Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 17:52
 
“Bedavaya giden araziye ret”
Şahinbey’de gündem ‘TÜRGEV’
Gündem Haberi
“Bedavaya giden araziye ret”

Şahinbey Belediye Meclisi Ocak Ayı 2.Birleşim Toplantısında Şahinbey Belediyesi tarafından TÜRGEV Vakfına 25 yıllığına devredilen Bağlarbaşı Mahallesi 240 ada 9 parselde bulunan 12 bin metrekarelik arazinin Belediyeye devredilmesi konusu gündeme geldi. Maddeye ilişkin söz alan meclis üyesi Hasan Şencan, “TÜRGEV’e verilen arazinin 12 bin metrekaresinin Şahinbey Belediyesi’ne iadesi yapılıyor aynı zamanda 240 ada 8 parselde tahsisin devamı yapılıyor. Belediyeden TÜRGEV’e bedavaya giden araziye yazık olduğu için ret veriyoruz” dedi.

Şahinbey Belediye Meclisi Ocak ayı 2.Birleşim Toplantısı Belediye Başkanvekili Birol Ülger Başkanlığında gerçekleştirildi.  Gündemde yer alan 22 maddenin görüşüldüğü mecliste 10.maddeye ilişkin söz alan Meclis Üyesi Hasan Şencan, “Daha önce TÜRGEV adı verilen yurda ciddi arazi verilmişti. Şimdi bu verilen arazinin 12 bin metrekaresinin Şahinbey Belediyesi’ne iadesi yapılıyor. Yalnız buradaki sıkıntı şu, aynı madde içerisinde hem tahsisin devamını hem de arazinin iptalini getirdiniz. İkisini birbirinden ayırsaydınız biz tahsisin geri bize gelmesini kabul edecektik, yurdun tahsisine biz ret veriyoruz. Bizde Belediyeden TÜRGEV’e bedavaya giden araziye yazık olduğu için ret veriyoruz” şeklinde konuştu.

“KREDİ YURTLAR KURUMUNA TAHSİS EDELİM”

Meclis Üyesi Uğur Kalkan ise; “Burada 12 bin metrekare yer Belediyeye tekrar geçiyor. Siz belediye olarak 2012 yılında 25 yıllığına gözden çıkarmıştınız. Gelin hep birlikte karar alalım birlikte burayı Kredi Yurtlar Kurumu’na 25 Yıllığına bedelsiz olarak verelim” dedi.

“TALEP GELİRSE İLGİLİ YERLERİ TAHSİS EDERİZ”

Belediye Başkanvekilini Birol Ülger, “Bu maddeyi ayıramayız. Ben sizin söylemek istediğinizi anladım, kararın iptaline destek,  tahsisin devamına ise ret veriyorsunuz. Belediyenin bütçesine gelsin, tahsisi iptal edelim istiyorsunuz. Daha önce burası tek parseldi,  itiraz sonrası şimdi iki parsel haline geldi. Bizim İlçemizde yurtlarla ilgili bir sıkıntı yok, eğer Kredi Yurtlar Kurumundan böyle bir talep gelirse değerlendiririz ve ilgili yerleri tesis ederiz” diye konuştu.

İlgili madde CHP Grubunun ret oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

“BELEDİYENİN ZARARINI KİM KARŞILAYACAK?”

Gündemin 13.maddesinde yer alan Yeşilvadi, Perilikaya ve Yazıcık konutlarından Belediyemize ait 1+1, 2+1 100 metrekareden küçük Sosyal konut niteliğindeki taksitli olarak satışının yapılması konusuna  ilişkin konuşan Meclis üyesi Mehmet Dokbay, “Daha önce Yeşilvadi Mahallesi’nde yapılan 702 konut vardı. Burayı yapan firma, alt taşeron firmalarla, alt sözleşme yaptığı firmalarda takıntısı vardı. Bu firmanın sözleşmesi iptal edilmişti. Yeni bir firmaya ihale verilmişti. Bazı duyumlara göre, eski firmanın alt yüklenici firmaları ve taşeronları tarafından, belediyemiz aleyhine dava açtıklarını duyuyoruz. Böyle bir şey var mı? Bu varsa, burada kamusal bir zarar doğacak; belediyemizin zararını kim karşılayacak?” diye sordu.

“İHALE BAŞKA FİRMAYA VERİLDİ”

Meclis üyesi Dokbay’ın sorusuna ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanvekili Cuma Güzel, “Devlet İhale Kanununa göre verilmiş bir ihalede, müteahhit yapamadı, sıkıntılar nedeniyle ihalesi iptal edildi. İhale başka bir firmaya verildi, vatandaş dava açabilir fakat belediye ile bir ilgisi yok. Açabilir fakat biz ilgilendirmiyor” dedi.

“DAVALAR BELEDİYEMİZİN LEHİNE SONUÇLANDI”

Başkanvekili Ülger ise; “Burada taşeronun, taşeronu olan firma dava açıyor. Biz müteahhitle ve ilgili taşeron ile izin verdiğimiz müddetçe, taşeronla çalışıyor. Bizim izin vermediğimiz, hiçbir bilgimiz olmayan taşeronlar, birbirlerine senet vermek suretiyle dava açmaya çalıştılar. Dava açtılar, hiçbiriyle bir zarar söz konusu değil, hepsi belediyemizin lehine sonuçlandı. Davalarımız var; fakat bizi haksız yere dava ettikleri için yerel mahkemeler lehimize karar verdiler” şeklinde konuştu.

A.DUMAN

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı