Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 20:15
 
Bir yıldır “kırmızı” etiketli
Kamu binasında böyle olursa…
Gündem Haberi
Bir yıldır “kırmızı” etiketli

Şehir genelinde çok sayıda kırmızı etiketli asansör bulunurken, kamuya ait binalarda da kırmızı etiketli asansörlerin bulunması, “Kamuda böyle ise bu sorun nasıl çözülür?” dedirtiyor.

Muammer Aksoy Bulvarı üzerinde yer alan ve mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait Vakıflar İş Merkezi’nde bulunan asansörler, bir yılı aşkın bir süredir kırmızı etiketli. Şubat 2017 tarihinde kırmızı etiket denetimi yapılan asansöre, Mart 2017’ye kadar eksikleri giderme süresi verilmiş. Ancak 2018’in Nisan ayına geldiğimiz şu günlerde, asansör hala kırmızı etiketle kullanılmaya devam ediyor.

Vakıflar İş Merkezi’nde bulunan ve bir yıl önce denetimi yapılarak kırmızı etiket konulan asansörün, tekrar denetlenmemesi dikkatlerden kaçmıyor. Bir yıl önce eksikleri listelenerek denetlenen ve aradan bir yıl geçmesine rağmen tekrar uyarı için denetimi yapılmayan asansörün durumunun göz ardı edilmesi tepkilere neden olurken, firmanın bu asansörlerin denetimini yeniden yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Kırmızı etiket konulan ve güvensiz olarak nitelendirilen asansör ile ilgili yapılan denetimin 2017 Mart ayında yapılması gerekirken, bir yıldan fazla süredir yapılmaması denetimlerin sağlıklı yapılıp yapılmadığı sorularını da gündeme getirdi.

2015 YILINDA BELEDİYELERİN SORUMLULUKLARI ARASINA EKLENDİ

2015 yılında Resmi Gazetede yayınlanan "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile asansörlerin yıllık kontrol ve aylık bakımlarına ilişkin denetimler belediyelerin ve İl Özel idarelerinin görev ve sorumlulukları arasına eklenmişti. Görev ve sorumluluklar arasına eklenen bu denetimler, belediyeler tarafından ihale yoluyla özel şirketlere devredildi. Türkiye genelinde olduğu gibi Şahinbey ve Şehitkamil Belediyeleri de bu denetimleri ticari kaygılara sahip olan şirketlere ihale yoluyla devretti. Edinilen bilgilere göre; Gaziantep’te asansörleri denetimini yapan firmalar,  belediyeler tarafından belirlenen ücret kapsamında binalardaki asansörleri denetliyor ve eksiklerini listeliyor. Yapılan denetimler sonunda asansörlere yeşil, mavi ve kırmızı etiket konularak, yetkililerden eksiklerin tamamlanması isteniyor. 1 aylık sürecin ardından yeniden yapılan kontrollerde eksiklerin tamamlanmaması halinde firma tarafından gerekli işlemlerin yapılmadığını gösteren etiketleri asansörlere kullanıyor.

M.TÜRKMEN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı