Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 15:26
 
“Belediyeler konut yapmamalı”
Daire fiyatları artacak…
Ekonomi Haberi
“Belediyeler konut yapmamalı”

Belediyelerin konut üretmek yerine asli görevleri olan hizmet sektörüne ağırlık vermeleri gerektiğini ifade eden Şehitkamil Belediye Meclisi Üyesi Hurşit Yıldırım, “Belediyeler konut yapmamalı. Belediyeler,  vatandaşlara istihdam sağlayan sektör ile rekabete girmemeli. Belediyelerin yaptığı konutlarda, alt yapı yok, yapı denetim yok, ruhsat harcı yok.Tüm bunlara rağmen özel sektör ile eş değerde satış yapıyor, rant sağlıyor” diye konuştu.

Şehitkamil Belediye Meclisi Üyesi Hurşit Yıldırım, İnşaat Sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin olarak gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “İnşaat sektöründe yaşanan maliyet artışlarını belirli aralıklarla Belediye Meclisimizde gündeme taşıyoruz. İnşaat Sektöründe ciddi sorunlar var. Sorunun ana sebeplerinden bir tanesi maliyetlerin yüksek olması. Maliyetler yüksek olduğu için müteahhit veya yüklenici firma, kar marjını bırakın artık zarara giriyor. 2016 yılının mart ayında bin 100 ila bin 300 lira olan demirin tonu, şuanda 2 bin 600 liradan satılması ve fiyatlara yüzde 150 gibi bir artışın olması, bunun yanı sıra 110 lira olan betonun 165 lira olması etkili oldu.  Bunun örnekleri çok, sanırım Gaziantep’te malzeme konusunda tekelleşme yolunda adımlar atılıyor. Bundan dolayı da otomatikman maliyetler yüzde 100, yüzde 150 oranında arttı. Daire fiyatları da buna paralel olarak yüzde 20, yüzde 25 oranında arttı” dedi.

“DAİRE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANACAK”

Konut fiyatlarının yaz aylarında artacağını söyleyen Yıldırım, “Şuanda daire almak isteyen insanlar için de alım zamanı. Bu maliyetler yakında daire fiyatlarına yansımaya başlayacak. Mart ayından sonra inşaat sektöründe çok hızlı çalışmaya girilmesi, malzeme fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Haziran –Temmuz aylarında konut fiyatlarına yüzde 100 oranında yansıyabilir. Maalesef bin 100- bin 300 liraya alınan malzemenin maliyeti 2 bin 600 liraya çıkınca ister istemez konut fiyatlarına yansıyacaktır. Tabi bunlarla ilgili olarak Müteahhitler Derneğinin büyük bir çabası var. Gerçekte derneğimi v başkanımız güzel bir çalışma yapıyor. Fakat bu çalışmalar yeterli değil” diye konuştu.

“MALİYETLERDE DÜŞÜŞ OLMADI”

Şehitkamil Belediye Meclisinde konuyu gündeme taşıdığını hatırlatan Yıldırım, “Geçtiğimiz hafta bu konuyu Belediye meclisinde gündeme taşıdık. Belediye Başkanımızda sağ olsun sorumuzu cevapladı. Açıklamasında; girdilerde ÖTV’yi sıfıra düşürdüklerini ve bununla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığının da çalışması olduğunu söyledi. Eğer girdiler sıfıra düşmüşse demir fiyatları neden yerinde sayıyor? Bu artışları bir dönem dövize endeksli olarak yansıtıldı. Ama dikkat edilirse olar 3.97’lerden 3.70’lere kadar geriledi. Burada da düşüş olmasına rağmen malzeme fiyatlarında cüzi rakamlarla; piyasayı kandıracak yüzde 3-5’lik düşüşle, fiyatları düşürdük mantalitesi ile yola çıkıyorlarsa, yanılıyorlar. Netice itibariyle fiyatlarda çok büyük artış var, bütün inşaat kalemlerinde yüzde 70 gibi bir artış var. Arsa maliyetleri keza öyle, ne olacak bu durum konuta yansıyacak.”

“KONUT SEKTÖRÜNDE DURGUNLUK HAKİM”

“Konut sektöründe durgunluk hakim. Karataş bölgesine bakın, özellikle o bölgedeki konutlara baktığınızda 5 bin ila 10 bin konut arasında konutun boş olduğunu göreceksiniz. Bu konutlar satılmıyor, yarın bunların maliyeti arttığında yeniden yapamayacaklar. Firma, sattığı rakam ile aynı fiyata konut yapamayacak. Müteahhitler Derneği de bu konuda çalışmalarını yürütüyor.”

“MÜTEAHHİT VATANDAŞA, VATANDAŞ MÜTEAHHİTTE GÜVENMİYOR”

“Belediyeler bence konuta yönelmemeli, belediyelerin görevi hizmet üretmektir. Konut üretimi vatandaşlara hizmet değildir. 10 yılda 50 bin konut üretirse ancak Gaziantep gibi bir ilde, 10 yılda nüfus neredeyse 1 milyon arttı. Herkes kendi işini yapmalı. Belediyeler konutu bence müteahhitten daha pahalıya satıyor. Asgari ücretli bir çalışanın işine taksitli olarak ev satışı yapıldığı için işine geliyor. Belediyenin üretti konutlar ile özel sektörün ürettiği konutlar arasında çok büyük farklar var. Belediyelerin konutların metrekaresi ile özel sektörün yaptığı konutların arasındaki farkı çıkarttığınız zaman, belediye konutlarının özel sektörden daha pahalıdır. 90 metrekare bir konut, 150 bin liraya veriliyor. Metresi bin 600-bin 700 liraya geliyor, özel sektör o paraya satar mı? Belediye burada rant sağlıyor. Belediye vatandaşa diyor ki; 48 ay sonra teslim diyerek, 48 ayda aylık ödemesini ve peşinatını alıyor. O zamana kadar vatandaşın konuta ödeyeceği maliyetin yüzde 50’sini almış oluyor. Vatandaş özel sektörde bunu bulamıyor, müteahhit vatandaşa, vatandaş müteahhitte güvenmiyor.”

“BELEDİYELER KONUT YAPMAMALI”

“Belediyeler konut yapmamalı. Belediyeler,  vatandaşlara istihdam sağlayan sektör ile rekabete girmemeli. Belediyelerin yaptığı konutlarda, alt yapı yok, yapı denetim yok, ruhsat harcı yok.Tüm bunlara rağmen özel sektör ile eş değerde satış yapıyor, rant sağlıyor. Bizim üretici firmalarda zam üzerine zam yapıyorlar. Kuzey Kent Projesi, şehrin 25 kilometre uzağında ve burada bir müteahhittin maliyeti ile yerel yönetimin yaptığı yerin maliyeti arasında yüzde yüz fiyat farkı var. Bankalarda belediyeden konut alan kişilere kolaylıkla kredi verirken, müteahhitten alan vatandaşa o kadar kolay kredi vermiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı