Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 10:26
 
Baklavacılar “tatlı” konuşmayacak
GTO’da seçim heyecanı başlıyor…
Ekonomi Haberi
Baklavacılar “tatlı” konuşmayacak

GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu’nun baklava fiyatları ile ilgili yarattığı spekülasyonla, kendilerini hedef tahtasına koyduğunu belirten baklavacılar, “ Baklava fiyatı ile ilgilenen başkan, sade yağ fiyatını, fıstık fiyatını, un fiyatını neden ağzına almıyor? Onları neden düşürmek için çalışmıyor? Üyesini düşünmeyen başkan ile sandıkta hesaplaşacağız.” dediler.

3 Nisan’da kongresini yapacak olan Gaziantep Ticaret Odası’nda, bu seçim zorlu geçecek gibi görünüyor. Yaklaşan seçim öncesi ilk tepki baklavacılardan gelirken, sektör temsilcileri kendi üyelerinin hakkını savunmayan başkana sandıkta cevap vereceklerini dile getirdiler.

BAŞKAN BAKLAVACILARIN HEDEFİNDE

GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu’nun baklava fiyatları ile ilgili açıklamasını unutmadıklarını belirten baklavacılar, “ Bir anda çıktı ve başkanımız olarak baklava fiyatlarının yüksekliğini dile getirdi. Başkanın açıklamasının üzerinden 2 ay geçti. Fıstık fiyatları 135-140 liraları buldu. Başkan fıstık fiyatlarını takip ediyor mu? Başkanın sade yağ fiyatlarından haberi var mı? Bizi kamuoyunun önüne atan başkan, bizim maliyetlerimizi belirleyen girdilerin hangisinin fiyatının düşmesi için çalıştı veya bunu çıktı kamuoyunda dile getirdi. Üyelerini şikayet eden bir başkanla ilk kez karşılaşıyoruz.” dediler.

BİZ ELEKTRİK MALZEMESİ FİYATLARINI SORGULUYOR MUYUZ?

GTO Başkanı’nın da elektrik sektöründe faaliyet gösterdiğini hatırlatan baklavacılar, “ Biz baklavacıyız, o sektörü bilmeyiz. O nedenle de Çin’den gelen kalitesiz ürünleri konuşmuyoruz. Elektrik malzemelerindeki fiyat artışlarını konuşmuyoruz. Çünkü o sektör hakkında bilgi sahibi değiliz. Yorum yapmamız yanıltıcı olur. Aynı tavrı başkandan da bekliyoruz. Eğer baklavacılara sorsaydı, maliyetlerle ilgili bilgi alırdı ve yanlış yorum yapmazdı. “şeklinde konuştular.

MALİYETLERİ KARŞILAYAMIYORUZ

Baklava girdilerinde her gün fiyatın yükseldiğini belirten baklavacılar, “ Bakın bu sene yağış yok. Fıstık rekoltesi nasıl olacak bilmiyoruz. İyi bir rekolte olmazsa fiyatlar daha da yükselecek. İyi bir baklava en azından 300 gram fıstık içermesi gerekir.  Şu anki fiyatlarla kiloda 35-40 TL maliyet demektir.  GTO Başkanı bunu konuşmuyor. Rekolte düşük giderse, “hem vatandaş için, hem üretici için ne yaparız”ı konuşmuyor, popülist söylemlerle baklavacıları hedef tahtasına koyuyor. Grup temsilcilerimiz var. Neden onlardan bilgi almayı denemiyor?  O zaman neden oradalar? Biz de bunu 3 Nisan’da soracağız.” şeklinde konuştular.

(S.ÖZTÜRK)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı