Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 19:10
 
“Bayram havası yok…”
Gündem Haberi
“Bayram havası yok…”

Gaziantep alışverişinin kalbi olan Gaziler Caddesi ve Almacı Pazarı Bölgesi’nde bulunan esnaflar, bayrama sayılı günler kalmasına rağmen işlerde hareketlilik olmadığını ifade ettiler. Kent merkezinde ve çevresinde bulunan büyük AVM’lerin vatandaşlar tarafından tercih edildiğini ifade eden esnaflar, “Eskiden bayramlarda vatandaşlar çarşıya akın ederdi şimdi ise AVM’lere akın ediyorlar. Kentte bayram havası yok, iş yapamıyoruz. Bayram gelmiş bizim neyimize” diye konuştular.

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala Gaziantepliler, bayram alışverişlerini yapmak için çarşı pazara akın ettiler. Gaziler Caddesi’nde ve Almacı Pazarı’nda sabah saatlerinden itibaren başlayan kalabalığa rağmen esnaflar eskiden olduğu gibi iş yapamadıklarını ifade ettiler. Kentte faaliyet gösteren devasa alışveriş merkezlerinin varlığı küçük esnafların her geçen gün daha da işlerinin kötüleşmesine neden oluyor. AVM’lerde yüksek kira ücretleri ile boy ölçüşemeyen vatandaşlar burada kendilerine yer bulamazken, kentin turistik bölgelerinde ise turların azalması nedeniyle işler durgun. Gaziantepli esnaflar artan maliyetler, azalan gelirleri nedeniyle iş terkine varan radikal kararlara başvururken, küçük esnafın yok olması Gaziantep ekonomisinin geleceğini öneli ölçüde etkileyecek.

“AVM’LER İŞLERİMİZİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziler Caddesi esnafları, “Vatandaşların alım gücü her geçen yıl azalıyor. Her geçen yıl vatandaşların çarşıdan ve pazardan yaptıkları alışveriş geriliyor. Erken seçim kararı, dolardaki yükseliş, belirsizlik işlerimizi etkiledi. Kente gelen turlarında son dönemlerde azalması nedeniyle işlerimiz iyiden iyiye düştü. Kent merkezinde bulun alışveriş merkezleri işlerimizi olumsuz etkiliyor. Hemen her ürünün kolayca bulunduğu alışveriş merkezleri, vatandaşlar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Hal böyle olunca az olan işlerimiz daha da azalıyor.”

“BAYRAM HAVASI YOK”

Bayram hareketliliği olmadığını söyleyen esnaflar, “Ramazan bayramına çok kısa bir süre kalmış olmasına rağmen vatandaşlarda o heyecan yok. İnsanlar ihtiyaç duydukları ürünleri alıyorlar. Bu alışverişlerde de kısıtlamalara göre alışveriş yapıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda insanlarda Ramazan Bayramı heyecanı olurdu. İnsanlar günler öncesinden ihtiyaçlarını almak için çarşılara, pazarlara akın ederdi. Şimdi ise bayrama kısa süre olmasına rağmen hareketlilik yok. Arife Günü insanların daha yoğun bir şekilde alışveriş yapmak için çarşıya geleceğini umut ediyoruz.”

ESNAFIN İŞİ AZALDI

Almacı Pazarı’nda bulunan esnaflar ise; “Pazar’da bayram hareketliliği yok. Pazardaki az orandaki hareketliliğin nedeni emekli vatandaşlara verilen bin liralık bayram ikramiyesi. Bu ikramiyelerini alan emekliler, eksiklerini tamamlıyorlar. Piyasalardaki durgunluk, dolardaki artış ve seçimler işlerimizi olumsuz etkiledi. Seçimlerden sonra piyasanın durumu belli olacak. Öte yandan piyasadaki suni fiyat artışları da esnafların işlerini etkiledi. Pazarımız daha çok turistlere yönelik çalıştığı için turların azalması da işlerimizi etkiledi. Önümüzde Arife Günü var, bu günde işlerin az da olsa hareketleneceğini düşünüyoruz” diye konuştular.

N.DEMİRCİ

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı