir ve GASKİ’nin 2 milyar 301 milyon 983 bin lira borcu vardır. Bu borçla belediyeyi nasıl finanse edeceğiz?  Merkezi hükümetten gelen para ile Gaziantep Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına girmiştir. Emsal artışları ile bu borçları ödemeyi düşünüyorsanız, bu çok zor” dedi.

Toprak ise bu eleştiriyi “Dış borçlanmalar ve faiz ödemelerinin büyük bir kısmı, Ak Partili Belediyeler öncesindeki CHP’li Belediye Başkanı döneminde Kartalkaya Barajı’nın dış kaynaklı borç ödemelerinden kaynaklı faiz ödemeleridir.” şeklinde cevapladı.

Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı 2.Birleşim toplantısında Büyükşehir Belediyesinin 2017 Yılı Faaliyet Raporu hakkında söz alan meclis üyesi Mehmet Sucu, “2017 Yılı Faaliyet Raporu’nu geliştirip eleştirilmeyecek bir hale getirmişsiniz ama benim arşivim öyle demiyor. Kendi arşivimden 2017 yılı faaliyetlerini sizlere anlatacağım.  Eski para ile 1 kartrilyonun üzerinde bir bütçemiz var ve bunun yönetiminde mutlaka eksiklikler olur.  Faaliyet Raporu’nun sonunda da raporda eksiklikler olduğu söyleniyor. Raporda geçmiş veriler, yapılan icraatların tarihi, geçen yıllarla karşılaştırma yok. 2017 bilanço kalemine baktığımızda, dönem varlıklarının vadeli yabancı kaynaklar bölümünde, ticari olan şirketlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan brüt işletme vadesinin dönme varlıklarının kısa vadeli borçlarına bölünmesiyle hesaplanan net sermayenin borç ödenmeye yeterliliğini göstermektedir. Bu batılı ülkelerde 2 iken bizim gibi ülkelerde 1,5. Yine bilanço kalemine baktığımızda yabancı kaynaklar bölümünde 1 milyar 467 milyon 146 TL olarak gözükmektedir. Gaziantep halkının ve ilçelerimizin uzun yıllar borçlu yaşayacağı anlamına gelmektedir.  2017 yılında Büyükşehir Belediyesi, 144 milyon 797 bin lira faiz ödemiştir. Hizmet yerine faiz ödemişsiz, gelirimizin yüzde 13,5’i faize gitmiştir. Şehrin parası faize gitmiştir. Değerler hesabına baktığımızda GASKİ,  eksi 418 milyon 584 bin 328 TL ile ticari işletme olarak baktığımızda GASKİ batmış durumdadır.”

“TOPLAM BORÇ 2 MİLYAR LİRA”

Belediye şirketlerinin durumuna değinen Sucu, “Belediye şirketleri sürekli belediye tarafından desteklenmesine rağmen,  26 milyon lira zarar etmiş, 54 milyon 118 bin lira borçlanmışlardır. Biz sürekli olarak şirketlerimizi buradan destekliyoruz, desteklere rağmen şirketler batıyorsa biz bu faaliyetlerine nesine evet diyeceğiz? Toplam olarak Büyükşehir ve GASKİ’nin 2 milyar 301 milyon 983 bin lira borcu vardır. Bu borçla belediyeyi nasıl finanse edeceğiz?  Merkezi hükümetten gelen para ile Gaziantep Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına girmiştir. Emsal artışları ile bu borçları ödemeyi düşünüyorsanız, bu çok zor. Gaziantep, yaşanabilir kent olmaktan çıkma yolunda hızla ilerliyor. Bu belediye bu borçla batar. Bu mecliste oylanan 2014-2019 stratejik planı bu tabloya göre tamamen çökmüş durumda.”

GAZİANTEP HAVA KİRLİLİĞİNDE İLK SIRALARDA

Hava kirliliğine değinen Sucu, “Kentte hava kirliliği sorunu var. Hükümet eliyle dağıtılan kömürler nedeniyle bugün Gaziantep, Türkiye’nin havası en kirli şehirleri arasında yer alıyor.”

“METRO ALANIYLA İLGİLİ İPTAL DAVALARI SÜRÜYOR”

İmar tadilatlarına ilişkin konuşmasını sürdüren Sucu, “2017 yılında Büyükşehir Belediyesi meclisinde gündeme alınan maddelerin büyük bir kısmının imar tadilatlarıyla ilgili olduğunu görüyoruz. İmar tadilatları ile ilgili uyarılarımız dikkate alınmıyor. İmar planlarını mahkeme bozarak meclise geri gönderiyor.  Metro alanı ile ilgili burada mahkeme kararları var. Ben artık hatırlamıyorum, Metro çevresinde kaç defa plan yaptık? Şuanda bile yürütmeyi durdurma davaları devam ediyor. Orada satılan arsaların satışlarının iptal edilmesiyle ilgili davalar dahi açılmış durumda. Biz bunları görmezden gelemeyiz.”

“EĞİTİM VE SOSYAL DONATI ALANLARINI KATLETMEYİN”

“Eğitim alanlarının ticari ve konut alanlarına çevrilmesinde ret oyu kullandık. Yanlışları söylerken bizi dinlemediniz. Biraz sonra oylayacağımız madde ile yeniden plan yapacağız, çünkü mahkeme kararı bozdu. Sosyal donatı alanlarını, yeşil alanları ve eğitim alanlarını katletmeyin. İlan edilen Kentsel dönüşüm alanları yıllardır bekliyor. Geneyik, Tüfekçi Yusuf Bulvarı, Nizip Caddesi’nde vatandaşlar bekliyor. Buralarda daha ne kadar beklenecek?  Bir holdinge ait 280 bin metrekarelik alanı imara açtınız. Bugün bu yanlış imar planına yargı ‘dur’ dedi. Eğitim alanlarını konut ve ticari alana çevirdiniz yargı bu kararlara da ‘dur’ dedi.”

SAM, CEZA ÇEKMEYE DEVAM EDECEK”

“Sam Köyü ile ilgili plan yapıldı, vatandaş yasal hakkını kullandı. Mahkeme planı düzeltin dedi ama siz ne yaptınız, yol üzerindeki benzinlik, plazaları planlayıp vatandaşı dışarıda bıraktınız. Gaziantep’e çok yakın mesafede bulunan plansız bir köy kaldı mı? Sam dışında hepsi planlandı. Sam bir türlü planın içine giremedi. Anladığım kadarıyla Sam ceza çekmeye devam edecek.”

“BELEDİYEYE AÇILAN DAVALARIN SAYISI ARTTI”

“Raporda bir husus dikkatimi çekti. Belediyemize açılan davalarda yıllardır vatandaşlarla sorunumuz, giderek artmış. 2012 yılında vatandaş tarafından belediyeye 246 dava, 2013 yılında 191, 2014’te 266, 2015’te 469, 2016’da 513, 2017 yılında ise 543 dava açılmış. Fanatik Ak Partili arkadaşlarımız dışında belediyeden memnun olan kişi yok. Büyük bir rahatsızlık var.”

CHP’DEN FAALİYET RAPORUNA RET

Raporun son kısmında performans göstergeleri dikkatimi çekti. 374 performans göstergesinin 128’inde hedefe ulaşılamadığını gösteriyor. Haklılığımızı raporda ortaya koyuyor. Sizlere zaman zaman destek olduğumuz maddeler oldu. 2017 yılında yapmış olduğunuz olumlu icraatlardan dolayı teşekkür ederiz. 2017 faaliyet raporuna ret oyu vereceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

“KARTALKAYA BARAJI’NDAN KALAN DIŞ BORÇLAR ÖDENİYOR”

Sucu’nun konuşmasına yanıt veren Büyükşehir Başkanvekili Osman Toprak, “Sayın Sucu’nun söylediklerine katılmam mümkün değil. Burada bulunan tüm arkadaşlarımız Belediye hizmetlerimizden memnundur. Faiz ödemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dış borçlanmalar ve faiz ödemelerinin büyük bir kısmı, Ak Partili Belediyeler öncesindeki CHP’li Belediye Başkanı döneminde Kartalkaya Barajı’nın dış kaynaklı borç ödemelerinden kaynaklı faiz ödemeleridir. Büyükşehir olarak bir yandan borç ödüyoruz, diğer yandan hizmet yapıyoruz. Şehrimizin eksiklerini gidermek için çalışma yapıyoruz. Stratejik Plana uygun olmadığını belirtti, buradaki raporlamalarda, puanlamalarda birçok performansın daha üzerinde yatırımlar yapıldı.”

“ÖNGÖRÜLÜ PLANLAMA YAPILSAYDI BU SORUNLAR YAŞANMAZDI”

“Trafik konusunda sorunları belirttiniz, doğru şehrimizle ilgili trafik problemi var. bunu çözmek içinde yoğun gayret sarf ediyoruz. Şehrimiz Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehri ve büyükşehirde yaşamanın da büyük külfetleri vardır. Keşke bizlerden önceki dönemlerde, Gaziantep’in şehirleşmesi sırasında bugünleri öngörerek planlanmış olsaydı. Kamu kurumları sadece şehri merkezinde değil de kentin farklı noktalarına dağıtılmış olsaydı. Trafik problemini yaşamıyor olacaktık.”

“2 MİLYON METREKARE ALANA YENİ BİR KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YAPIYORUZ”

“Geneyik Bölgesi’ni uydu kent alanı ilan ettik. Planlamalar devam ediyor. Bunlar hem kentin konut ihtiyacını hem de ulaşımını kolaylaştıracak projeler. Kuzey Şehir’de de 3 bin konut tamamlandı, bu konutlar yakın zamanda hak sahiplerine teslim edilecek. Nizip Caddesi’nde planlama yapıldı, talepler toplanıyor. Biz kentsel dönüşümü yaparken, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmiyoruz, onlarında bundan sonraki yaşam alanlarını düzenleyecek planlamalar yapıyoruz. Meslek gruplarının taşınmasıyla ilgili karar meclisimizden geçmişti, Ot bedelini de yatırdık. KÜSGET’e 3 kilometre mesafede Terlikçi, ayakkabıcıların iş görebilecekleri alanlar planlıyoruz. 2 milyon metrekare yeni bir küçük sanayi alanı kazandırıyoruz. İstasyon çevresinde kent merkezinde kalan bu kadar büyük bir alanın dönüşümünün yapılması çok güçtür. Bunu tüm belediye başkanlarımız biliyor.”

"METRO PLANIMIZ YÜRÜRLÜKTE"

“Şehrimizin havasının daha temiz olması için Büyükşehir Belediyesi Başkanımız döneminde çok yoğun bir çalışma yapıldı. Şehrimizde bir ölçüm istasyonu varken 10 tane ölçüm istasyonu için çalışmalarımız devam ediyor. Doğalgaz dönüşümü ile ilgili kampanyalar başlattık, Valimizin başkanlığında toplanan İl Çevre Komisyonu’nda kararlar alındı, doğalgaza dönüşüm zorunluluk haline getirildi. 2014 yılında konutlarda doğalgaz kullanımı yüzde 30 iken şu anda yüzde 70’lere yükseldi. İşçi ve öğrenci servislerinin yenilenmesiyle ilgili kararlarımızı aldık, uyguluyoruz. İşçi servislerinde yaş ortalaması 13 iken yapılmış olan düzenlemelerle 82’e düşürüldü, öğrenci servislerinin yaş ortalaması 8,5 iken şu anda 5’e düşürüldü. Metro da planımız yürürlükte herhangi bir problem yok.”

“DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI 30’A DÜŞTÜ”

“Derslik başına düşen öğrenci sayısı 47’den 30’a düşürüldü. Okullar arazide yapıldı ve Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yapmış olduğu imar çalışmalarıyla Milli Eğitim’e bırakılmış olan eğitim alanlarına yapıldı. Eksik olabilir ama çalışmalar yapılıyor, fakat dünden daha iyiyiz.”

“SAM PLANI YAPILDI”

“Sam planı yapıldı ve o bölge de yaşayan vatandaşlarımızın itirazı nedeniyle iptal edildi, ancak çalışmalar devam ediyor, bizim hiçbir kimseye karşı özel cezalandırmaya dair bir yöntemimiz olamaz. Sam bizim köyümüz ve mahallemiz, yaşayan vatandaşlar kardeşimiz, sürekli istişareler halindeyiz. Sam’daki okul ihtiyacının giderilmesi içinde kamu alanımız var ve ihalesi yakın zamanda yapılacak. Kentsel dönüşüm alanlarında hızlı kamulaştırma Bakanlar Kurulu’ndan geçtiği için idare paraları vatandaşın hesabına yatırıyor, fakat sonrasında davası görülüyor. 2014’den sonra şehrimiz ve ülkemiz 4 seçim geçirdi. Bizim oyumuz hep artıyor, artmaya da devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmanın ardından gündem maddesi CHP Grubunun ret oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı