Haber Detayı
14 Mayıs 2017 - Pazar 19:09 Bu haber 769 kez okundu
 
Belediyeler yeterince arsa üretmiyor
Gündem Haberi
Belediyeler yeterince arsa üretmiyor

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Hasan Özgür Girişken, inşaat sektörü hakkındaaçıklamalarda bulundu. 2017 yılının sektör için zor geçeceğini belirten Girişken, “Sektörün yapısalsorunları var. Bu sorunların düzeltmek için birkaç yıla ihtiyaç var. 2017 yılı da gerçekçi olmakgerekirse, zor geçecek gibi görünüyor.” dedi.

2017’nin ilk çeyreğinde bir hareketlenme olduğunu vurgulayan Girişken; teşviklerin, kredihamlelerinin ve vergi kolaylıklarının etkisiyle talepte bir artış olduğunu, ancak önemli olanın bununkalıcı hale gelmesi olduğunu söyledi.

Dar gelirliler için konut üretilmesine çok ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Girişken, “TOKİ ve yerel idarelerin ihtiyaç sahipleri için sosyal konutlar üreten kurumlar olması gerekirken, bir çok örnekte müteahhit gibi hareket etmesi hem yurttaşların uygun koşullarda ev sahibi olmasını engelledi, hem de arsa fiyatlarını yükselterek ve haksız rekabet yaratarak inşaat firmalarını zor duruma düşürdü. Sektörün geleceği için bu politikaların terk edilmesine ihtiyaç var. Öte yandan inşaat sektörünün en büyük sorunu yüksek arsa maliyetleri. Belediyeler yeterince arsa üretmiyor. Arsa üretmekten kast ettiğimiz tarım alanlarını, ormanları, meraları imar alanı ilan etmek değil. Gaziantep için şu anda 3,5 milyondan fazla nüfusun yaşayacağı kadar alan imara açılmış durumda. Ancak bu alanların önemli bir bölümünde yol bulunmadığından; elektrik, içme suyu ve atık su altyapısı oluşturulmadığından herhangi bir uygulama yapılamıyor ve arsa fiyatlarında istenilen düşüş sağlanamıyor.” dedi.

(S.Öztürk’ün söyleşisinin ayrıntıları İnşaat Sektör Eki’nde)

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Belediyeler, yeterince, arsa, üretmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı