Haber Detayı
09 Nisan 2017 - Pazar 15:49
 
“Batı” insanı merkeze koyamadı
Gündem Haberi
“Batı” insanı merkeze koyamadı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 300 yıllık batı medeniyetinin bilim ve teknolojide ilerlediğini, ancak insanı yaşamın merkezine koyamadığını söyledi.

Şahin, Aktif Yaşam Merkezi ve Büyükşehir Yardım Gönüllüleri Derneği tarafından “Yaşlılar Haftası” nedeniyle düzenlenen yemekte yaklaşık 600 yaşlıyla bir araya geldi.

Bir restoranda verilen yemek öncesi salonda bulunan yaşlılara tek tek karanfil dağıtan Şahin, “Dünyanın huzura, barışa ve kardeşliği ihtiyacı olduğu şu dönemlerde bu tür paylaşımlar bizim için çok önemli. Bizim medeniyetimiz bize diğer medeniyetlerden farklı olduğunu bize gösteriyor. 300 yıllık batı medeniyeti bilimde ve teknolojide ilerlerdi. Ama insanı merkeze koyamadı, yaşlının hatırını gönlünü soramadı. Bu yanlızlık bizi bireyselleştirdi, bireysellik huzursuzlaştırdı. Oysa çok güzel bir söz var; yanlızlık Allah’a mahsustur. Hepimiz sosyal bir varlığız. Bize düşen şey asla bu değerleri kaybetmemek. Bu değerleri kaybedersek hiç bir şey kalmıyor” diye konuştu.

Bu hayatın bir sınav olduğunu ifade eden Şahin, esas sınavın ahirette olduğunu ve insanların buna göre yaşamaları gerektiğini söyledi. Büyükleri daha çok dinleyip daha çok hayır dualarını alarak bu hizmet yolculuğunu tamamlayacaklarını vurgulayan Şahin, “Gün geçip ömür bittiğinde hep birlikte hayat sınavını da geçerek Yüce Mevlam birlikte bizi Cennet’in de buluşturmayı nasip etsin inşallah” dedi.

AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, yaşlıların bu ülkenin medar-ı iftarı olduğunu söyledi. Yaşlıların yetirştirdiği büyük evlatlarla bu ülkeye en kalıcı eserleri bıraktıklarını belirten Gül, “Her insan yaşar ve ölür. Ama geriye bıraktığı eserler kalır. Hangi eseri bırakmışsa o kişi o hayırıyla anılır. Sizlerin de yapmış olduğu güzel eserler, yetiştirdiğiniz evlatlar bu ülkeye ne kadar katkı sunarsa o kadar sizlerin de sevap hanesine o kadar sevap yazılacak. Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi; ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.’ Gerçekten eli öpülesi annelerimiz, büyüklerimizin hayır duasını almak birçok şeyden daha çok kıymetli ve değerlidir. Rabbim sizlere sağlıklı, huzunlu ve bereketli ömürler versin” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin çok güzel faaliyetler yürüttüğünü vurgulayan Gül, bunlardan birisinin de bugün burada sosyal belediyeciliğin bir parçası olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından programın önem ve anlamına dair çiçek takdimleri yapıldı. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kaynak: (Haber Mrk.) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı