Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 19:34 Bu haber 906 kez okundu
 
Bedeli acentelere ödetiyorlar
Acenteler yeni düzenlemeden şikâyetçi
Gündem Haberi
Bedeli acentelere ödetiyorlar

12 Nisan 2017’de getirilen trafik sigorta fiyatlarındaki düzenleme sigorta acentelerini sıkıntıya soktu.  Sigorta acenteleri “Sigorta fiyatlarındaki indirim sonrası hem iş yükümüz arttı, hem de komisyonlarımızda düşüş oldu. Ayrıca günlük olarak belirli bir miktarın üzerinde de poliçe kesemiyoruz. Yeni düzenleme ile vatandaş sevindi, sigorta şirketleri kendilerini koruyacak önlemleri aldı. Bedeli sigorta acenteleri ödüyor.” şeklinde konuştular.

Fiyatlarda bir gerileme olduğunu belirten sigorta acenteleri “Şuan da araç kullanan herkese 12 Nisan’da yapılan düzenlemenin faydası oldu. Araç sahipleri için bulunmaz bir nimet gibi oldu. Düzenlemeden önce fahiş fiyatlara yapılmaktaydı. En uygun sigorta 2000-3000 TL arasındaydı. Ama şuan da 1000-1500 TL arasında en pahalı sigorta. Sigorta fiyatları düştü. Fakat sigorta acenteleri sigorta kesmek istemiyor. Çünkü insanların aldıkları komisyon ortada. Örneğin;1000 TL’lik ir poliçeden 20 TL komisyon almaktayız.” Şeklinde konuştular.

Trafik sigortalarındaki yeni düzenleme ile ilgili işte sigorta acentelerinin görüşleri:

Coşkun Ateş; “12 Nisan’da yapılan sigorta fiyatlarındaki tavan fiyat uygulaması bizler açısından iyi olmadı. Çünkü fiyatlar düşünce bizim komisyonlarımız da düştü. Hal böyle olunca da zarara uğramaktayız. 12 Nisandan önce 8 olan komisyonumuz 12 Nisan’dan sonra 5’e düşürüldü. Bu fiyatların düşmesi en çok motosiklet sahibi olan vatandaşlarımıza yaradı. En fazla karı onlar yaptılar.”

İbrahim Arık; “Yeni yapılan düzenlemenin vatandaşlarımıza faydası çok oldu. Fakat bizleri zarara uğrattı. Bu fiyattaki indirim sonrası hem iş yükümüz arttı, hem de komisyonlarımız da bir düşüş meydana geldi. 12 Nisan öncesinde indirim haberini alan vatandaşlarımız sigorta yaptırmadılar. 12 Nisan sonrasın da yaptırmaya kalkışınca işlerimiz çok yoğun oldu. Yoğun olması iyi. Fakat Devletin bize koyduğu yasaya göre günde 50’den fazla poliçe kesememekteyiz.”

Cengizhan Manaz; “Şu anda araç kullanan herkese 12 Nisan’da yapılan düzenlemenin faydası oldu. Araç sahipleri için bulunmaz bir nimet gibi oldu. Düzenlemeden önce fahiş fiyatlara yapılmaktaydı. En uygun sigorta 2000-3000 TL arasındaydı. Ama şuan da 1000-1500 TL arasında en pahalı sigorta. Sigorta fiyatları düştü. Fakat sigorta acenteleri sigorta kesmek istememekteler. Çünkü insanların aldıkları komisyon ortada Örneğin;1000 TL’lik ir poliçeden 20 TL komisyon almaktayız. Böyle olunca işi yaptığınıza değmez. Biz bu aldığımız komisyonlarla dükkân masraflarını mı karşılayalım yoksa ev mi geçindirelim. Bu komisyon fiyatlarından dolayı kimse kesmek istemiyorlar. Kesenler de günlük kota olan 50 poliçenin üzerine çıkamamaktadır.“

Tuncay Parlak; “Yeni düzenleme her zaman olduğu gibi bizleri zarara uğrattı. Zaten aldığımız komisyonda bir şey yoktu. O komisyon oranını da 8’den 5’e düşürdüler. Bu düzenleme sadece araç sahiplerinin işine yaradı. İnsanlar sigortalarını yarı fiyatına yaptırdılar. Normalde 2000-2500 TL olan sigorta şuan da 1000-1500 TL civarındadır. Fiyatta indirim yapabilmek için vatandaştan kıstı onun yanında acenteden de kıstı. Böyle olunca da biz zarara uğradı. Ay sonunu zor getirmekteyiz.”

Fatih Azizoğlu; “12 Nisan’dan sonra biz sigorta acenteleri olarak büyük zararlara uğradık. 1500 TL olan bir poliçeden önceden 75 TL kazanırdık. Şuan da o poliçe indirim ile 500 TL’ye düştü. Aldığımız komisyon 25 TL oldu. Önceden kazancımız hiç yoktan iyiydi. Fakat şuan da aldığımız komisyon ile dükkân masraflarını bile karşılayamıyoruz. Kalmış ki ev geçindireceğiz. Bizim kazançlarımız 3 kat düşmüş oldu. Bu durumda acenteleri büyük zararlara uğrattı. Daha fazla dayanamayıp iflas bayrağını çekenler bile oldu. İnsanlar haklı 20-30 lira kazanmayla nereye kadar gidecek. Bizler son zamanlarımızı yaşamaktayız. Kepenk indirmek zorunda kalabiliriz.”

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bedeli, acentelere, ödetiyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı